Viac FOTO nájdete TU!

Presne o 14.22 opustila rakva Alžbety II. Buckinghamský palác a v rámci veľkolepého vojenského sprievodu bola prevezená na delovom koči do Westminster Hall. Obrovské davy ľudí sledovali 38-minútovú cestu v sprievode kráľa Charlesa, princeznej Anne, princa Andrewa a princa Edwarda, ktorí sa pridali k svojmu bratovi kráčajúcemu priamo za pohrebným vozom.

Smútočný sprievod kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Profimedia

Princ William sprevádzal rakvu svojej starej mamy po boku svojho brata princa Harryho. Je to ich druhý prejav jednoty, odkedy sa v sobotu stretli so smútiacimi pred Windsorským zámkom. Mnohí ľudia si pri pohľade na trúchliacich bratov spomenuli na moment, keď obaja v roku 1997 nasledovali pohrebný voz s telom ich zosnulej matky Diany.

Poslednú cestu kráľovnej Alžbety môžete sledovať ONLINE TU.

Anketa
Myslíte si, že sa Harry s Williamom po smrti kráľovnej udobria?

Vojvoda zo Sussexu mal zakázané obliecť si vojenskú uniformu a namiesto nej musel kráčať v obyčajnom obleku, lebo nepatrí medzi pracujúcich členov kráľovskej rodiny. "Princ Harry bude mať počas podujatí na počesť svojej starej mamy na sebe oblek. Desaťročie, ktoré strávil vo vojenskej službe, nie je určené uniformou, ktorú nosí, a úctivo žiadame, aby sa pozornosť naďalej sústredila na život a odkaz jej veličenstva kráľovnej Alžbety II.," odkázal Harryho hovorca.

Zneuctený princ Andrew musel tiež kráčať v obyčajnom obleku, ale bude mu udelená krátka milosť a na pohreb svojej matky mu bude dovolené obliecť si uniformu kráľovského námorníctva. Kráľovná Alžbeta ho ešte začiatkom roka zbavila titulov aj povinností v kráľovskej rodine.

Princezná Anna, jediná dcéra kráľovnej, cestovala s rakvou najprv zo vzdialeného zámku Balmoral do Edinburghu, kde ju vítali desaťtisíce smútiacich, a potom, keď ju previezli do Londýna. "Bolo mi cťou a privilégiom sprevádzať ju na jej posledných cestách," uviedla Anna vo vyhlásení. "Byť svedkom lásky a úcty, ktorú jej mnohí na týchto cestách prejavovali, bolo pokorné a povznášajúce."

Smútočný pochod kráľovnej Alžbety II. Kráľovská rodina stojí pred truhlou v sídle parlamentu.
Zdroj: Profimedia

Od 17.00 je Westminster Hall otvorená aj pre verejnosť, ktorá bude môcť prechádzať okolo rakvy 24 hodín denne až do rána pohrebu, na ktorom sa zúčastnia desiatky svetových lídrov vrátane amerického prezidenta Joea Bidena.

Prečítajte si tiež: