Je medzi nimi Štefan Harabin?
- S Harabinom sa nepotrebujeme stretávať. Nám stačí povedať, po ktorej ceste alebo ktorým smerom. On je dospelý rozumný človek, nepotrebuje vedenie za ručičku, ale na to, aby konanie malo úspech, tak stačí sa dohodnúť na zásade. Osobný styk je zbytočný, navyše by bol každému podozrivý. Ale keď príde správny čas, budeme stáť vedľa seba.

Sú strany, s ktorými si viete predstaviť prípadnú spoluprácu?
- Neriešim túto otázku. Nezaujíma nás, čo robia druhí. Zaujíma nás, čo robíme my sami. V čom sa budeme odlišovať. A to v podstate vo všetkom. V celom chápaní toho vývoja. Či to ľudia pochopia alebo nie je otázka, pretože sú tam aj ľudia, ktorí už prešli nejakým poverením, sú tam aj noví ľudia, sú tam ľudia, ktorí sa vyznajú. My to staviame na tom, aby vo vláde boli ľudia, ktorí vedia, nie, že sa tam prídu učiť ale prídu tam pracovať od prvého dňa, aby nebol ani jeden deň stratený. Strana je strana ale nechcem politickú vládu ale odbornú. 

Z koaličných strán, by ste si vedeli vybrať partnera?

-Nato pozerám trošku so skúsenosťou, ktorú sme mali so Smerom. Smer je pri moci už veľa rokov a táto dlhá doba ich doviedla k tomu, že aj spyšneli ale aj prestávajú cítiť situáciu okolo seba, nevnímajú stav okolo seba reálne, len osobne keď sa ich to dotýka. Treba sa zastaviť pri Robertovi Ficovi a jednoducho povedať, že ten jeho profil a kontakty, ktoré mal vylučuje jeho pôsobenie  v politike. Zoberme si napríklad toho taliana, on tvrdí, že nebol žiaden telefonát, ale cez to dievča s ním v kontakte bol. Bola na jeho úrade, pracovala tam. Kočnera chce tiež poprieť? Veď kedysi keď bol cirkus v Markíze, tak to bol boj o podvodné peniaze medzi Kočnerom a Ruskom. A tento boj dostal politické krytie a bol pri tom aj Robert Fico a háji ten podvod. Hájil Kočnera aj keď sa rušili amnestie. Bol proti tomu aby sa rušili Kočnerovi ľudia. Nedotknuteľní. Tuším, že mu bol aj sused. Takže za niečo ten Fico nesie zodpovednosť. Bašternák takisto jeho priateľ. Zato, že odovzdal politickú moc oligarchom, zato tiež nesie zodpovednosť. Síce na verejnosti vystupoval on ale v skutočnosti tá moc bola posunutá niekde inde. Odovzdal politickú moc. To sú hriechy, ktoré porobil a ktoré sa snaží teraz napraviť dobročinnosťou. Ja to nenazývam sociálna politika lebo mnoho vecí bude účinných až po voľbách a nejaké pasovanie sa do sociálnej starostlivosti a tí, ktorí sa starajú o veľa detí, tým je dobré každé euro ale tieto skutky nie sú dobré. Pokiaľ ide o Danka ten mal byť predstaviteľ národnej strany. On bol verný nasledovateľ Jána Slotu. Prišla chvíľa keď už Slota nemohol, tak si vybral Danka ako svojho pokračovateľa. Danko od začiatku túžil po moci a túžil po vláde. Ak si pamätáte jeho prejavy, všade hovoril, za prvé, že aký je dobrý človek, čo hovoril sám a po druhé, že ak pán boh dá, tak bude predseda vlády. A dúfam, že pán boh nedá. Išli do vlády so stranou maďarskej koalície, kde vlastne charakter slovenskej národnej strany zrušil. Sme v situácii, kedy je tu kopa strán, ktoré vykrikujú, že sú slovenské, národné. To sú malé, individuálne skupiny, ktoré majú síce veľké heslá ale slabú občiansku podporu, slabé ciele a slabé štruktúry. Robili sme jedno stretnutie, kde bolo pozvaných 15 národných strán, prišlo 8, schopné dohodnúť sa, boli 3. Ale všetky boli mrňavé, tak preto bolo potrebné založiť iný subjekt, ktorý by to zobral z iného konca a robil by to inak. Každý predseda strany vidí seba ako predsedu vlády.

Spolupracovali by ste s Kotlebom a jeho stranou?
- ĽSNS máva aj dobré námety, ale nevie, čo robiť. Čiže je to strana proti. A my, ak sa máme odlišovať od nich, tak prvá vec je, že za čo sme. Ako by sme teda mohli spolupracovať. Chcem robiť, ale neviem čo? To sa nedá. Pri voľbe prezidenta táto strana historicky zlyhala. Práve pre autoritárstvo vodcu. Chcel vyskúšať svoju silu a pokazil celé voľby.

Kedy plánujete stranu predstaviť?
- Stranu začiatkom septembra a kandidátku potom, ako príde rozhodnutie Národnej rady, tuším by to malo byť v novembri.

EXKLUZÍVNE FOTOGRAFIE VLADIMÍRA MEČIARA Z JEHO RANČA V DOLNEJ PORUBE NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII.

Prečítajte si tiež: