Reklama

NEUVERITEĽNÉ FOTO: V Dubaji PRVÝ RAZ vyvolali umelý dážď, v meste kolabovala aj doprava!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO V Dubaji vytvorili za pomoci dronov fejkový dážď: V krajine nepršalo už niekoľko mesiacov
    Zdroj: Instagram/Národné centrum meteorológia / SAE
    Reklama

    Spojené arabské emiráty už roky sužujú obrovské suchá a teploty sa tam cez leto dokážu vyšplhať aj na 50 stupňov Celzia. V posledných dňoch však sociálne siete zaplavili videá a fotografie z upršaného Dubaja.

    Žeby konečne zakročila matka príroda a krajinu, ktorú roky sužujú neúnosné teplá, schladila? Veru, že nie. Spojené arabské emiráty už niekoľko rokov investujú do projektov zameraných na zvýšenie množstva zrážok a do deviatich projektov už celkovo investovali 15 miliónov dolárov. Najnovším vynálezom, ktorý môže v budúcnosti pomôcť aj rozvojovým krajinám, ktoré rovnako ako SAE trápia vysoké horúčavy, sú drony. 

    Ako informuje britský denník The Sun, tieto drony dokážu vyvolať falošný dážď pomocou elektrického náboja, ktorý nabíja molekuly H2O nachádzajúce sa v oblakoch. „Keď sa tieto kvapky spoja a sú dostatočne veľké, budú padať ako dážď,“ uviedol profesor Maarten Ambaum v rozhovore pre BBC.

    Zdroj: Twitter

    V niektorých oblastiach platili výstrahy pred lejakmi.

    Na záberoch, ktoré zverejnilo Národné meteorologické centrum Spojených arabských emirátov je vidieť obrovské lejaky nielen nad Dubajom, ale po celej krajine. Pre niektoré oblasti dokonca platila výstraha pred prudkým dažďom a na niektorých cestách zas kolabovala doprava. Nie je to však prvýkrát, čo si krajiny regulujú počasie prostredníctvom moderných technológií.

    Lyžiarske stredská v Colorade údajne používajú rovnakú metódu "na vyvolanie výdatnejšieho sneženia", informuje Phys.org.  Rovnakú metódu vraj použili aj počas olympijských hier v Pekingu, ktoré sa konali v roku 2008. 

    Prečítajte si aj: