Reklama

Vláda sa rozhodla ODŠKODNIŤ pozostalých po advokátovi Krivočenkovi: KOĽKO peňazí dostanú?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Premiér Robert Fico o inflácii na Slovensku počas TK na žatve
    Zdroj: FB/ Úrad vlády SR
    Reklama

    Manželka a dve deti právnika Ľubomíra Krivočenka dostanú odškodné po 30–tisíc eur. Advokát, ktorého polícia zadržala v rámci akcie Dobytkár, zomrel vo väzenskej nemocnici v Trenčíne na ochorenie COVID–19 v roku 2021. „Radšej by som mala manžela,“ povedala Beáta Krivočenko na margo rozhodnutia vlády.

    Návrh na odškodnenie rodiny po advokátovi, ktorý podľahol koronavírusu 28. februára 2021, na vládu doniesol minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Podľa neho je prvoradým záujmom „zmierniť nemajetkovú ujmu pozostalých“, pričom sa odvoláva na medzinárodné ľudskoprávne úpravy a „objektívnu zodpovednosť štátu za porušenia jeho záväzkov v súvislosti s ochranou života osoby obmedzenej na osobnej slobode“.

    Advokáta Krivočenka zadržala Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Dobytkár a obvinila z prania špinavých peňazí. Krivočenko po celý čas obvinenia odmietal. Vo väzbe v bratislavskom Justičnom paláci sa vo februári 2021 infikoval koronavírusom, Zbor väzenskej a justičnej stráže odmietol, že sa nakazil preto, lebo ho umiestnili do cely s mužom s ochorením COVID-19. Krivočenka najskôr ošetrovali v Bratislave, potom ho previezli do trenčianskej nemocnice pre obvinených a odsúdených.

    Krivočenkova manželka Beáta sa nemohla dopátrať informácií o jeho zdravotnom stave, pretože nemala notárom overené splnomocnenie. Dozorový prokurátor Rastislav Hruška totiž viackrát nepovolil návštevu notára u obvineného vo väzbe. Dnes už bývalý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic neskôr vysvetľoval, že obvinený neuviedol dôvod, prečo sa chce stretnúť s notárom, a preto boli jeho žiadosti zamietnuté.

    V Trenčíne sa Krivočenkov zdravotný stav zhoršoval a nedarilo sa dostať pod kontrolu ani jeho zápal pľúc. Väzenská nemocnica však kontaktovala Fakultnú nemocnicu v Trenčíne až 28. februára 2021, kde však nemali voľné lôžko s pľúcnou ventiláciou. Podvečer advokát ochoreniu podľahol. Väzenská nemocnica začala hľadať nemocničnú posteľ s pľúcnou ventiláciou len tri hodiny pred Krivočenkovou smrťou.

    Advokát zomrel v Trenčíne 28. februára 2021, rodina sa o jeho smrti dozvedela až na druhý deň. Bol prvou obeťou koronavírusu za múrmi slovenských väzníc.

    Vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (vtedy Za ľudí, dnes SaS) na margo úmrtia povedala, že sa nepodarilo obvineného umiestniť na lôžko s pľúcnou ventiláciou. „Od momentu, keď ústav zistil, že takáto osoba je pozitívna, jej bola poskytovaná ambulantná starostlivosť v rámci ústavu, keď sa stav zhoršil, vyšetrenia sa realizovali v civilnej nemocnici v Bratislave, a potom bola osoba hospitalizovaná v Trenčíne,“ priblížila Kolíková krátko po úmrtí Krivočenka. Podľa nej sa napriek snahe nepodarilo pre obvinenú osobu zabezpečiť lôžko s pľúcnou ventiláciou.

    Podľa správy bývalej ombudsmanky Márie Patakyovej však „došlo k porušeniu základného práva na ochranu zdravia v dôsledku nesprávneho manažmentu zdravotnej starostlivosti“. V Trenčianskom kraji bolo jedno také lôžko k dispozícii. Minister Susko v tejto súvislosti povedal, že orgány činné v trestnom konaní sa nezaoberali dôsledne informáciami od ombudsmanky.

    Podľa Suska má Slovenská republika objektívnu zodpovednosť, pretože „Krivočenkovi nebolo zabezpečené napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu“. Odškodnením sa chce vyhnúť konaniam pred medzinárodnými súdmi.

    Beáta Krivočenková nechcela komentovať rozhodnutie vlády. „Radšej by som mala naspäť manžela,“ povedala pre náš denník a dodala, že to sa už aj tak nestane. Peniaze musí uvoľniť ministerstvo financií, až potom ich rezort spravodlivosti pošle pozostalým. Argumentuje, že Slovenská republika „má povinnosť zmierniť nemajetkovú ujmu blízkych“.