Reklama

Európske mestá rozdávajú kurčatá ZADARMO: Nápad má obrovský úspech, šíri sa do ďalších krajín

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chovateľ sliepok Ján Sabol: Najjednoduchšie sú leghornky
    Zdroj: Lukáš Koco
    Reklama

    Už roky bojujú francúzske a belgické mestá proti plytvaniu potravinami zaujímavým projektom. Ľuďom rozdávajú kurčatá zadarmo a ich cieľ sa im darí plniť. Ako to funguje?

    Experiment začal v roku 2015 vo Francúzsku a za cieľ si dal znížiť plytvanie potravinami v domácnostiach, píše TN.cz s odvolaním na BBC. Obyvateľom obce bola ponúknutá možnosť, že dostanú dve kurčatá zadarmo, o ktoré by sa následne starali a dávali im, taktiež zadarmo, vajíčka.

    Sliepky totiž dokážu denne skonzumovať okolo 300 gramov potravinového odpadu. To predstavuje až 100 kilogramov odpadu ročne pre dvojčlennú domácnosť.

    VIDEO Ján (44) chová modré sliepky, má aj kohúta šampióna: Čo ste o tejto hydine netušili?

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ján (44) chová modré sliepky, má aj kohúta šampióna: Čo ste o tejto hydine netušili?
      Zdroj: Lukáš Koco

      Je to práve potravinový odpad, ktorý svojím rýchlym rozkladom vytvára viac emisií metánu, než ktorýkoľvek iný skládkový materiál. Ľudia zároveň globálne vyplytvajú asi tretinu potravín určených na konzumáciu. Práve tomu sa tento projekt so sliepkami snaží zabrániť.

      Do projektu sa v prvej fáze prihlásilo viac ako 200 domácností zo štyroch obcí a každá z nich dostala zadarmo dve sliepky. Kurníky si obyvatelia mali zabezpečiť sami s tým, že kurčatá mali dostať dostatok životného priestoru, a to 8 až 10 metrov štvorcových.

      Anketa

      Páči sa vám tento projekt?

      Domácnosti sa tiež zaviazali, že oddelenie odpadu, ktoré za projektom stojí, môže kedykoľvek prísť na námatkovú kontrolu. Aj napriek týmto na pohľad prísnym pravidlám dosiahol projekt veľký úspech a prebieha už 10 rokov. „Počas rokov sa pripojili ďalšie obce,“ dodal starosta jednej z prvých zapojených obcí.

      Sliepky zadarmo sa teraz rozdávajú naprieč Francúzskom aj Belgickom a projekt má potenciál rozšíriť sa aj do ďalších krajín.