Brazílčania si mysleli, že nastal koniec sveta! Dychberúce FOTO zatmenia po požiaroch Amazónie
23. 8. 2019, 14:20 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:11)
„Ľudia utekali domov, mysleli si, že nastal koniec sveta,“ opísala tínedžerka Manuela výjav, ktorý sa jej tento týždeň naskytol v meste Sao Paulo, kde žije. Keď sa totiž poobede vracala domov, nebesá zahalil dym a aj napriek tomu, že mal byť biely deň, nastala čiernočierna tma ako v katastrofickom filme.
Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter
Galéria k článku
Keď sa náhle uprostred dňa zotmelo, akoby už Slnko zapadalo, nečudo, že mnohí sa uchýlili k modlitbám v domnienke, že nastal biblický deň zúčtovania – koniec časov a všetkého.
Zdroj: Twitter
Dym z horiacej Amazónie sa dostal až 3000 km ďaleko do Sao Paula, kde spôsobil zatmenie.
Pozrite si aj VIDEO zo zatmenia:

Nebol to však Boží súd, čo sa znieslo na hlavy Brazílčanov, ale dym z horiaceho Amazonského pralesa 2700 km ďaleko. Najväčší dažďový prales na svete, nie nadarmo prezývaný aj „pľúca sveta“, horí rekordnou rýchlosťou a stráca sa nám pred očami. Zohráva pritom dôležitú ekologickú úlohu: keďže znižuje množstvo CO2 v atmosfére tým, že tento plyn mení na kyslík, zmierňuje aj tzv. skleníkový efekt. A to je len jeden úžitok z mnohých, nehovoriac o tom, že Amazónia je akousi kolískou prírodnej medicíny, pretože v nej rastú mnohé liečivé rastliny a vyskytuje sa tam aj hmyz, z ktorého sa následne vyrábajú medicínske látky.
Zdroj: Twitter
Amazonský prales sužujú tisíce lesných požiarov, ktoré sú prakticky neuhasiteľné.
Ba čo viac, podľa vedcov sme zatiaľ preskúkali len asi percentov liečivého potenciálu Amazonského pralesa. A teraz to vyzerá tak, že už ani nebudeme mať šancu. Plamene sú totiž neuhasiteľné a človek sa už len môže pozerať na túto čistú deštrukciu, z ktorej brazílsky krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro konšpirátorsky obviňuje charitatívne organizácie.
Zdroj: Twitter
Amazonský prales sužujú tisíce lesných požiarov, ktoré sú prakticky neuhasiteľné.
Pravdou však je, že to bol práve on, kto dažďový prales sprístupnil ťažbe dreva a vôbec sa nezaoberal jeho ochranou. Počet lesných požiarov v Amazónii stúpol medziročne o neskutočných 84 percent. Len minulý týždeň ich podľa Brazílskej vesmírnej agentúry vzniklo 28 tisíc! Celkovo ich má byť až 72 tisíc. Nad pralesom sa pritom vznáša opar smrti tvorený z jedovatého oxidu uhoľnatého, ktorého koncentrácia je v oblasti požiarov mimoriadna. Naše pľúca sa pomaly, ale isto začínajú dusiť.
Zdroj: Twitter
Za obeť horiacemu infernu padla nielen vegetácia, ale aj obyvatelia pralesa.
Čo pre nás znamená Amazonský prales?
- 20% svetovej produkcie kyslíka
- Domov pre vyše 10 000 000 druhov zvierat, rastlín a hmyzu
Prečítajte si aj:
Nedávne požiare, ktoré otriasli svetom:
Grécko:
Kanárske ostrovy:
