Podľa denníka Blesk bola situácia počas uplynulej noci najhoršia na juhu Čiech, kde padali krúpy veľké ako golfové loptičky. Pri Temelíne spadli stožiare elektrického vedenia, takže museli odstaviť druhý blok jadrovej elektrárne. Bez prúdu sa ocitlo asi 10-tisíc domácností. Spadnuté stromy komplikovali dopravu asi na 40 rôznych miestach.

Ešte horšie však živly udreli počas dnešného dňa, keď oblasť okolo mesta Hodonín zasiahli nielen búrky, ale dokonca aj tornádo! Vzdušný vír napáchal obrovské škody a dokonca zrovnal so sebou polovicu obce Hrušky. Podobnú apokalypsu rozpútal aj v Lužiciach. Viac sa dočítate v tomto článku.

FOTO Pozrite sa, čo napáchali prírodné živly v Česku (a teraz to ide na nás) >>

Búrky hrozia aj Slovensku

Podľa iMeteo by búrková spúšť mala dnes v podvečerných hodinách zasiahnuť aj západné Slovensko, pričom sa počíta s tisícami, ba až desaťtisícami bleskov. Očakáva sa tiež nárazový vietor o sile 100 km/h, rovnako tvorba superciel, ktoré môžu „produkovať podobne ako včera v noci nad Rakúskom a Českom až niekoľko centimetrov veľké krúpy,“ píše iMeteo.

Vylúčený vraj nie je ani vznik tornáda, dodáva portál o počasí. Tornádo sa objavilo dnes poobede pri poľskom meste Nový Sacz medzi dvomi obcami, sprevádzali ho tiež krúpy s priemerom až 8 cm.

V Poľsku sa dokonca podľa všetkého vyskytlo podľa servera Imeteo niekoľko sto metrov dlhé tornádo, padali navyše obrovské, 8-centimetrové krúpy.
Zdroj: Facebook

VIDEO: Mimoriadna zlá bola situácia v Mariánskych Lázňach

VIDEO: Ľad z krúpov sa zmiešal s dažďovou vodou a zalial cesty

Zo Slovenska je najviac ohrozené podľa iMeteo Záhorie, kam môže prísť supercelárna búrka z Rakúska.
Zdroj: reprofoto estofex

Extrémne počasie hrozí Čechom až do piatku

Pokračovanie a ďalšie VIDEÁ nájdete na ďalšej strane >>>