Čo sa deje? Prehľad najdôležitejších správ:

 • Tornádo zasiahlo najmenej sedem obcí na južnej Morave v okresoch Břeclav a Hodonínsko. Patria medzi ne dediny Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice.
 • O život prišli minimálne traja ľudia. Nemocnica v Hodoníne ošetrila vyše 200 zranených. Zasahuje 194 jednotiek a 267 kusov techniky, z Prahy prišla na Moravu kolóna záchranárskych vozidiel.

FOTO Tornádo po sebe zanechalo na Morave hotovú apokalypsu >>

Slovensko je pripravené poskytnúť akúkoľvek pomoc

 • Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave. Zároveň ocenila pomoc slovenských zdravotníkov českej strane.
 • Slovensko aktívne komunikuje s českou stranou a presúva k susedom pomoc. Krajina sa českým susedom snaží byť nápomocná. Uviedol to na sociálnej sieti premiér Eduard Heger v súvislosti so silnými búrkami, ktoré vo štvrtok zasiahli južnú časť Moravy.
 • Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo, že do ČR vyslalo sedem sanitiek a Univerzitná nemocnica v Bratislave je pripravená prijať pacientov "podľa požiadaviek českej strany".
 • Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi zranenými alebo obeťami štvrtkových silných búrok v Českej republike mali byť slovenskí občania. Uviedol hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga, ktorý zároveň dodal, že ministerstvo je v kontakte s miestnymi úradmi.
 • Pomoc a podporu Českej republike vyjadrili aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár, premiér Eduard Heger, minister vnútra Roman Mikulec a minister obrany Jaroslav Naď. Slovenskí vojaci sú podľa Naďa v prípade potreby pripravení zasiahnutým obciam pomôcť.
 • Najmenej tri osoby zomreli v spojitosti so silnými búrkami, ktoré vo štvrtok večer zasiahli oblasť južnej Moravy. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na piatkové oznámenie záchranárov.
 • Česká vláda podľa Schillerovej pre Juhomoravský kraj okamžite uvoľňuje desať miliónov českých korún, píše spravodajský server iDnes.cz.
 • Český premiér Andrej Babiš chce v piatok popoludní navštíviť oblasť na južnej Morave, ktorú vo štvrtok večer zasiahli ničivé búrky a tornádo. Premiér takisto nevylúčil mimoriadne zasadnutie vlády ČR v prípade, ak by bolo potrebné rozhodnúť o uvoľnení peňazí pre postihnuté obce.
 • Riaditeľ nemocnice v Hodoníne Antonín Tesařík pre ČT 24 povedal, že v nemocnici zomrela jedna osoba a desiatky ďalších boli privezené na ošetrenie. Celkovo ich podľa Tesaříka mohlo byť až 200. Nemocnica v meste Břeclav prijala viac než 50 zranených.
 • Vláda je pripravená okamžite uvoľniť financie z hmotných rezerv na podporu zničených regiónov, čaká sa len na pokyn od Juhomoravského regióny.
 • V troskách budov sa nachádzajú zavalení ľudia, vrátane detí, ktorých vyťahujú hasiči špeciálne trénovaní na takéto udalosti. Keďže v dedinách vypadol prúd, preživších hľadajú aj drony s termovíziou.
Zdroj: Blesk.cz//Facebook
 • Niektoré obce sú uzavreté kvôli únikom plynu, polícia tiež vyzýva, aby ľudia nevolali na preťažené tiesňové linky, ak to nie je nevyhnutné.
 • Okrem českých záchranárov na mieste zasahujú aj posily z Rakúska a Slovenska vrátane dvoch vrtuľníkov. Rakúsko poslalo aj 20 sanitiek, Slovensko sedem.
Zdroj: Českí hasiči
 • Časť pacientov prevezme Rakúsko a aj Slovensko.
 • Úrady vyplatia postihnutým osobám mimoriadnu finančnú pomoc, peniazmi formou zbierok na podporu zasiahnutým rodinám pomáhajú aj bežní ľudia či firmy.
 • Obyvatelia zasiahnutých dediniek prespávajú v sokolovniach, telocvičniach a športových halách. Elektrika nefunguje, zavalené osoby hľadajú potme. Elektrika bude až na ďalší deň ráno.
 • Hasiči nestíhajú, za hodinu pribudlo asi 300 telefonátov na tiesňovú linku. Zasahuje sa najmä tam, kde ide o život. Na zatopené pivnice a zničené domy nie sú kapacity.

Na Moravu posielajú pomoc nielen Česi, ale aj okolité štáty

V českom okrese Hodonín spôsobilo tornádo obrovské materiálne škody. V dôsledku počasia, na aké v našich končinách nie sme zvyknutí, bola zablokovaná aj diaľnica D2 a krúpy dokonca zničili okná čarokrásneho zámočku Valtice. Hraničný priechod Slovenska a Česka na D2 je neprejazdný. Polícia vydala zákaz vstupu motorových vozidiel do obcí Hodonín, Hrušky, Moravská Nová Ves a Týnec.

