Reklama

Slovenku ocenili ekologickou "nobelovkou": Vyhodila smeti, dostala 175 000 dolárov

Zuzana Čaputová je druhým človekom zo Slovenska, ktorý získal Goldmanovu cenu.

Zdroj: Tony Štefunko

Reklama

Šesť ľudí z celého sveta si v noci na utorok v San Franciscu prevzalo prestížne ocenenie Goldmanovu environmentálnu cenu. Medzi nimi bola aj Slovenka Zuzana Čaputová (42), vedúca osobnosť pezinskej občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Za neúnavné snaženie za zrušenie skládky na vývoz odpadov dostala okrem ceny aj 175 000 dolárov (155–tisíc eur).

Štrnásť rokov musela právnička Zuzana Čaputová spolu s ďalšími aktivistami v kauze pezinskej skládky bojovať, aby Najvyšší súd Slovenskej republiky 14. mája 2013 opätovne zrušil povolenie na skládku odpadu v Pezinku. Znamenalo to v praxi, že ju nebude možné prevádzkovať.


Po skládke ostala len obrovská jama.

„Skládka je zatvorená, bez odpadu a jej povolenie je zrušené. Navyše tento príbeh z malého mesta na Slovensku mal napokon aj veľký medzinárodný presah. Na tejto kauze boli Súdnym dvorom EÚ stanovené pravidlá, ktoré sú teraz záväzné pre celú EÚ,“ povedala Zuzana Čaputová. O kauze pojednával Súdny dvor EÚ v januári 2012 a rozhodol o rok neskôr.

Aj ocenenie v podobe Goldmanovej environmentálnej ceny vníma ako poctu občianskej angažovanosti, vytrvalosti a odhodlania „celej komunity Pezinčanov, ktorí sa postavili proti nespravodlivosti a ubránili sa ďalšej škodlivej skládke odpadov vo svojom meste“.

„Jej jedinečná schopnosť zrozumiteľne a nekonfliktne prezentovať problémy je jednoducho nenahraditeľná. Cena je určite zaslúžená a určite je zaslúžená pre Zuzku menovite,“ reagoval na ocenenie Jaroslav Pavlovič, aktivista, ktorý sa zasadzoval o zrušenie skládky v Pezinku od začiatku celej kauzy.

„Táto cena zobrazuje skutočnosť, že aj vo svete je vnímaný problém pezinskej skládky ako niečo oveľa zásadnejšie a podstatnejšie. Nielen ako nejaký lokálny problém. Ale ako protest občanov, aby štát fungoval a plnil svoje povinnosti,“ povedal o širšom chápaní tejto ceny Pavlovič.

Aktivistov v boji za zdravšie životné prostredie spájala aj situácia v Pezinku z pohľadu onkologických ochorení, ktorá je podľa Pavloviča dosť alarmujúca. Na samotnom procese sa podieľali nielen aktivisti, ale aj vinohradníci, geológovia, stavebníci a v neposlednom rade právnici.

Ďalší ocenení

„Pre mňa osobne je najsilnejší odkaz Pezinka v tom, že hoci môže byť spravodlivosť pomalá, vždy má zmysel o ňu usilovať. Že ľudia nie sú proti moci bezmocní, ak majú odhodlanie meniť svet okolo seba,“ uviedol Milan Šagát z organizácie VIA IURIS, do ktorej patrí aj ocenená rodáčka z Pezinka.

Čo je Goldmanova cena

- Goldmanovu cenu mnohí označujú aj ako nobelovku za ekológiu.
- Založil ju v roku 1990 filantrop Richard Goldman s manželkou Rhodou.
- Každoročne ju udelia šiestim ľuďom - po jednom z rôznych regiónov sveta.
- Súčasťou ceny je aj šek na 175 000 dolárov.
- Do minulého roka dali 169 ľuďom z viac ako 80 krajín vyše 16 miliónov dolárov.
- Cenu už pred Čaputovou dostal jeden Slovák. V roku 1999 ju udelili hydrológovi Michalovi Kravčíkovi za boj proti stavbe ďalších priehrad a za lepšie využívanie existujúcich vodných zdrojov.