AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 874 399 prípadov nákazy
  • Za štvrtok (13. 1.) pribudlo 1 888 pozitívnych prípadov
  • Spolu máme 17 188 (+ 60) obetí

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

  • Počet nakazených: 320 959 141
  • Počet úmrtí: 5 539 206
  • Počet vyliečených: 264 111 765

_______________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

21:40 Mestský súd v Prahe udelil v Česku vôbec prvý trest za šírenie dezinformácií o koronavíruse. Za šírenie klamstiev o smrti seniorov po očkovaní v opatrovateľskom domove v obci Měšice v Stredočeskom kraji sa musí bývalá novinárka Jana Peterková verejne ospravedlniť a zaplatiť pokutu vo výške štvrť milióna českých korún (zhruba 10.200 eur). Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, informoval v piatok portál iROZHLAS.cz. (tasr)

20:30 Holandský premiér Mark Rutte v piatok večer oznámil, že jeho krajina od soboty zmierni viaceré pandemické opatrenia a umožní opätovné otvorenie obchodov, telocviční a kaderníctiev. Informovala o tom agentúra AFP. Bary, reštaurácie, kaviarne a kultúrne inštitúcie však naďalej zostanú zatvorené najmenej do 25. januára. (tasr)

20:00 Nemecká spolková vláda od nedele opäť zaradí Rakúsko na zoznam vysokorizikových krajín pre vysoký výskyt počtu prípadov koronavírusu. Oznámil to v piatok Inštitút Roberta Kocha (RKI), informovala agentúra DPA. (tasr)

19:15 Počet pacientov s COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) vo Francúzsku klesol už druhý deň po sebe a to aj napriek rekordnému počtu nakazených. Informovalo o tom v piatok tamojšie ministerstvo zdravotníctva. (tasr)

18:30 Tuniská polícia použila v piatok vodné delá a slzotvorný plyn na rozohnanie stoviek demonštrantov, ktorí vyšli do centra hlavného mesta Tunis napriek zákazu zhromažďovania, aby protestovali proti prezidentovi Kajsovi Saídovi. Informovala o tom agentúra AFP. (tasr)

17:30 Švédska premiérka Magdalena Anderssonová mala pozitívny test na koronavírus, oznámil v piatok jej úrad. Premiérka sa tento týždeň spolu s ďalšími straníckymi lídrami zúčastnila na debate vo švédskom parlamente. Najmenej dvaja ďalší vysokopostavení politici boli odvtedy tiež testovaní pozitívne. (tasr)

16:40 Trinásť zo sedemnástich členov poľského konzília zdravotných odborníkov rezignovalo na svoj post a vyhlásilo, že už nebude poskytovať poradenstvo vláde v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Informovala o tom agentúra PAP. (tasr)

16:05 U nezaočkovaných ľudí, ktorí sa infikujú koronavírusovým variantom omikron, zrejme existuje - v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi - menšia pravdepodobnosť vážneho priebehu ochorenia, hospitalizácie alebo úmrtia.

Vyplýva to zo zatiaľ nerecenzovanej štúdie juhoafrického Národného inštitútu pre prenosné choroby (NICD), ktorej výsledky boli zverejnené v piatok. Štúdia bola vykonaná v provincii Západné Kapsko v Juhoafrickej republike. Porovnávala približne 11.600 pacientov z predchádzajúcich troch vĺn pandémie  s približne 5100 pacientami, ktorí sa nakazili v aktuálnej vlne spôsobenej variantom omikron. (tasr)

15:35 V Luxembursku zavádzajú od 15. januára povinnosť predkladať covidpasy pri vstupe na pracoviská.  Toto opatrenie, ktorého cieľom je urýchliť očkovanie proti ochoreniu COVID-19, avizoval luxemburský premiér Xavier Bettel už koncom novembra s tým, že je potrebné predísť hroziacemu preťaženiu nemocníc v súvislosti so šírením vysokonákazlivého variantu omikron. Následne tento krok v decembri schválil luxemburský parlament.  (tasr)


Viac lyžovačky, menej obmedzení: Lyžiarske strediská prechádzajú na iný režim fungovania 

15:05  Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 trvá na Slovensku od marca 2020 nepretržite už viac ako 650 dní. Vyplýva to z vládneho uznesenia. Počas mimoriadnej situácie možno okrem iného uskutočniť evakuáciu, zabezpečiť núdzové ubytovanie či zásobovanie. (tasr)

14:50 Vo vakcinačnom centre vo Zvolene začali v piatok očkovať deti proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú patrí nemocnica vo Zvolene. Ako dodala, týka sa to záujemcov vo veku od 5 do 11 rokov. (tasr)

14:30 Talianske policajné odbory sa vyslovili proti tomu, aby príslušníkom polície v rámci protipandemických opatrení prideľovali ochranné respirátory ružovej farby. Upozornili, že sa nehodia k ich uniformám a "hrozí poškodenie imidžu inštitúcie", informovala v piatok agentúra AFP. V liste adresovanom šéfovi talianskej polície, ktorý zverejnili vo štvrtok na internete, riaditeľ odborovej organizácie SAP Stefano Paoloni vyzval na kroky proti "mätúcemu" výberu farby ochranných respirátorov FFP2. (tasr)

Talianske policajné odbory si neželajú, aby boli policajtom prideľované ružové respirátory.
Zdroj: Profimedia

14:10 Divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú znova otvorené. V piatok môžu diváci vidieť hercov na javisku Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove v hre Nebezpečné známosti a na doskách Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove zas v inscenácii Faraóni. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

13:45 Na preventívne prehliadky do pediatrickej ambulancie má vstupovať s dieťaťom vždy len jeden zákonný zástupca v režime OTP (očkovaný, prekonaný, testovaný). Vyplýva to z nového usmernenia ministerstva zdravotníctva pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii pre deti a dorast počas pandémie ochorenia COVID-19. (tasr)

13:20 Autobusový dopravca Arriva deklaruje, že je pripravený aj na očakávaný príchod omikronovej pandemickej vlny. Všetky opatrenia bude zavádzať na základe vyhlášok odborníkov v oblasti zdravotníctva. Na cestujúcich zároveň apeluje, aby dodržiavali protipandemické opatrenia v záujme ochrany svojho zdravia i zdravia zamestnancov dopravcu. (tasr)

Po skončení prázdnin dovolila pandemická situácia znovu otvoriť prezenčné vyučovanie v Základných umeleckých školách (ZUŠ) na celom Slovensku. Na snímke vyučovanie hrania na husle na Súkromnej základnej umeleckej škole Tralaškola v Nitre 14. januára 2022.
Zdroj: Henrich Mišoviè

13:00 Testovanie zamestnancov by malo zostať v režime raz týždenne, nie dvakrát, ako bolo uvádzané v Návrhu opatrení proti SARS-CoV-2 (variant omikron), ktorý vláda schválila na stredajšom zasadnutí. Vyhlásil to v piatok minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s tým, že išlo o chybu. Zároveň priblížil, že suma, ktorá sa prepláca zamestnávateľom, bola prispôsobená trhovej cene testov. Už sa preto neprepláca šesť eur, ale štyri eurá.
(tasr)

12:30 Nové vyhlášky, ktoré súvisia so schválenými vládnymi opatreniami proti variantu omikron, by mali vyjsť vo vestníku vlády SR začiatkom budúceho týždňa. "Spolu s konzíliom odborníkov i príslušnými rezortmi treba doriešiť množstvo dôležitých praktických detailov, ktoré je potrebné vo vyhláškach zohľadniť," vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.  Dodala, že o presnom termíne zverejnenia nových vyhlášok budú informovať.

12:00 Mesto Bratislava verí, že možné výpadky spôsobené očakávanou omikronovou pandemickou vlnou budú aj vzhľadom na vysokú zaočkovanosť Bratislavčanov i zamestnancov magistrátu i mestských organizácií krátke a nespôsobia mu kritickú situáciu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová s tým, že koronavírusový variant omikron je silný súper.

11:30 Počet úmrtí v spojitosti s koronavírusom vo štvrtok v Taliansku dosiahol 140.188. Informoval o tom španielsky portál El Diario s odvolaním sa na tlačovú agentúru EFE. V Taliansku vo štvrtok hlásili 316 nových obetí a 184.615 prípadov nákazy za posledných 24 hodín. Od začiatku pandémie v tejto krajine potvrdili už viac ako 8,1 milióna pozitívnych prípadov. (tasr)

Anketa
Bojíte sa vlny omikron?

