Reklama

V Chorvátsku sa šíri vysoko nákazlivá choroba: POZOR, rodičia si ju mýlia s opálením od slnka!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Ak plánujete v týchto dňoch alebo najbližšej dobe dovolenku "pri slovenskom mori", dávajte si zvýšený pozor na osobnú hygienu. Chorvátske médiá totiž hlásia zvýšený počet prípadov infekcie nazývanej aj piata choroba, ktorá postihuje najmä deti.

    Vaša vytúžená dovolenka sa tak môže poľahky zmeniť na kolotoč návštev lekára a lekární a "domáceho" liečenia sa. Dávajte si pozor, aby ste namiesto užívania si pláže či kúpania sa v mori nemuseli tráviť čas s nakazeným dieťaťom v hotelovej izbe - obzvlášť, ak má oslabenú imunitu.

    Ohrození sú však aj dospelí, ktorí ešte toto ochorenie neprekonali, a tiež tehotné ženy.

    Šíri sa najmä u detí, rodičia sú ju mýlia s opálením

    Vírusové ochorenie známe ako choroba začervenaných tváričiek alebo piata choroba sa stalo častým javom v detských ambulanciách, najmä v škôlkach a školách, informuje server Dnevnik.hr. Reportérka televízie Dnevnik Nova Martina Bolšec Oblak sa delí o rady lekárov týkajúce sa tohto ochorenia. To sa začína vyrážkou na tvári, čo vyvoláva obavy rodičov, ktorí si ho spočiatku mýlia s alergiou alebo spálením od slnka. Návšteva lekára však potvrdí diagnózu piatej choroby, ktorá sa vyznačuje výraznou vyrážkou na lícach.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ochorenie známe ako piata choroba si rodičia často mýlia s alergiou či spálením od slnka
      Zdroj: Getty Images

      Lorena, mladé dievča postihnuté touto chorobou, vyjadrila svoju frustráciu z obmedzení, ktoré jej spôsobuje: "Nemohla som sa hrať, nemohla som chodiť do školy a najviac ma mrzelo, že som nemohla byť nablízku svojej babičke." Našťastie, piata choroba má vo všeobecnosti mierny priebeh a nevyžaduje si liečbu, s výnimkou osôb s oslabeným imunitným systémom alebo tehotných žien.

      Aké sú prejavy piatej choroby sa dočítate na ďalšej strane >>>

      Únava, bolesti a symptómy prechladnutia

      Medzi počiatočné príznaky patrí únava, nechutenstvo a bolesť kĺbov, po ktorých nasleduje charakteristické začervenanie tváre a šíriaca sa vyrážka. Po objavení sa vyrážky už dieťa nie je nákazlivé a môže pokračovať v bežných činnostiach.

      Lekári v Chorvátsku zaznamenali v poslednom mesiaci nárast prípadov piateho ochorenia. Hoci sa epidemicky vyskytuje každé tri až päť rokov, jedinci po prekonaní ochorenia zvyčajne získajú imunitu. Pred objavením sa vyrážky sa u niektorých detí môžu vyskytnúť príznaky podobné prechladnutiu.

      Anketa

      Plánujete ísť tento rok na dovolenku do Chorvátska?

      • Áno62%
      • Nie33%
      • Už sme boli4%

      Hlasovanie bolo ukončené

      Väčšina dospelých už má imunitu

      Mario Mašić, pediater, vysvetľuje, že deti s príznakmi podobnými chrípke a charakteristickou vyrážkou, ktoré sa hodia na piatu chorobu, sú zvyčajne nákazlivé päť až desať dní po expozícii. Ochorenie sa ľahko šíri vo vzdelávacích inštitúciách, ale väčšina dospelých už má vyvinutú imunitu z predchádzajúceho vystavenia sa. Hoci rodičia môžu mať obavy z vyrážky, piata choroba vo všeobecnosti nepredstavuje žiadne vážne zdravotné riziko.

      Zdroj: Joos Mind

      Riziko síce piata choroba veľké nepredstavuje, no môže vás "uväzniť" v hotelovej izbe na niekoľko dní, čo na takej dovolenke určite zamrzí.

      Piata choroba - alebo erythema infectiosum - je vírusová infekcia postihujúca predovšetkým deti. Spôsobuje ju parvovírus B19 a vyznačuje sa výraznou červenou vyrážkou na lícach, ktorá vyvoláva dojem facky.

      Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku od 5 do 15 rokov, ale môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Vyskytuje sa častejšie počas jarných a zimných mesiacov.

      Ako sa piate choroba šíri? Dozviete sa na nasledujúcej strane >>>

      Infekcia je veľmi nákazlivá, šíri sa kýchaním a kašľom

      Vírus je vysoko nákazlivý a šíri sa kvapôčkami dýchacích ciest, napríklad kašľom alebo kýchaním. Môže sa prenášať aj transfúziou krvi alebo z tehotnej ženy na jej nenarodené dieťa.

      Hlavným príznakom syndrómu fackovanej tváre je jasne červená vyrážka na lícach, ktorá vytvára dojem fackovanej tváre. Vyrážka sa môže rozšíriť na iné časti tela vrátane rúk, nôh a trupu. Zvyčajne do niekoľkých dní zmizne, ale môže sa znovu objaviť, ak je koža podráždená alebo vystavená teplu.

      Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>

      Môžu sa vyskytnúť aj horúčky či opuch

      Medzi ďalšie príznaky infekcie môže patriť horúčka, bolesť hlavy, únava a bolesti tela. U niektorých jedincov sa môže vyskytnúť bolesť kĺbov a opuch, najmä u dospelých.

      Väčšina prípadov syndrómu fackovanej tváre je mierna a ustúpi sama bez liečby. Jedinci s oslabeným imunitným systémom alebo tehotné ženy by však mali vyhľadať lekársku pomoc, pretože vírus môže predstavovať riziko pre nenarodené dieťa.

      Komplikácie infekcie sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať dočasnú anémiu a príznaky podobné artritíde u dospelých. V niektorých prípadoch môže vyvolať ťažkú formu anémie u jedincov s určitými poruchami krvi.

      Aby sa zabránilo šíreniu vírusu, je dôležité dodržiavať správnu hygienu, napríklad často si umývať ruky, zakrývať si ústa a nos pri kašli alebo kýchaní a vyhýbať sa blízkemu kontaktu s infikovanými osobami.

      Hoci syndróm fackovanej tváre môže spôsobiť nepríjemné pocity a dočasné zafarbenie kože, väčšina jedincov sa úplne zotaví bez akýchkoľvek dlhodobých následkov. V prípade obáv alebo ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

      Prečítajte si tiež: