AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 366 894 prípadov nákazy.
Za utorok (6. 4.) pribudlo 1161 pozitívne testovaných PCR testami.
Spolu máme 10 243 (+87) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 133,050,039
Počet úmrtí: 2,886,728
Počet vyliečených: 107,300,824

____________________________________________________________________

Online je dnes u konca. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

21:37 Belgické úrady v stredu oznámili, že vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca budú v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov očkovať iba ľudí vo veku nad 56 rokov.

21:00 Európska únia by mala byť jednotná v otázke použitia vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, aby tak zvýšila dôveru verejnosti v očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19. Uviedla to v stredu eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová. (tasr)

19:50 Výrobcovia a výskumníci, ktorí vyvíjali päť hlavných vakcín proti koronavírusu používaných v Európe, neskúmali ich možné rozdielne vedľajšie účinky u mužov a žien. Uviedla to v stredu tlačová agentúra Belga s odkazom na štúdiu holandskej platformy pre investigatívnu žurnalistiku Investico. Na celom svete sa vedľajšie účinky po zaočkovaní hlásia viac u žien ako u mužov. (tasr)

19:30 Spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a tvorbou krvných zrazenín je pravdepodobná, no nie je potvrdená. Uviedli to v stredu odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tiež zdôraznili, že výskyt týchto zrazenín je "veľmi zriedkavý".

18:45 Himalájske kráľovstvo Bhután v stredu oznámilo, že v priebehu deviatich dní dostalo prvú dávku vakcíny proti koronavírusu približne 60 percent jeho obyvateľstva. Z celkových 770.000 obyvateľov Bhutánu, bolo prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktorú darovala India, dosiaľ zaočkovaných 470.000 ľudí. (tasr)

18:00  Viac ako 8300 respirátorov typu FFP2 rozdistribuovala v posledných týždňoch samospráva Lučenca svojim obyvateľom vo veku nad 55 rokov. Respirátory doručovali zamestnanci mestského úradu, mestskej rozpočtovej organizácie Lukus a ďalší pracovníci. Samospráva už predtým zabezpečovala respirátory pre učiteľov a pracovníkov v školách a školských zariadeniach, ako aj pre zamestnancov mesta, opatrovateľky či mestských policajtov. (tasr)

16:35 Šéf združenia samosprávnych krajov SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič požiadal nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) o čo najskoršie stretnutie. Chce s ním prediskutovať, ako zrýchliť a zefektívniť proces očkovania ľudí proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovali z kancelárie združenia SK8. (tasr)

16:20 Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu uviedla, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "zriedkavý vedľajší účinok" vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Píše sa to vo vyhlásení, ktoré EMA zverejnila na svojej oficiálnej webovej stránke. (tasr)

15:30 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prichádza s projektom mobilných očkovacích jednotiek, "očkovacím autobusom", ktorý privezie očkovanie priamo do obcí a adresne k tým, ktorí to najviac potrebujú. Konštatoval to v stredu v Banskej Bystrici podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že projekt počíta aj s call centrom, ktoré má najstarších ľudí aktívne obvolávať. (tasr)

14:30 India hlásila v stredu 115.736 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Bol tak prekonaný "rekord" z tohto pondelka, keď v krajine zaznamenali 103.558 nakazených, informovala agentúra DPA. (tasr)

13:30 Ak vláda SR neodpovie na elementárne otázky okolo nákupu vakcíny Sputnik V, "nepresných a nepotrebných testov za stovky miliónov eur" a všetkých okolností súvisiacich s ich nákupom, Smer-SD začne zbierať podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Jej cieľom by malo byť vyslovenie nedôvery vláde. TASR o tom informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. (tasr)

12:30 Štátna karanténa podľa ministerstva zdravotníctva v súčasnosti nie je potrebná. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Poukázala pritom na mierny pokles čísel a postupné zlepšovanie pandemickej situácie. (tasr)

11:30 Pri akomkoľvek uvoľňovaní opatrení budú mať prednosť školy. Po prvom rokovaní nového vládneho kabinetu pod vedením Eduarda Hegera (OĽANO) to v stredu povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Bližšie informácie o tom, ako budú školy fungovať v nasledujúcich dňoch, plánuje oznámiť počas tohto týždňa. (tasr)

10:25 V utorok pribudlo v Česku 5522 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je v porovnaní s údajmi z minulého utorka o 3107 menej. Vyplýva to zo stredajších údajov českého ministerstva zdravotníctva. (tasr)

10:20 Od budúceho pondelka 12. apríla budú podľa COVID automatu dva okresy v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 36, v červenej 39. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti. (tasr)

10:10 Prostredníctvom 10.707 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (6. 4.) na Slovensku 1161 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 87.
Počet hospitalizovaných v súvislosti s covidom klesol za utorok o 49 na 2895.

10:00 Veľkonočné sviatky spomalili pozitívny vývoj pandemickej situácie v Nemocnici Agel Levice. Napriek tomu, že celkový počet pacientov s ochorením COVID-19 len mierne narástol a nemocnica nemá žiadneho zamestnanca s novým koronavírusom, intenzivistické lôžka sú stále plné. „To si vyžaduje stále enormné nasadenie zdravotníkov. Súčasná situácia zatiaľ neumožňuje otvoriť nemocnicu aj pre príbuzných pacientov, takže návštevy zostávajú zakázané,“ zhodnotil riaditeľ nemocnice Ján Belanský. (tasr)

9:20 Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu novým typom koronavírusu iba v 1933 prípadoch, avšak v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo rekordných 311 pacientov, vyplýva zo stredajších údajov operačného štábu zverejnených na webovej stránke koronavirus.gov.hu. (tasr)

8:55 Nastal čas na prehodnotenie COVID automatu, myslí si to ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Prioritou pri uvoľňovaní opatrení je otvorenie škôl, uviedla v stredu pred rokovaním vlády. "Situácia sa postupne lepší aj v nemocniciach, máme aj menej nakazených. Pomaly prichádza čas, keď budeme môcť uvoľňovať ekonomiku aj školy a myslím, že to sú pozitívne správy pre ľudí," uviedla Remišová. (tasr)

8:30 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes oznámil aká je epidemiologická situácia na Slovensku. V čiernej fáze sú už len dva okresy, od 19. apríla môže nastávať postupné uvoľňovanie. Podľa jeho slov máme už len dva čierne okresy, ale počet ľudí v nemocniciach je stále veľký. "Zajtra zasadne konzílium odborníkov, ktoré bude rozhodovať o prípadnom uvoľnení opatrení," uviedol minister.

8:00 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 15.415 na celkovo 1.784.579. (tasr)

7:00 Nový výskum zverejnený v utorok v odbornom časopise The New England Journal of Medicine ukázal, že dvojdávková očkovacia látka proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna poskytuje protilátky aj šesť mesiacov po podaní. Vysoké hladiny protilátok boli zistené vo všetkých vekových skupinách, ktoré sa na klinickom testovaní podieľali - mladší ľudia mali vyššiu hladinu než tí starší. (tasr)

6:30 Bohatšie krajiny zlyhávajú v tej "najzákladnejšej skúške" celosvetovej súdržnosti, pretože si hromadia vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V stredu vo výročnej správe to uviedla organizácia Amnesty International (AI), ktorá zároveň obvinila Čínu, Maďarsko a ďalšie štáty zo zneužívania pandémie na oslabovanie ľudských práv. (tasr)