Európska únia bojuje proti mikroplastom: Sprísňuje legislatívu pre výrobcov
9. 4. 2025, 15:18
Hlavným predmetom sporu v posledných dňoch bolo práve zahrnutie alebo nezahrnutie malých podnikov do tejto legislatívy.
VIDEO Stavebný odpad z búrania prešovskej nemocnici: Neuveríte, kam ho odvážajú!

EK - v rámci politiky zjednodušovania pravidiel s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikov - malé podniky oslobodiť od povinnosti certifikácie. Francúzsko k tomu - naopak - chcelo primať všetky firmy s objemom výroby nad 1000 ton ročne. Rokovaniami sa podarilo dosiahnuť kompromis so zvýšením prahovej hodnoty na 1500 ton a s rozdielnymi postupmi certifikácie pre veľké a malé podniky.
Environmentálne organizácie, ako napríklad Rethink Plastic, privítali „vedúcu úlohu“ Európskej únie v boji proti znečisteniu mikroplastmi. Amy Youngmanová z Agentúry pre environmentálne vyšetrovanie (EIA), jednej z mimovládnych organizácií, však upozornila, že „svojvoľné výnimky“ pre malé podniky a časové sklzy môžu viesť k obmedzeniu vplyvu zákona.
Ďalším citlivým bodom na rokovaniach medzi európskymi štátmi je skutočnosť, že do nariadenia bola zahrnutá námorná doprava, a to napriek neochote niektorých krajín, ako sú Cyprus, Malta, Chorvátsko a Grécko, ktorých ekonomika je založená na využívaní mora.
Podľa odhadov sa v roku 2019 v Európskej únii pri preprave morskou cestou „stratilo“ od 52.140 do 184.290 ton peliet. Znečistenie vody mikroplastmi môže v tomto prípade pretrvať aj desiatky rokov, lebo pelety nie sú biologicky rozložiteľné.