Vo štvrtok 8. septembra popoludní zomrela kráľovná Alžbeta II., bola najstaršou žijúcou aktívnou panovníčkou.
Zdroj: National Portrait Gallery, London
„No nič, čo môžeme povedať, nemôže ukončiť trápenie a bolesť týchto chvíľ. Smútok je cena, ktorú platíme za lásku.“
Kráľovná Alžbeta II.

Pozrite si LIVE prenos priamo z Británie:

TOP momenty z pohrebu kráľovnej Alžbety II.:

POHREB KRÁĽOVNEJ ALŽBETY II. SLEDUJEME ONLINE:

18:40 Ďakujeme, že ste pohreb Alžbety II. sledovali s nami.

18:20 Arcibiskup z Canterbury Justin Welby ukončil obrad požehnaním a následne zhromaždení zaspievali britskú hymnu. Ako pripomenula televízia CNN, kráľovská hrobka v Kaplnke svätého Juraja nie je miestom posledného odpočinku zosnulej kráľovnej. Jej telo v rámci záverečného obradu premiestnia do Pamätnej kaplnky kráľa Juraja VI., ktorú nechala po smrti svojho otca vybudovať samotná Alžbeta II. v rámci Kaplnky svätého Juraja. Sem po uložení tela Alžbety II. uložia aj ostatky jej manžela princa Philipa, ktorý zomrel vlani. Tento obrad však už nebude prístupný verejnosti ani televíznym kamerám.

18:00 V Londýne sa stretol takmer celý svet s úctou a rešpektom k zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. Tieto postoje súčasný svet potrebuje viac ako kedykoľvek predtým, vyhlásila po pondelkovom pohrebe britskej kráľovnej slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, informuje TASR. "Je pre mňa cťou, že som sa mohla za celé Slovensko rozlúčiť s panovníčkou, ktorej éra sa natrvalo zapísala do dejín Spojeného kráľovstva, Európy, ale aj celého sveta," napísala Čaputová na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.

17:56 Na konci záverečnej hymny kráľ Charles III. položil na rakvu zástavku The Queen's Company Camp Color of the Grenadier Guards. Lord Chamberlain následne "zlomil" svoju kancelársku paličku a položil ju na rakvu. Účelom zlomenia paličky je vytvoriť symetriu s tromi korunovačnými klenotmi, ktoré boli z rakvy sňaté.

17:50 Reverend David Conner predniesol počas bohoslužby čítanie zo Zjavenia 21:1-7. Rovnaká pasáž bola prečítaná na pohreboch kráľovninho otca, kráľa Juraja VI. v roku 1952, a jej prarodičov, kráľa Juraja V. v roku 1936 a kráľovnej Márie v roku 1953. Čítanie končí slovami: "Ja som Alfa a Omega, Počiatok i Koniec. Smädnému dám zadarmo z prameňa živej vody. Kto zvíťazí, zdedí toto; a ja budem jeho Bohom a on bude mojím synom."

17:43 Z truhly skladajú korunovačné klenoty: kráľovské jablko, žezlo a napokon korunu kráľovnej Alžbety. Uložené sú na oltár kaplnky, na vopred pripravené tri fialové vankúše.

17:40 Ako prvý zaznel zborový spev Žalmu 121, ktorý zhudobnil sir Henry Walford Davies. Ide o pieseň, ktorú si vybrala sama kráľovná. Poradie bohoslužieb, ktoré zaznejú na jej pohrebe, už mala údajne pripravené roky dopredu. Taktiež schválila výber modlitieb a ďalšie hudobné sprievody.

17:35 Na obrad je pozvaných 800 hostí. Neskôr bude nasledovať súkromný obrad v Pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI., počas ktorého zosnulú kráľovnú uložia na miesto posledného odpočinku po boku jej manžela princa Philipa, ktorý zomrel vlani.

17:28 S Alžbetou II. sa v Kaplnke sv. Juraja lúči aj obrovský spevácky zbor, počas bohoslužby jej spievajú ženy, muži aj deti.

Truhla s pozostatkami kráľovnej leží v Kaplnke sv. Juraja, pripravená na bohoslužbu.
Zdroj: Profimedia

17:20 Truhlu kráľovnej vojaci položili na podstavec. Členovia kráľovskej rodiny sa sadajú do prvých radov. Začína sa rozžehnanie.

17:18 V poslednom pohrebnom sprievode vidieť aj malého Georga, 9-ročný princ znáša svoju veľkú úlohu s pokojom a statočnosťou.

Silné emócie dnes premohli nejedného z Britov, ktorí sa prišli poslednýkrát rozlúčiť s kráľovnou.
Zdroj: Profimedia

17:14 Vojaci vnášajú truhlu s pozostatkami Alžbety II. do kaplnky, kde navždy spočinie. Za nimi kráčajú vybraní členovia kráľovskej rodiny.

17:10 Auto s rakvou zastalo, osem vojakov ju vyťahuje a naberá na plecia.

17:00 Rakvu vítajú na hrade štyri deti kráľovnej, kráľ Charles III., princezná Anna, princ Andrew a princ Edward, a jej traja vnuci, princovia William, Harry a Peter Phillips.

16:57 V záhradách Windsoru je nastúpené služobníctvo, lúči sa s kráľovnou.

S Alžbetou II. sa lúčia aj jej milované psíky corgi. Služobníctvo ich vyviedlo von, aby sledovali príjazd kráľovninej rakvy.
Zdroj: Profimedia

16:54 Účasť na pohrebe britskej kráľovnej Alžbety II. ukazuje, akej vážnosti a úcte sa tešila prakticky na celom svete. Povedal to v pondelok český premiér Petr Fiala po tom, ako sa zúčastnil na štátnom pohrebe zosnulej panovníčky v Londýne, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. Predseda vlády zároveň ocenil organizáciu celej udalosti. "Pohreb kráľovnej Alžbety II. vo Westminsterskom opátstve sa uskutočnil vo veľmi dôstojnej atmosfére," uviedol Fiala.

16:49 Auto s truhlou prechádza cez bránu hradu Windsor.

16:28 Desaťtisíce ľudí sa prizerajú smútočnému sprievodu. Vojenská hudba hrá smútočné pochody zatiaľ čo sprievod kráča popri aute, ktoré prenáša pozostatky kráľovnej Alžbety II.

Ľudia stoja pozdĺž cesty vedúcej k Windsorskému hradu pred príchodm rakvy s pozostatkami britskej kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Alastair Grant

16:10 Smútočný sprievod prichádza s rakvou kráľovnej Alžbety II. do areálu hradu Windsor. O 17.00 SELČ sa tu uskutoční ďalší smútočný ceremoniál a večer tu bude Alžbeta II. pochovaná vedľa svojho manžela princa Philipa.

15:55 Desiatky štátnikov, zástupcov štátov, monarchov a diplomatických delegácií sa pred recepciou, ktorú pred dnešným pohrebom kráľovnej Alžbety II. usporiadal v Buckinghamskom paláci kráľ Charles III., prišli pokloniť do Westminsterskej sály britského parlamentu k rakve zosnulej panovníčky.

Pohreb kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Getty Images
Pohreb kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Getty Images
Kráľovná manželka Camilla dorazila na pohreb Alžbety II. s princeznou Kate, princom Georgom a princeznou Charlotte.
Zdroj: Getty Images
Do Westminsterského paláca dorazila Kate v čiernej róbe spolu so svojimi deťmi, princom Georgom (9) a princeznou Charlotte (7).
Zdroj: Getty Images

15:17 Ďalšou očakávanou udalosťou je obrad rozžehnania, ktorý sa uskutoční o 17.00 h SELČ vo windsorskej  Kaplnke sv. Juraja. Tam panovníčku v rámci súkromného obradu o 20.30 h SELČ aj pochovajú po boku jej manžela princa Philipa, ktorý zomrel vlani v apríli vo veku 99 rokov.

14:52 Prezidentka Zuzana Čaputová vzdala úctu kráľovnej Alžbete II. a jej odkazu. Ako informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec, Zuzana Čaputová sa v nedeľu večer spolu s ďalšími pozvanými svetovými lídrami zúčastnila na recepcii podávanej novým britským kráľom Karolom III. "Novému britskému kráľovi som osobne v mene všetkých občanov Slovenskej republiky vyjadrila úprimnú sústrasť," dodala.

Zuzana Čaputová a jej partner na pohrebe kráľovnej.
Zdroj: Chip Somodevilla

14:47 Vozidlo s rakvou sa dalo do pohybu a smeruje na hrad Windsor. Spolu s vojakmi salutuje aj kráľ Charles III.

14:37 Rakvu z lafety opatrne prenieslo 8 vojakov do pohrebného vozidla. Na mieste sa rozoznela hymna "God save the King."

14:26 Sprievod s rakvou dorazil k Wellingtonskému oblúku. O malú chvíľu zložia rakvu z lafety a bude naložená do pohrebného vozidla. Následne bude prevezená do Winsdoru.

14:14 Ďalší zázrak na oblohe: V predvečer pohrebu kráľovnej Alžbety II. sa nad Buckinghamským palácom objavila dvojitá dúha.

V predvečer pohrebu Alžbety II. sa objavila nad Buckinghamským palácom dvojitá dúha.
Zdroj: Twitter/jobadvisor.link

14:05 Kráľovná Alžbeta II. v deň svojich 21. narodenín slávnostne vyhlásila, že bude oddane slúžiť krajine a Commonwealthu. Canterburský arcibiskup Justin Welby vo svojej kázni na kráľovninom pohrebe v tejto súvislosti uviedol, že len zriedka býva takýto sľub tak dobre dodržaný. Tých, ktorí slúžia, si budú podľa jeho slov milovať a pamätať, zatiaľ čo na tých, ktorí sa držia moci a výsad, sa už dávno zabudlo. Welby zároveň vyzdvihol Alžbetinu službu obyvateľom Spojeného kráľovstva i Spoločenstva národov (Commonwealthu). "S vďačnosťou spomíname na jej neochvejnú oddanosť k jej poslaniu kráľovnej a hlavy Commonwealthu počas mnohých rokov," povedal dekan Hoyle. Pripomenul aj kráľovninu lásku k svojej rodine.

14:03 Rakvu v sprievode prenášajú k Wellingtonovmu víťaznému oblúku. Kráľovské jazdecké delostrelectvo z priľahlého Hyde Parku odpaľuje čestné salvy. Celú procesiu sprevádzajú zvuky zvonu Big Ben.

13:49 Na rakve kráľovnej Alžbety II. sa týči kytica kvetov s dojímavým odkazom od jej syna, nového britského panovníka Charlesa III. "V láskyplnej a oddanej pamäti. Charles R.," stojí na nej. Kráľ sa na pohrebe neubránil slzám. Odchod milovanej matky ho očividne silno zasiahol.

ONLINE pokračuje na ďalšej strane>>>>>