11:00 V uplynulých 24 hodinách potvrdili testy v Maďarsku 8921 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 73 pacientov, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. Aktuálne je koronavírusom nakazených 128.268 osôb. Z 2611 hospitalizovaných chorých s covidom je na umelú pľúcnu ventiláciu napojených 243 pacientov. (tasr)

10:40 Vo štvrtok pribudlo na Slovensku 1995 ľudí, ktorí sa dali zaočkovať, prvú dávku tak absolvovalo 2.768.273 osôb. Druhú dávku očkovacej látky dostalo 519 ľudí, spolu ju má na Slovensku 2.616.228 osôb. Tretích dávok podali vo štvrtok 18.075. (tasr)

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre prijalo nové pandemické pravidlá ktoré divadlám dovoľujú hrať pre sto divákov, prípadne pred hľadiskom naplneným na 50 percent. Vo štvrtok 13. januára 2022 odohrali pred divákmi premiéru inscenácie Nádej zomiera posledná, ktorú prvýkrát uviedli bez prítomnosti verejnosti.
Zdroj: Henrich Mišovič

10:30 V slovenských nemocniciach počet pacientov naďalej mierne klesá, je v nich 1861 pacientov s ochorením COVID-19. "Na JIS a OAIM je 392 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 197 ľudí," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Viac ako 81 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky, podotkla. (tasr)

10:15  Najviac pozitívne testovaných na Slovensku z PCR testov bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Trenčianskom kraji, priblížila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Dodala, že viac ako 62 percent z nich nebolo zaočkovaných. Pri antigénových testoch, ktorých vykonali 19.175, odhalili 331 pozitívnych vzoriek, vo viac ako 64 percentách prípadov patrili nezaočkovaným. (tasr)

10:05 AKTUÁLNE ČÍSLA: Prostredníctvom 8495 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (13. 1.) na Slovensku 1888 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 60 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk.

9:45 Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili do stredy (12. 1.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10.271 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1421 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe. (tasr)

S účinnosťou od 10. januára 2022 sa zrušil zákaz vychádzania. Na snímke žena so psom sa prechádzajú po pešej zóne v Trnave vo štvrtok 13. januára 2022.
Zdroj: Lukáš Grinaj

9:15 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove začína vo vakcinačnom centre na Hollého ulici od utorka (18. 1.) očkovať deti vo veku päť až 11 rokov proti ochoreniu COVID-19. Ako pre TASR uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, očkovanie bude každý utorok pre registrované deti v sprievode zákonného zástupcu alebo splnomocnenej osoby v čase od 9.00 do 13.00 h. (tasr)

9:00 Pasažieri z viac než 150 krajín budú mať zákaz tranzitu cez Hongkong, oznámilo v piatok tamojšie letisko. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide o najnovšie posilnenie prísnych protipandemických opatrení v oblasti cestovného ruchu. Opatrenie sa vzťahuje na cestujúcich z tzv. skupiny A, do ktorej Hongkong zaradil vysoko rizikové oblasti v súvislosti so šírením koronavírusu. (tasr)

8:20 Obyvatelia Grécka vo veku 60 a viac rokov, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať proti covidu, budú musieť platiť každý mesiac 100-eurovú pokutu. Opatrenie začne platiť od nedele, oznámila vo štvrtok grécka vláda. Grécke zdravotníctvo čelí v ostatných týždňoch čoraz väčšiemu náporu pre šírenie vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron. Od začiatku nového roka v tejto krajine denne pribúda 20.000 až 50.000 prípadov nákazy. (tasr)

7:45 Denný nárast nakazených koronavírusom v Nemecku prvýkrát presiahol hranicu 90 000, píše agentúra DPA. Sedemnenná incidencia je doposiaľ na najvyššej úrovni.

7:00 Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok zablokoval opatrenie prezidenta Joea Bidena, na základe ktorého mali mať ľudia pracujúci vo firmách s viac ako 100 zamestnancami povinnosť dať sa zaočkovať dvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu alebo podstupovať pravidelné týždenné testovanie a nosiť rúška. (tasr)

  • Od 19. jaunára začne podľa Vladimíra Lengvarského platiť  manuál, ktorý nahradí covid automat. Zavedie novú skupinu OP+. Detaily sa dočítate TU >>>

6:30 Španielske ministerstvo zdravotníctva a regióny sa dohodli, že 5 mesiacov po tretej dávke vakcínu proti koronavírusu budú mať ľudia s oslabenou imunitou právo na štvrtú dávku. Budú na ňu mať nárok onkologickí pacienti, ľudia, ktorí beru lieky na potlačenie imunity, ľudia s transplantáciou orgánov či ľudia s Downovym syndrómom strarší ako 40 rokov. 

6:00 Ľudia v Maďarsku, ktorí budú mať záujem o štvrtú dávku vakcíny proti koronavírusu, si po ňu budú môcť prísť po dohode s lekárom. Podľa agentúry Reuters to včera uviedol šéf kancelárie premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Maďarsko v nasledujúcich týždňoch kvôli šíreniu variantu omikron očakáva strmý nárast počtu nakazených.

Zhrnutie najdôležitejších správ zo včera si pozrite v našom VIDEU: