Reklama

Chodíte kŕmiť v zime vodné vtáctvo? Na čo si dať pozor a čo určite neberte so sebou!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kto vydrží udržať očný kontakt dlhšie? Dravé vtáky nemajú chybu!
    Zdroj: Žena
    Reklama

    Medzi obľúbené aktivity rodín v zime patria prechádzky na čerstvom vzduchu. Často sa snažia rodičia deti motivovať, aby s nimi radi išli a preto vymýšľajú rôzne ciele ako odmenu. Medzi obľúbene aktivity počas trávenia času v prírode patrí prikrmovanie vodných živočíchov. Je však dôležité vedieť, čo a ako kŕmiť, aby sme kačkám, labutiam a iným operencom skutočne pomohli a neublížili im.

    Zábavka, ktorá môže byť veľmi prospešná, ale pre vtáctvo aj nebezpečná. S príchodom chladnejších mesiacov sa vodné vtáctvo často stiahne k vodným plochám, kde hľadajú potravu. „Medzi najčastejšie pozorované druhy na vodných tokoch a plochách patria kačica divá, labuť veľká, lyska čierna, či volavka popolavá. S trochou šťastia sa nám môže ukázať aj rybárik riečny alebo orliak morský,“ hovorí Zuzana Paulo Lackovičová, z ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko.

    Zdroj: archív

    Zuzana Paulo Lackovičová, z ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko vysvetľuje, ako a čím kŕmiť vodné vtáky.

    Špeciálne chrumky

    Ľudia často navštevujú vodné plochy s dobrým úmyslom nakŕmiť vyhladované vtáctvo, ktoré je zvyknuté okamžite priplávať k brehu, akonáhle zbadá ľudí. „S dcérkou chodíme pravidelne kŕmiť vtáčiky a ryby k Váhu, krmivo si nenosíme, ale kupujeme v kaviarni pri vode, kde predávajú chrumky na kŕmenie. Priznám sa, že som neriešil, či je to správne alebo nie, beriem to ako súčasť našich prechádzok,“ priznáva Matúš z Trenčína, otec trojročnej dcérky.

    Zdroj: archív

    Matúš s dcérkou tiež chodia kŕmiť vtáky. Kupujú im špeciálne sušienky.

    Anjelské krídla

    Táto nevinná zábavka žiaľ v niektorých prípadoch končí úmrtím operenca, kvôli nevhodnej strave a ohroziť môže aj iné vodné živočíchy, ktoré sú na rovnakom prostredí závislé. „Vodné vtáky nie je potrebné prikrmovať, ich prirodzená potrava je v prírode prítomná aj v zime. Prikrmovanie vodného vtáctva nesie so sebou mnohé riziká pre vtáky,“ upozorňuje Zuzana Paulo Lackovičová.

    „Pečivo navyše obsahuje látky (prísady), ktoré vtáky prirodzene nekonzumujú. Spôsobuje im to tráviace ťažkosti a môže to viesť k úhynom.“

    — ornitologička Zuzana Paulo Lackovičová

    Chlieb k vode radšej ani neberte

    Jedným z najväčších omylov pri kŕmení vodného vtáctva je dávať im chlieb. Mnoho ľudí si myslí, že chlieb je pre vtáky dobrý, no opak je pravdou. Chlieb je pre vtáky nielen nezdravý, ale môže spôsobovať vážne tráviace problémy. „Nevhodná potrava (pečivo) im spôsobuje tzv. syndróm anjelských krídel, kedy v dôsledku málo výživnej potravy dochádza k podvýžive a tkanivá sa nevyvíjajú správne pričom vidieť to možno na krídlach, ktoré majú potom vtáky deformované a zakrpatené."

    Zdroj: archív

    Zuzana Paulo Lackovičová má niekoľkoročné skúsenosti, takže vie, čo je pre zvieratá najlepšie.

    Pečivo navyše obsahuje látky (prísady), ktoré vtáky prirodzene nekonzumujú. Spôsobuje im to tráviace ťažkosti a môže to viesť k úhynom,“ vysvetľuje ornitologička Zuzana Paulo Lackovičová. Dokonca ak sa chlieb dostane do vody, začne sa rozkladať a prispieva k znečisteniu prostredia, čo môže mať negatívny dopad na kvalitu vody a ekosystém.     

    Čím teda kŕmiť vodné vtáctvo? Čítajte na ďalšej strane