Reklama

VIEME PRVÍ Je to definitívne! Vladimír Mečiar sa vracia do politiky: ZAKLADÁ novú stranu!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Je to definitívne! Vladimír Mečiar sa vracia do politiky.
    Reklama

    Neprestáva prekvapovať! Reč je o expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi (77), ktorý denníku Plus JEDEN DEŇ poskytol exkluzívny rozhovor. V ňom nám prezradil, že chystá svoj návrat do veľkej politiky. Nevylučuje ani spoluprácu s neúspešným prezidentským kandidátom Štefanom Harabinom (62).

    Po rokoch strávených vo vrcholnej politike ste sa stiahli do úzadia a užívate si súkromie. Ako sa teda máte?
    - Spokojne. Venujem sa trom veciam naraz. Sadom, to je obrovská práca. Z lesa vyrábame sady, čiže to treba odklčovať. Druhé, čomu sa venujem, je zbieranie historických dokumentov. Zbierka je veľmi veľká, čaká na servisné spracovanie. A tretie? Príprava novej strany.

    Čiže kuloárne informácie o tom, že chystáte návrat do politiky, boli pravdivé.
    - Nehovorím, že ja sa vrátim, ale tá strana. Bude nová a bude zaujímavá aj programovo, ale hlavne bude iná ako ostatné strany. Chýba tu strana, ktorá by vedela povedať, že Slovensko je pre ňu na prvom mieste.

    Niektoré strany sa takto však prezentujú. V čom bude teda táto iná?
    - Vo všetkom. Od chápania počiatkov demokracie a výstavby štátu cez sociálnu politiku, ekonomickú politiku. Keď si to zoberiete, je taký systém, že ak majú politici individuálne problémy, tak rýchlo nahodia sociálne dávky, ktoré síce budú až po voľbách, ale využijú to, aby im to k voľbám robilo dobré meno a zakrylo ich hriechy. Čo sa týka politickej časti, tam je najzaujímavejšia tá pasáž, ktorá hovorí o odtrhnutí sa politiky od voliča aj politických strán od voliča a zmena celého systému výberu poslancov aj funkcionárov, ktorí budú priamo volení na systém väčšinový. Vo volebnom období získaš buď väčšinu, alebo nie, ak máš väčšinu, si poslanec. Náš dodatok ale je , že ak nebudeš robiť alebo budeš robiť opačne, tak si ťa my občania odvoláme. To nemajú zatiaľ nikde. Novinka je aj v chápaní Národnej Rady, v chápaní postavenia vlády, ktorá je doslova rozbitá tou novelou, ktorá bola urobená za Dzurindových čias. Predseda vlády má v podstate personálne právomoci a to je všetko. 

    Zdroj: Matej Kalina

    Expremiér Vladimír Mečiar chystá návrat do veľkej politiky. Nevylučuje ani spoluprácu s neúspešným prezidentským kandidátom Štefanom Harabinom.

    Má strana už konkrétne kontúry?
    - Myslím, že do týždňa sú hotové stanovy. Tá strana existuje. Do týždňa zmení stanovy a názov.

    Ako sa bude strana volať?
    - To ešte neviem. Nie je to len moje dielo, je to dielo kolektívne a máme na to rôzne názory. Po prehodnotení názvu okamžite ide program, potom budú postupne predstavovaní garanti jednotlivých programov a vyjde skupina ľudí, odborníkov, ktorí vedia, chcú, dokážu a sú pripravení na sebaobetovanie. Malo by to poznamenať vývoj skokom na ďalších 20 rokov. Dnes niet dlhodobých programov, ani dlhodobých cieľov a spôsobov ako sa ďalej správať. Je to také od tlačovky k tlačovke, kto na koho čo má a podobne. Je to snaha urobiť radikálnu zmenu v zmysle poriadku ústavnosti, zákonnosti strany, pre ktorú bude Slovensko na prvom mieste a pre ktorú záujem občanov bude miera spokojnosti ľudí, ktorí v tej strane budú a tomu záujmu občanov vyhovejú a ak nie budú sami nespokojní so svojím konaním a cieľmi, ktoré dosahujú. To je absolútne strana iného typu, ako tie, ktoré sa dnes občanom ponúkajú. 

    Ako dlho už na založení strany pracujete?
    - Tri mesiace.

    Budete jej lídrom?
    - Zatiaľ som ten, čo pomáha. Momentálne som robil veľmi veľa na tom, aby sa utvoril ten spodok. Táto práca trvala dva roky. Máme celé okresy, kde sú organizácie otvorené a čakajú na pokyn. Tu je ešte toľko vecí vo vývoji, ktoré prebiehajú. Možno to vyvrcholí tak, že budem  niekde na 150. mieste na kandidátke, možno na prvom alebo druhom a možno nebudem vôbec. Pre mňa je podstatné aby sa diali veci, ktorým verím a aby bola sila, ktorá to urobí. Veľa sa pracovalo na tom, aby sa získali kvalifikovaní ľudi, tí ktorí tvoria tú údernú silu každého hnutia. Tú intelektuálnu silu. 

    Je teda možné, že stranu nebudete viesť vy. Kto potom?
    - Uvidíme. Je tam dosť ľudí, ktorí môžu byť lídrom kandidátky a uvidíme, ako bude. Žiadni neznámi, čo z niekade vyjdú a človek sa čuduje, kto to je.

    Prezradíte aspoň nejaké meno?
    - Nie. Príde ich čas, bude sa zostavovať kandidátka, postavia sa a povedia. Všetkých poznáte, alebo teda aspoň väčšinu. Sú z celého územia Slovenska.

    Zdroj: Matej Kalina

    Expremiér Vladimír Mečiar chystá návrat do politiky. Nevylučuje ani spoluprácu s neúspešným prezidentským kandidátom Štefanom Harabinom.

    Je medzi nimi Štefan Harabin?
    - S Harabinom sa nepotrebujeme stretávať. Nám stačí povedať, po ktorej ceste alebo ktorým smerom. On je dospelý rozumný človek, nepotrebuje vedenie za ručičku, ale na to, aby konanie malo úspech, tak stačí sa dohodnúť na zásade. Osobný styk je zbytočný, navyše by bol každému podozrivý. Ale keď príde správny čas, budeme stáť vedľa seba.

    Sú strany, s ktorými si viete predstaviť prípadnú spoluprácu?
    - Neriešim túto otázku. Nezaujíma nás, čo robia druhí. Zaujíma nás, čo robíme my sami. V čom sa budeme odlišovať. A to v podstate vo všetkom. V celom chápaní toho vývoja. Či to ľudia pochopia alebo nie je otázka, pretože sú tam aj ľudia, ktorí už prešli nejakým poverením, sú tam aj noví ľudia, sú tam ľudia, ktorí sa vyznajú. My to staviame na tom, aby vo vláde boli ľudia, ktorí vedia, nie, že sa tam prídu učiť ale prídu tam pracovať od prvého dňa, aby nebol ani jeden deň stratený. Strana je strana ale nechcem politickú vládu ale odbornú. 

    Z koaličných strán, by ste si vedeli vybrať partnera?

    -Nato pozerám trošku so skúsenosťou, ktorú sme mali so Smerom. Smer je pri moci už veľa rokov a táto dlhá doba ich doviedla k tomu, že aj spyšneli ale aj prestávajú cítiť situáciu okolo seba, nevnímajú stav okolo seba reálne, len osobne keď sa ich to dotýka. Treba sa zastaviť pri Robertovi Ficovi a jednoducho povedať, že ten jeho profil a kontakty, ktoré mal vylučuje jeho pôsobenie  v politike. Zoberme si napríklad toho taliana, on tvrdí, že nebol žiaden telefonát, ale cez to dievča s ním v kontakte bol. Bola na jeho úrade, pracovala tam. Kočnera chce tiež poprieť? Veď kedysi keď bol cirkus v Markíze, tak to bol boj o podvodné peniaze medzi Kočnerom a Ruskom. A tento boj dostal politické krytie a bol pri tom aj Robert Fico a háji ten podvod. Hájil Kočnera aj keď sa rušili amnestie. Bol proti tomu aby sa rušili Kočnerovi ľudia. Nedotknuteľní. Tuším, že mu bol aj sused. Takže za niečo ten Fico nesie zodpovednosť. Bašternák takisto jeho priateľ. Zato, že odovzdal politickú moc oligarchom, zato tiež nesie zodpovednosť. Síce na verejnosti vystupoval on ale v skutočnosti tá moc bola posunutá niekde inde. Odovzdal politickú moc. To sú hriechy, ktoré porobil a ktoré sa snaží teraz napraviť dobročinnosťou. Ja to nenazývam sociálna politika lebo mnoho vecí bude účinných až po voľbách a nejaké pasovanie sa do sociálnej starostlivosti a tí, ktorí sa starajú o veľa detí, tým je dobré každé euro ale tieto skutky nie sú dobré. Pokiaľ ide o Danka ten mal byť predstaviteľ národnej strany. On bol verný nasledovateľ Jána Slotu. Prišla chvíľa keď už Slota nemohol, tak si vybral Danka ako svojho pokračovateľa. Danko od začiatku túžil po moci a túžil po vláde. Ak si pamätáte jeho prejavy, všade hovoril, za prvé, že aký je dobrý človek, čo hovoril sám a po druhé, že ak pán boh dá, tak bude predseda vlády. A dúfam, že pán boh nedá. Išli do vlády so stranou maďarskej koalície, kde vlastne charakter slovenskej národnej strany zrušil. Sme v situácii, kedy je tu kopa strán, ktoré vykrikujú, že sú slovenské, národné. To sú malé, individuálne skupiny, ktoré majú síce veľké heslá ale slabú občiansku podporu, slabé ciele a slabé štruktúry. Robili sme jedno stretnutie, kde bolo pozvaných 15 národných strán, prišlo 8, schopné dohodnúť sa, boli 3. Ale všetky boli mrňavé, tak preto bolo potrebné založiť iný subjekt, ktorý by to zobral z iného konca a robil by to inak. Každý predseda strany vidí seba ako predsedu vlády.

    Spolupracovali by ste s Kotlebom a jeho stranou?
    - ĽSNS máva aj dobré námety, ale nevie, čo robiť. Čiže je to strana proti. A my, ak sa máme odlišovať od nich, tak prvá vec je, že za čo sme. Ako by sme teda mohli spolupracovať. Chcem robiť, ale neviem čo? To sa nedá. Pri voľbe prezidenta táto strana historicky zlyhala. Práve pre autoritárstvo vodcu. Chcel vyskúšať svoju silu a pokazil celé voľby.

    Kedy plánujete stranu predstaviť?
    - Stranu začiatkom septembra a kandidátku potom, ako príde rozhodnutie Národnej rady, tuším by to malo byť v novembri.

    Prečítajte si tiež: