Medzi najznámejších prorokov patrila aj Baba Vanga, ktorú prezývali balkánskym Nostradámom. Tá po nehode, počas ktorej oslepla, začala vnímať budúcnosť prostredníctvom snov a vízií. Podľa výskumu doktorky Julie Mossbridge však takúto schopnosť máte aj vy.

Podľa legendy Vanga stratila zrak pri tornáde, no získala niečo oveľa cennejšie: schopnosť predpovedať budúcnosť. Otázkou však zostáva, prečo musia byť jej veštby vždy tak veľmi kryptické a tajomné...
Zdroj: Wikimedia

Výskum prebiehal na renomovanej Severozápadnej univerzite v USA. Jeho súčasťou bola aj analýza 26 experimentov zverejnených počas predchádzajúcich 32 rokov. Každý z experimentov skúmal tvrdenie, že ľudská fyziológia môže predpovedať budúce udalosti.

Ľudský mozog je pre nás stále záhadou. Paradoxne, postupne ich odhaľujeme práve vďaka nemu!
Zdroj: Shutterstock.com

Novej štúdie sa zúčastnila vzorka ľudí, ktorým postupne ukazovali rôzne kartičky s obrázkami. Meraniami hodnôt mozgových signálov sa zistilo, že pred tým, než väčšine ľudí ukázali obrázok zbrane, ich telo vykazovalo pocit strachu akoby tušilo, že príde niečo zlé. Na podobnom princípe by mali fungovať aj ľudské sny, v ktorých sa odohráva akýsi obraz alebo pocit o budúcnosti. Ľudské podvedomie a jeho možnosti sú totiž dodnes záhadou.

Julie Mossbridge tvrdí, že predpovedať budúcnosť dokáže mnoho ľudí... a zrejme aj vy.
Zdroj: twitter

Čo sú to „prekognitívne sny“?

Stalo sa vám niekedy, že ste sa ráno zobudili so zlým pocitom alebo predtuchou, že sa niečo stane? Alebo sa vám dokonca sníval konkrétnejší sen, napríklad o úmrtí či výhre v lotérii? Pokiaľ sa tieto predtuchy či konkrétne sny naplnili, mali ste prekognitívny sen. To znamená, že vaše podvedomie dokáže predpovedať udalosti, ktoré sa ešte nestali. Podľa výskumu takéto sny zažíva 15-30 percent populácie, pričom naplnenie predpovede sa až v 40 percentách odohralo nasledujúci deň.

V spánku sa z nás stávajú veštci. (Ilustračné foto)
Zdroj: Shutterstock

Vidinu budúcnosti si dokážete pritiahnuť

Na podobnej báze ako fungujú klasické sny, v ktorých sa spájajú udalosti a emócie z nášho života, môžu fungovať aj tie vizionárske. Stačí si len svoju myseľ zamestnať informáciami, ktorých vývoj by sme chceli poznať. Pravidelným tréningom ovplivnenia myšlienok by sa vám postupne mali tieto udalosti z podvedomia dostávať aj do vašich snov. Čoho výsledkom by mohol byť akýsi obraz o budúcich udalostiach.

Ako zistíte, či máte dar predpovedať budúcnosť?

Pokiaľ si chcete overiť či sa vaše sny skutočne plnia mali by ste venovať svoj čas nasledujúcim bodom
  •  Sen si musíte zapísať alebo ho aspoň niekomu prerozprávať skôr, ako sa daná udalosť stane.
  •  Váš sen by sa mal s udalosťou zhodovať minimálne v dvoch konkrétnych bodoch.
  •  Vo vašich snoch by ste mali byť pasívnym pozorovateľom danej udalosti
  • Zo svojho sna by ste si mali zapamätať a zapísať, čo najviac detailov, ktoré by tak vylúčili možnosť náhody
  • Pokiaľ sa vám sníva o smrti blízkej osoby, o ktorej zlom zdravotnom stave viete, nejedná sa o predtuchu. Pokiaľ sa vám však sníva o smrti osoby, o ktorej zlom zdravotnom stave netušíte, mohlo by sa jednať o prekognatívny sen