Reklama

Európska únia bojuje proti mikroplastom: Sprísňuje legislatívu pre výrobcov

Reklama

Európska komisia, zástupcovia Európskeho parlamentu a členských štátov dosiahli v noci na stredu kompromis v otázke sprísnenia legislatívy proti znečisteniu životného prostredia mikroplastami, ktoré sa objavujú v riekach, na plážach i v oceánoch, informovali agentúry DPA a AFP a web France24.

Prijatá dohoda by mala v priebehu niekoľkých mesiacov umožniť definitívne prijatie novej legislatívy. EÚ má v úmysle obmedziť najmä znečistenie spôsobené únikom plastových granúl alebo „peliet“, známych aj ako „slzy morskej panny“, ktoré merajú do päť milimetrov a po roztavení sú kľúčovým materiálom pri výrobe plastových súčiastok a ďalších predmetov.

Podľa Bruselu sú úniky týchto granúl v rámci Únie tretím najväčším zdrojom neúmyselného znečistenia prostredia mikroplastami.

VIDEO TERAZ TAKTO: ”Ak vrakunskú skládku otvoria, chemikálie zamoria vzduch aj vodu,” varuje geológ

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TERAZ TAKTO: ”Ak vrakunskú skládku otvoria, chemikálie zamoria vzduch aj vodu,” varuje geológ

    Podľa nových pravidiel výrobcovia, ktorí tieto granule vyrábajú, prepravujú alebo spracúvajú, budú odteraz musieť vypracovať plány na hodnotenie rizík, aby zamedzili prípadným únikom, a v prípade úniku musieť rýchlo začať s odstraňovaním následkov.

    Veľké spoločnosti, ktoré vyrábajú alebo prepravujú viac ako 1500 ton mikroplastov ročne, budú musieť pravidelne získať certifikáciu od nezávislého orgánu. Ak tak neurobia, budú im hroziť sankcie.

    Pre malé podniky sa tieto povinnosti zmiernili: tie, ktoré produkujú viac ako 1500 ton mikroplastov ročne, budú musieť získať jednotnú certifikáciu do piatich rokov od nadobudnutia účinnosti legislatívy, zatiaľ čo tie, ktoré ich produkujú menej, budú musieť vyplniť len jednoduché vyhlásenie.