Reklama

Región na STREDNOM Slovensku má PROBLÉM: O PRÁCU môžu prísť TISÍCKY ľudí!

Reklama

Spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom čelí problémom! Tie spôsobujú vysoké ceny energií, ktoré zásadne ovplyvňujú podnikanie podobných firiem. Riešením môže byť podľa vedenia spoločnosti kompenzácia zo strany štátu, inak môže fabrike hroziť krach!

Žiarska spoločnosť, ktorá je jedným z najväčších spotrebiteľov elektrickej energie na Slovensku, pristúpila v týchto dňoch k postupnému utlmovaniu výroby hliníka a odstaveniu ďalších jedenástich pecí. Jej riaditeľ Milan Veselý zdôraznil, že ide o dôsledok neprimerane vysokého rastu cien silovej elektriny, rekordných cien emisných povoleniek a nedostatočných kompenzácií zo strany štátu prostredníctvom Environmentálneho fondu.

Za posledný rok vzrástla cena povoleniek takmer o 100 percent a nárast sa dotkol všetkých producentov priamych emisií CO2, ktorí sú povinní ich nakupovať. Rovnako dnes rastie aj cena elektriny, do ktorej sa náklady na povolenky premietajú. Na účely kompenzácie týchto vysokých cien elektriny majú slúžiť práve príjmy z predaja emisných povoleniek, tie sa však využívajú len v malej miere.

Predseda Národnej rady Boris Kollár dnes (30.9.) v priestoroch fabriky informoval, že podobnej situácii čelia aj ďalšie slovenské priemyselné firmy, ktoré môžu hrozbu straty konkurencieschopnosti riešiť presunom výroby do iných krajín alebo závody zavrieť.

„Ohrozených tak môže byť oveľa viac pracovných miest a straty spojené so zánikom dlhoročných výrobcov bude štát počítať v stovkách miliónov eur,“ prízvukoval Boris Kollár.

„Štát minulý rok získal aukciami povoleniek takmer 500 miliónov eur, na kompenzácie však uvoľnil len 3 milióny eur. Tento veľký nepomer považujem za nespravodlivý, pretože v súčasnej situácii spôsobuje ohrozenie výroby a možné zatvorenie ekologických prevádzok, akou je Slovalco,“ pripomenul Milan Veselý s tým, že cena elektrickej energie dnes predstavuje 40 – 60 percent výrobných nákladov a Slovalco tak dnes stráca konkurencieschopnosť nielen oproti ázijským, ale aj európskym výrobcom.

Dôvodom je, že všetky ostatné hlinikárne v Európe môžu rátať s oveľa vyššou podporou. Ďalším problémom je, že spoločnosti reálne hrozí ukončenie výroby, ku ktorej by vedenie mohlo pristúpiť už budúci rok.

Článok čítajte na ďalšej strane:

 

Boris Kollár vyhlásil, že v prvom rade chcú zachovať pracovné miesta, čo je predovšetkým v regióne ako je Žiar nad Hronom, nesmierne dôležité. „Zatvorenie fabriky by znamenalo stratu 500 priamych a ďalších približne 2-tisíc nadväzujúcich pracovných miest. Bola by to veľká katastrofa pre celý región,“ podotkol Boris Kollár s tým, že diskutuje sa nielen o tom, ako potlačiť vzrastajúce ceny energií, ale aj o kompenzáciách.

Vysvetlil, že podobné fabriky odvádzajú pri zvýšenej cene elektrickej energie do Envirofondu určitý objem finančných prostriedkov, ale tým, že cena elektrickej energie sa neúmerne zvyšuje, fabrika prestáva byť rentabilná, prechádza do straty a môže skončiť svoju činnosť. „Musíme urobiť všetko pre to, aby prostriedky, ktoré priemysel dáva do Envirofondu, štát do priemyslu aj vrátil, a to aj v takomto prípade. Už čoskoro o tom budeme rokovať, najprv sa však musí prijať zákon,“ dodal Boris Kollár.

Slovalco má aktuálne 226 pecí, z ktorých je niekoľko už odstavených. „Už teraz viem povedať, že v budúcom roku budeme vyrábať na 80 percent kapacít, k tomu, aký bude ten ďalší, sa v tejto chvíli vyjadriť neviem. Verím však, že ubezpečenia zo strany ministra hospodárstva, ako aj dnes predsedu Národnej rady nám dávajú nádej, že štát chce závažnú situáciu riešiť,“ doplnil Milan Veselý a dodal, že ak by zvýšenú cenu elektrickej energie vykompenzoval štát, k „čiernemu scenáru“ by nemuselo dôjsť.

Slovalco je veľká slovenská spoločnosť, ktorá vyrába približne 160-tisíc ton hliníka a hliníkových výrobkov ročne. Slovalco má 226 pecí, z ktorých je momentálne štrnásť odstavených a ďalších jedenásť sa k nim pridá v týchto dňoch.