Oblasť v Kongu, v ktorej zúria plamene, prezývajú aj druhými pľúcami sveta – po vzore Amazonského dažďového pralesa, ktorý získal túto prezývku. Svetoví lídri na samite G7 vo francúzsku rozhodli, že Amazónii prispejú na pomoc zhruba 18 miliónmi eur a momentálne skúmajú možnosti, či je prichádza podobné riešenie do úvahy aj v prípade nešťastia v Afrike. Na rozdiel od Amazóne, kde požiare vypukli v dôsledku veľkého sucha a klimatických zmien, v Afrike horia lesy kvôli nezodpovedným technikám pri farmárčení. Tamojší obyvatelia totiž nemajú prístup k elektrike a uchyľujú sa k spaľovaniu drevín, informoval britský denník Daily Mail.

Mapa požiarov v Afrike.
Mapa požiarov v Afrike.
Zdroj: reprofoto Mail Online/NASA

Dážď plamene v Amazónii neuhasí

Slabé zrážky, ktoré sa v Brazílii očakávajú v nasledujúcich dvoch týždňoch, zrejme v dohľadnom čase neuhasia rekordné množstvo požiarov v amazonskom dažďovom pralese.Podľa údajov o počasí a tamojších odborníkov dážď prinesie iba lokálne zrážky. Najväčší tropický dažďový prales na svete pustošia ničivé požiare. Podľa brazílskeho Národného ústavu pre vesmírny výskum (INPE) tento rok (do 25. augusta) zaznamenali v amazonskom pralese v Brazílii nárast výskytu požiarov až o 79 percent.

Plamene spaľujú značnú časť Amazónie a po novom aj Afriky.
Plamene spaľujú značnú časť Amazónie a po novom aj Afriky.
Zdroj: reprofoto Mail Online/NASA

VIDEO: Požiare v Amazónii

 Požiare sa nevyskytujú iba v Brazílii, v Bolívii neďaleko hraníc s Paraguajom a Brazíliou horí najmenej 10.000 štvorcových kilometrov.

Brazílska vláda medzitým nasadila na boj s požiarmi príslušníkov ozbrojených síl a vojenské lietadlá, ale podľa expertov tieto snahy zahasia iba malé množstvo požiarov a zabránia vzniku ďalším. Veľké požiare totiž podľa nich môže uhasiť iba veľké množstvo zrážok.  Obdobie dažďov sa v Amazónii obyčajne začína na konci septembra a prináša niekoľkotýždňové rozsiahle zrážky.

Amazonský prales sužujú tisíce lesných požiarov, ktoré sú prakticky neuhasiteľné.
Amazonský prales sužujú tisíce lesných požiarov, ktoré sú prakticky neuhasiteľné.
Zdroj: Twitter

Podľa 15-dňovej predpovede počasia sa bude dážď sústreďovať najmä v oblastiach, ktoré to potrebujú najmenej, uviedla Maria Silva Diasová, profesorka z univerzity v Sao Paule. Dodala, že v častiach Amazónie, kde vyčíňajú najväčšie požiare, sa očakávajú menšie zrážky. Dokonca aj v oblastiach s väčším počtom zrážok spadnú len lokálne zrážky, uviedli odborníci. Podľa Diasovej celá oblasť postihnutá požiarmi potrebuje dážď pravidelne, čo sa podľa nej očakáva až okolo októbra.

Podľa údajov meteorológov v západnej polovici štátu Acre spadne v nasledujúcich 15 dňoch 57,6 milimetrov zrážok, pokým vo východnej časti 33,5 mm. Obdobie sucha, ktoré sa v jednotlivých častiach amazonského pralesa líši, ale trvá niekoľko mesiacov až do septembra, bolo tento rok mimoriadne suché, zhodnotila Diasová. Dúfa, že armáda pomôže zamedziť ďalším požiarom, ale uhasiť veľké plochy je podľa jej slov ťažká úloha. "Malé požiare sa uhasia, ale tie veľké budú ešte chvíľu trvať,"dodala.

Brazília ODMIETLA pomoc skupiny G7 v boji proti požiarom

Brazília v pondelok odmietla pomoc skupiny krajín G7 v boji proti obrovským požiarom v amazonskom dažďovom pralese. Vplyvný poradca brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, Onyx Lorenzoni, odkázal francúzskemu lídrovi Emmanuelovi Macronovi, aby sa staral "o svoju krajinu a svoje kolónie".

VIDEO: Zatmenie v Sao Paule v dôsledku požiarov dažďového pralesa

Prečítajte si aj: