Veľvyslanca Sylvaina Ittého podľa neho zadržiavajú v budove ambasády a žije iba "z vojenských prídelov", povedal Macron reportérom vo francúzskom meste Semur-en-Auxois.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Zdroj: Teresa Suarez

"Máme veľvyslanca a diplomatický personál, ktorí sú doslova držaní v zajatí na francúzskej ambasáde... Bránia im v dodávkach jedla," spresnil francúzsky prezident s odvolaním sa na predstaviteľov vojenskej junty, ktorá v krajine prednedávnom prevzala moc. Ako dodal, veľvyslanec "sa stravuje iba na vojenské prídely".

Na snímke pouličný predavač čaká na zákazníkov v meste Niamey 14. augusta 2023. Vodcovia prevratu Nigeri, ktorí zvrhli demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, ho budú súdne stíhať za "velezradu" a "podkopávanie bezpečnosti" krajiny.
Zdroj: Sam Mednick

Vojenskí vodcovia Nigeru nariadili Ittému, aby po zvrhnutí prezidenta Mohameda Bazouma 26. júla opustil krajinu. Dali mu na to 48-hodinové ultimátum, čo však nebolo dodržané, pretože francúzska vláda odmietla spolupracovať či uznať vojenský režim v Nigeri za legitímny.

Stúpenci nigerskej vládnucej chunty s ruskou vlajkou 6. augusta 2023 v nigerskom Niamey.
Zdroj: Sam Mednick

Vojenský prevrat v odsúdila okrem Francúzska aj väčšina susedných krajín Nigeru. Francúzsky veľvyslanec podľa Macrona "nemôže vychádzať von, je nežiaducou osobou a je mu odopierané jedlo".

Na otázku reportérov, či zvažuje jeho presun do vlasti, Macron odpovedal: "Urobím čokoľvek, na čom sa dohodneme s prezidentom Bazoumom, pretože on je legitímnou autoritou a rozprávam sa s ním každý deň."

Stúpenec nigerskej vládnucej junty drží transparent vo farbách ruskej vlajky s nápisom "Nech žije Rusko, nech žije Niger a Nigerčania" protestu za slobodu krajiny a proti zahraničnému zasahovaniu v nigerskom Niamey 3. augusta 2023.
Zdroj: Sam Mednick

Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová podľa AFP uviedla, že ambasádor "pracuje" a zostane na svojom poste dovtedy, kým si to Paríž bude priať. Ako spresnila, spolu s veľvyslancom sa v Nigeri nachádza aj menší tím.

Macron už niekoľko týždňov odmieta výzvy Nigeru na stiahnutie francúzskeho veľvyslanca. Tento postoj podporuje aj Európska únia (EÚ), ktorá požiadavku na stiahnutie ambasádora označila za "provokáciu".