FOTO astronomických škôd, ktoré na Morave napáchalo tornádo >>

Do okresov Hodonín a Břeclav mieria kolóny policajných áut vrátane dronov leteckej služby s termovíziou. Na Moravu mieri aj minister vnútra Jan Hamáček. Praha posiela špeciálne zdravotnícke vozidlo Golem, ktoré dokáže pomôcť až 12 vážne zraneným osobám s potrebou kyslíka a niekoľkým ďalším ľahšie zraneným.

Zdroj: Českí hasiči

VIDEO: Polovica obce Hrušky je zrovnaná so zemou

„Polovica obce je preč, zostali len obvodové steny bez striech či okien. Kostol nemá strechu ani vežu. Autá tornádo odhodilo na rodinné domy. Ľudia sa nemali kde ukryť. Obec od kostole nižšie prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez strechy. Ku škôlke som sa asi nedostal. Vyvrátené sú storočné lipy aj smrky. Je to šialené.“
Zástupca starostu obce Hrušky

FOTO Neuveriteľné škody po tornáde, ktoré zasiahlo Moravu: Autá lietali, strechy tiež, živel ničil celé časti obcí >>

Škody po tornáde sú v Česku obrovské.
Zdroj: Blesk.cz/FB

Podľa záchranárov si búrky vyžiadali aj ľudské životy, presný počet sa zatiaľ nevie. Nemocnica v Hodoníne hlási desiatky zranených, podľa Blesku si ošetrenie vyžiadalo najmenej 150 osôb. Juhomoravskí hasiči, ktorí evidujú stovky udalostí a sú preťažení, vyhlásili udalosť tretieho stupňa v okresoch Břeclav a Hodonín.

„Najprv začali lietať blesky, potom sa vytvoril vzduchový vír. Nikdy som sa tak nebál. Stihli sme sa schovať za stôl, asi za 15 minút sme vyšli von a videli tú spúšť. Zostali nám len oči pre plač. Mohol by som to prirovnať k nejakému hollywoodskemu filmu.“
Martin Kučaba z Lužic, očitý svedok tornáda, ktoré zasiahlo južnú Moravu

V Česku tiež zasadol krízový štáb, armáda je v pohotovosti. Polícia odporúča občanom, aby zostali doma a nikam nechodili. Mnoho ľudí zostalo zavelných v zničených domoch, ktoré zasiahlo tornádo. Na Moravu dorazilo najmenej 200 policajných posíl z iných regiónov Česka.

Silné supercelárne búrky postupujú aj na Slovensko
Niekoľko superciel sa aktuálne vyskytuje v tesnej blízkosti slovenského územia v okolí okresu Skalica. Tá najjužnejšia z nich už zasiahne aj územie SR. Na sociálnej sieti na to upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). "S veľkou pravdepodobnosťou supercela prinesie prívalový dážď, krúpy a silný nárazový vietor," spresnil SHMÚ. Najvýchodnejšia z týchto superciel priniesla aj tornádo, vyskytlo sa veľmi blízko slovenských hraníc v Hodoníne.

Kritická je situácia v okresoch Hodnonín a Břeclav. Podľa zástupcu starostu obce Hrušky Marka Babisza je zničená zhruba polovica dediny, ktorou sa tornádo prehnalo. Autá lietali kade-tade a narážali do domov, kostol je bez strechy. Hrušky však vraj nie sú jedinou takto postihnutou dedinou – tornádo malo zdevastovať ďalších sedem obcí, píše Blesk s odvolaním sa na CNN Prima News.

VIDEO: Tornádo zasiahlo obce Hrušky a Lužice, v Hodoníne neďaleko Skalice vietor strhol strechu zo športovej haly

V Hodoníne, kam chodí na nákupy a za rekreáciou množstvo Slovákov, zasa počasie utrhlo strechu športovej haly a narobilo škody aj v miestnom zariadení pre seniorov.

Poškodené sú aj budovy moravskej Novej Vsi, kde počasie zanechalo stopu na stovkách domov a v obci je aj prevrátený kamión.

Tornádo a silné búrky zasiahli Hodonínsko na Morave.
Zdroj: Google Maps

Zámok vo Valticiach má zničené okná a strechu, podľa Blesku, ktorý sa odvoláva na tamojšieho kastelána, budú škody v stámiliónoch korún českých.

V Mikulčiciach to podľa miestnej samosprávy vyzerá ako po vojne, v obci sa tiež prevrátil autobus. Postihnutých ľudí uchýlili úrady v športovej hale.

Druhý deň problémov – odstavili časť Temelínu, počasie búralo stožiare s elektrickým vedením

Nepriaznivé počasie narobilo v Česku obrovské škody aj v predchádzajúci deň počas noci a následne počas dnešného doobedia. Jadrová elektráreň Temelín musela odstaviť svoj druhý blok. Po silných búrkach je poškodené vedenie veľmi vysokého napätia medzi elektrárňou a rozvodnou stanicou Kočín.

Okrem zámku počasie napáchalo škody aj v hodonínskej ZOO

Podľa Blesku sú mnohé ohrady zničené, zvieratá však prežili, hoci tamojší psí útulok podľa riaditeľa už v podstate neexistuje. Počasie, samozrejme, výrazne skomplikovalo aj dopravu; obchvat v Hodoníne je neprejazdný, kolóny sa však tvoria aj v iných častiach Moravy a postihli aj diaľnicu D2.