Hrozivé tajomstvo Sovietov týkajúce sa Černobyľu: Po 30 rokoch PRAVDA o jadrovej katastrofe!
19. 2. 2019, 14:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:20)

Zdroj: archív
Bola to len otázka času a komunisti si toho boli vedomí vďaka tajnej štúdii z roku 1975 o činnosti jadrových elektrární v Sovietskom zväze. Napriek tomu sa zachovali rovnako ako aj po samotnej nehode o desať rokov neskôr – všetko zatajovali.
Vo svojej novej knihe s názvom Polnoc v Černobyle to tvrdí novinár Adam Higginbotham, ktorý v publikácii opisuje posledné chvíle života ukrajinského mestečka Pripiať, z ktorého sa po černobyľskej katastrofe 26. apríla 1986 stalo mesto duchov. „Keď sa obloha vyčistila od dymu, objavil sa stĺp modro-bieleho svetla siahajúci k nebesám a miznúci v nekonečnu,“ opísal Higginbotham, opierajúci sa o výpovede preživších, momenty bezprostredne po explózii reaktora. Rádioaktívny mrak vtedy prehrmel aj od Československa až po Japonsko, uvádza autor.
Čo nasledovalo ďalej... to už všetci vieme. Vidieť fotografie následkov Černobyľu navyše vydá za tisíc slov. Nájdete ich nižšie v článku, musíme vás však upozorniť, že nie sú vhodné pre maloletých a ľudí s citlivou povahou.
Momenty pred černobyľskou katastrofou
Písal sa rok 1986. 26. apríla sa 47 tisíc obyvateľov mestečka Pripiať zobudilo bez toho, aby tušili, že len pár kilometrov od nich sa v jadrovej elektrárni Černobyľ odohrala najväčšia katastrofa v dejinách.
Zatiaľ čo zo štvrtého reaktora unikali smrtiace dávky radiácie, deti išli ešte ráno normálne do školy. Až na poslednej hodine učitelia oznámili, že v Černobyle sa stala nehoda...
Evakuácia sa začala až o 14:00, no trvala len dva a pol hodiny. Ľudia si brali len to najnutnejšie v domnienke, že sa ešte do svojich domovov vrátia. O 16:30 sa však z Pripiate stalo už navždy mesto duchov. Stovky ľudí, vrátane hrdinských hasičov, zomreli bezprostredne po výbuchu černobyľského reaktora, dodnes nešpecifikované množstvo ľudí zomrelo v najbližších mesiacoch.
FOTOprehliadka hrôzy: Černobyľskí mutanti a najväčšia jadrová katastrofa v ľudských dejinách...
Zdroj: Getty Images, Profimedia
Hrôzy Černobyľu: Únik radiácie spôsobil u zvierat aj ľudí mutácie. Odhadovaný počet obetí jadrovej katastrofa sa dnes odhaduje na zhruba 93 tisíc.
Zdroj: Profimedia
Chlapček, ktorý sa narodil so zdeformovanými nohami a bez rúk.
Zdroj: Profimedia
Zo 150 tisíc postihnutých ľudí bolo až 60 tisíc detí. Tento chlapček je jedným z nich; aj on zaplatil krutú daň za jedno z najväčších zlyhaní v ľudskej histórii.
Zdroj: Profimedia
Deti sa rodili mŕtve, znetvorené.
Zdroj: Profimedia
Radiácia ovplyvnila aj zvieratá, mnohé sa rodili zdeformované a pripomínajúce mutantov.
Zdroj: Profimedia
1990: Nočný strážnik z Černobyľu. Mal tú smolu, že mal službu práve keď sa reaktor č. 4 prehrial a vybuchol.
Zdroj: archív
Mutácia sa nevyhla ani zvieratám.
Zdroj: archív
Na archívnej snímke z 19. marca 1996 sa pozerá 5-ročný Alec Zhloba, ktorý trpí na leukémiu v nemocnici v bieloruskom meste Gomel.
Zdroj: archív
Tisíce detí katastrofa poznačila na celý život.
Zdroj: archív
Mnohé deti sa po Černobyle rodili mŕtve.