Reklama

Zákerný parazit, ktorý vám môže spôsobiť až smrť: Príbeh Lucie a jej boj o život!

Reklama

Stretnúť sa s najmenšou a veľmi nebezpečnou pásomnicou líščou môže každý z nás. Je to zákerný parazit, ktorý sa správa ako zhubný nádor. Jeho prenášačom sú hlavne líšky, ktoré ho vylučujú močom a trusom. Infikovať sa ním môžete v lese, ale i vo vlastnej záhrade. Stačí zjesť neumyté plody.

Líšky nakazené pásomnicou líščou sa môžu vyskytovať na celom území Slovenska, no najčastejšie to je v severných oblastiach Žilinského a Prešovského kraja. „Pásomnica líščia má rada chladné a vlhké prostredie. Vajíčka tu prežívajú dlhšie, kým sa nakazí medzihostiteľ, čiže hlodavec,“ vysvetlila nám Martina Miterpáková zo Slovenskej akadémie vied.

Prenášačmi sú hlavne líšky

Ako nám potvrdila, v niektorých lokalitách Žilinského kraja bolo v rokoch 2000 až 2015, keď robili výskum, nakazených 60 až 80% líšok. V rámci celého Slovensko to bolo 20 až 30 %. Aktuálne údaje za posledných desať rokov však nemajú.

Zdroj: Jaroslav Slašťan

Líšky nakazené pásomnicou líščou sa môžu vyskytovať na celom území Slovenska.

Líšky sa už bežne dostávajú aj do intravilánov miest a obcí, kde tiež môžu preniesť pásomnicu líščiu. „Líška využije aj detské pieskovisko, ktoré nie je zakryté, aby tam zahrabala trus alebo moč,“ uviedol nám Alojz Kaššák hovorca Slovenskej poľovníckej komory. Nákaza sa však na človeka môže preniesť aj pri práci v záhrade ak je kontaminovaná pôda.

Nebezpečný parazit

Pásomnica líščia (Echinococcus multilocularis), ktorú najčastejšie prenášajú líšky, spôsobuje u človeka veľmi závažné ochorenie - alveolárnu echinokokózu. Napáda hlavne pečeň. Prejavuje sa tvorbou mnohopočetných cýst, ktorých časti sa môžu krvou dostať do iných orgánov. Podobá sa to na metastázovanie pri nádorových ochoreniach. Neliečená echinokokóza v priebehu 10 až 15 rokov od nákazy končí smrťou.

Zdroj: iStock

Prvý prípad zaznamenanej pásomnice líščej na Slovensku bol potvrdený v roku 1999. (Ilustračná fotka).

Prvý prípad zaznamenanej pásomnice líščej na Slovensku bol potvrdený v roku 1999 a prvého pacienta s touto diagnózou zachytili v roku 2000. Odvtedy sa na Slovensku vyskytlo niekoľko desiatok diagnostikovaných prípadov a väčšinou sa jednalo o náhodné nálezy.

Náhodný nález potvrdili aj Lucii

To, že je pásomnica líščia veľmi zákerný parazit, zistila aj Lucia (43) z Hriňovej pred šiestimi rokmi. Lekári jej tohto parazita zistili tiež náhodou. „Začala som mať viaceré zdravotné problémy,“ priznala Lucia. Keď niečo zjedla pociťovala bolesť medzi rebrami a zle sa jej hojili malé rany.

Zdroj: Lucia

Lekári jej parazita zistili náhodou.

Podnetom k tomu, aby išla na vyšetrenie, bola menštruácia, ktorú začala mať každé dva týždne. „Na gynekológii mi zistili veľkú cystu na vaječníku,“ pokračovala. Po hormonálnej liečbe síce cysta zmizla, no po dvoch týždňoch sa u nej objavili veľké bolesti, keď nevedela sama ani chodiť. Na pohotovosti v Bratislave jej urobili kompletné sonografické vyšetrenie vnútorných orgánov. Zistili, že cystu na vaječníku má znova a objavili aj veľký nález na pečeni.

V Banskej Bystrici absolvovala CT vyšetrenie brucha, kde jej v decembri 2018 potvrdili, že je nakazená pásomnicou líščou. Okamžite jej predpísali lieky, ktoré mali zabrániť tomu, aby sa parazit ďalej rozširoval a odporučili ju na operáciu. „Lieky mali veľa vedľajších účinkov, liečba bola niečo ako chemoterapia,“ potvrdila.

Ako Lucia bojovala o život, čítajte na ďalšej strane >>>

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."