Reklama

ADVOKÁT Martin RIBÁR bol vo väzbe nezákonne: Za mrežami strávil 565 DNÍ, vychádza o tom KNIHA!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Martin Ribár: Kniha „565“ je inšpirovaná tým, čo som zažil ja osobne..
    Zdroj: facebook.com/zapravnystat
    Reklama

    Nespravodlivosť sa môže stať každému, aj vám osobne, píše sa na facebookovej stránke „Za právny štát" v súvislosti s novou knihou s názvom „565", ktorá je inšpirovaná príbehom nezákonne väzneného advokáta Martina Ribára.

    V kolúznej väzbe strávil dlhých 16,5 mesiaca, za mrežami ho nezákonne držali neuveriteľných 565 dní. Aktuálne vychádza kniha, v ktorej sa jej autor Peter Adamecký inšpiroval príbehom známeho advokáta Martina Ribára. Nie je iba príbehom o jednotlivcovi, ale aj o boji za spravodlivosť. „Autor príbehu kombinuje fiktívny príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami – niektoré veci sa stali takmer presne, ako sú opísané v knihe, niektoré sú čisto fiktívne a nikdy sa nestali, niektoré sú fiktívne a len inšpirované tým, čo sa stalo naozaj," takto informuje o novej knihe jej vydavateľ - Lux libertatis.

    Pravda sa ukáže, aj keď to niekedy trvá...

    Podľa Ribára samotného, kniha nesie odkaz o hľadaní pravdy a spravodlivosti, ktorý má univerzálnu hodnotu: „Neženie ma ani hnev, ani nenávisť, ani túžba po pomste proti tým, čo moje utrpenie spôsobili. Želám si iba, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť.“ Kniha „565“ podľa neho nie je len príbehom o jednom človeku, ale aj o spoločnosti a systéme, v ktorom žijeme. „Pravda oslobodzuje. Pravda oslobodzuje všetkých a pravda oslobodzuje aj spoločnosť,“ odkazuje Ribár a dodáva: „Kniha 565 je inšpirovaná tým, čo som zažil ja osobne.. a aj mnohými inými udalosťami, ktoré možno znejú absurdne až neuveriteľne.. ale stali sa, a čas ukáže PRAVDU, pravdu, ktorá je nepríjemná, pravdu, pred ktorou si mnohí radšej zatvoria oči a budú sa tváriť, že neexistuje... Ale PRAVDA sa ukáže, aj keď jej to niekedy naozaj trvá..."

    Cesta, na ktorú nezabudne

    Martin Ribár sa už o niektoré príbehy spoza mreží podelil aj s denníkom Plus JEDEN DEŇ. Keď bol zadržaný a malo sa rozhodovať o tom, či bude, alebo nebude vzatý do väzby, absolvoval s policajnou eskortou cestu z Bratislavy do Banskej Bystrice. „Ja som nedostal na hlavu okuliare, ale špinavé vrece, ktoré vyslovene smrdelo. Zároveň som bol pripútaný v takej zvláštnej polohe – sediac dopredu s putami na rukách pripútanými o mrežu alebo o nejakú tyč, ktorá bola na podlahe. Sedel som bokom smerom k jazde. Po pár minútach vás bolí celé telo. Tento spôsob považujem v 21. storočí za absolútne neadekvátny," povedal v rozhovore pre relácia TERAZ TAKTO vlani v decembri.

    O skúsenostiach s čurillovcami

    Advokát Ribár vtedy v štúdiu nášho denníka popísal aj svoje skúsenosti s elitnými vyšetrovateľmi okolo Jána Čurillu, ktorí sú známi ako čurillovci. Konkrétne spomenul meno Pavla Ďurku, ktorého policajná inšpekcia obvinila pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa. Na otázku moderátorky, či priznanie znamená objasnený prípad a či to znamená aj to, že je vec vyriešená, Ribár reagoval: „Priznanie a objasnený prípad, ja tam nedávam rovná sa, pretože v postupoch pánov vyšetrovateľov NAKA to fungovalo trošku inak. Tam niekedy nebola dôležitá pravda, tu si dovolím malú vsuvku, ktorú si budem do smrti pamätať. Pán vyšetrovateľ Ďurka, to je jeden z tých našich chlapcov (čurillovci), na moju otázku, či ho nezaujíma pravda, mi odpovedal, že nie je dôležitá pravda, ale dôležité je, čo máme na papieri."

    Martin Ribár bol obvinený zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede a prísahy. Ústavný súd SR však napokon nariadil Najvyššiemu súdu SR, aby ho bezodkladne prepustili z väzby na slobodu. Zdôvodnil to porušením jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť. Najvyšší súd mal Ribárovi zaplatiť aj trovy konania vo výške 687,70 eura.

    O autorovi

    Autor knihy „565" Peter Adamecký je absolvent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a skúsený bezpečnostný konzultant, známy aj svojimi predchádzajúcimi dielami ako Piešťanská spojka a Vyznávač.