Reklama

Pápež František je hospitalizovaný už 31 dní: Koľko strávili v nemocnici jeho predchodcovia?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pápež František je hospitalizovaný už 31 dní: Koľko strávili v nemocnici jeho predchodcovia?
    Zdroj: YouTube/Rome Reports
    Reklama

    Už 31 dní je pápež František (88) hospitalizovaný v rímskej nemocnici Gemelli. V novodobých dejinách je to druhá najdlhšia doba niektorého z pontifikov na lôžku. Kto z jeho predchodcov bol v nemocnici dlhšie?

    Staré rímske príslovie hovorí: „Pápež nie je nikdy chorý, kým nie je mŕtvy“. Podľa tohto sa riadila cirkev v minulosti, keď jej pontifici bojovali so zdravotnými problémami a platí to aj teraz, keď v nemocnici je už viac ako mesiac František. Jeho stav lekári aktualizujú pravidelne, už nie každý deň.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pápež František na Slovensku: Návšteva Svätého Otca v Šaštíne

      Svätého Otca Františka hospitalizovali 14. februára s bronchitídou, ktorá však prerástla do obojstranného zápalu pľúc. Po viacerých komplikáciách sa stav pápeža zlepšil, hoci stále potrebuje lekársku starostlivosť. To, že sa aspoň nateraz dostal z najhoršieho, nasvedčuje napríklad jeho hlasový pozdrav veriacim, či postupne zlepšujúce sa správy doktorov. Ľudia po celom svete neustále čakajú na informácie z nemocnice, ako na tom rodák z Argentíny je.

      V doterajších lekárskych správach boli opísané situácie, ako František zvracal, ako mal problémy s dýchaním či ako mu stúpala teplota a dokonca aj to, aké prístroje využívajú odborníci pri jeho liečbe. V minulosti boli hospitalizácie a aj samotné liečby hláv rímskokatolíckej cirkvi zahalené rúškom tajomstva.

      Výnimkou bol napríklad priam štipľavý článok z 19. augusta 1914, ktorý zverejnili vatikánske noviny L’Osservatore Romano o stave vtedajšieho pápeža Pia X., ten mal mať pôvodne nádchu, ale do niekoľkých hodín po vydaní článku zomrel. Naposledy vydýchol 20. augusta 1914.

      Ďalší pápež, ktorého zdravotný stav unikol do médií a preberal sa na verejnosti, bol Ján Pavol II. V polovici 90-tych rokov sa objavovali špekulácie, že mal trpieť príznakmi Parkinsonovej choroby. Vatikán to však potvrdil až v roku 2005, krátko pred smrťou obľúbeného pápeža, ktorý pochádzal z Poľska. V metropole katolíckej cirkvi sa snažili robiť z Jána Pavla II. silnejšieho, ako v skutočnosti bol.

      Zdroj: SITA/AP

      Pápež František je stále v nemocnici.

      Vo februári 2005 podstúpil tracheotómiu, ale vtedajší hovorca Vatikánu uviedol, že pápež zjedol desať koláčikov a preto musel ísť do nemocnice. Týmto vznikla pre lekárov zložitá situácia, ktorí museli ozrejmiť, čo sa vlastne udialo. Vtedy uviedli, že pacient s tracheálnou trubicou nebude schopný prehltnúť vodu, nieto ešte prijať pevnú stravu. Média tento rozpor informácií len tak nepredýchali.

      Teraz mediálni zástupcovia Svätej stolice zvolili iný postup, o Františkovi informujú podrobne. Táto otvorenosť či transparentnosť je z veľkej časti aj pre to, aký František je pápež a človek. Jeho postoje sú inovatívne a často sa priam priečia zastaralej vatikánskej štruktúre. Preto si ho obľúbili aj ľudia, ktorí nepatria do rímskokatolíckej cirkvi.

      O tom, koľko dní strávili predchodcovia pápeža Františka v nemocnici, sa dočítate na ďalšej strane > > >

      Autor článku

      Ako reportér sa väčšinou venuje kriminálnym a súdnym prípadom, ktoré rezonujú vo verejnosti. Venuje sa aj horúcim aktualitám v regióne.