Rekordné parlamentné monológy mohli mať pre rečníkov trpkú dohru: Reaguje otolaryngológ
22. 12. 2023, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:39)
Politici v bývalom hnutí OĽaNO sú na seba zrejme hrdí a potľapkávajú sa po pleci, za to, že úspešne blokovali parlament. Celé to má však aj iný rozmer.
Zdroj: Gábor Grendel, Peter Pellegrini, Robert Fico, NR SR, obštrukcia
Zdroj: profimedia/fb - GGrendel
Zdroj: P1D
Galéria k článku
Totálna obštrukcia. Matovičovci „uniesli" parlament. Aj takto možno bez akéhokoľvek zveličovania nazvať správanie opozičných poslancov okolo Igora Matoviča, ktorí do štvrtka 21, decembra mimoriadne efektívne ovládli parlamentnú rozpravu o vládnom návrhu štátneho rozpočtu. Matovičovcom sa podarilo na desiatky hodín zablokovať plénum vystúpeniami svojich poslancov za rečníckym pultom. Ich verbálne prejavy trvali viac ako od štyroch až takmer do siedmich hodín.
Ako vás denník Plus JEDEN DEŇ informoval, slovenský rekord v tejto súvislosti zrejme vytvoril Gábor Grendel, ktorý prakticky nepretržite čítal pozmeňovací návrh k rozpočtu bezmála neuveriteľných sedem hodín. Okrem neho v tomto smere dozaista obdivuhodné výkony podali aj ďalší jeho poslaneckí súputníci v opozícii, medzi ktorými nechýbal napríklad exminister vnútra Roman Mikulec, bývalý šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí či poslanec Peter Pollák mladší.
Peter Pellegrini bol ironický
Celonočný rečnícky maratón týchto opozičných politikov, ktorý bol o tom, že čítali desiatky strán, pre bežného občana, zrejme bezobsažného textu, rázne ukončil až šéf parlamentu a líder strany Hlas Peter Pellegrini. „Opozícia predviedla v priamom prenose, ako podľa nich vyzerá odborná a dôkladná diskusia k návrhu štátneho rozpočtu," ironicky komentoval rečnícke výkony časti opozície, ktorú sám dnes označil za „exotov z OĽANO".
Rozprava o tzv. zákone roka, ktorý 79 koaličných poslancov Národnej rady SR včera napokon schválilo, podľa šéfa parlamentu trvala plné štyri rokovacie dni. To, že Pellegrini s podporou vládnych poslancov debatu o rozpočte náhle ukončil, opozícia vníma ako porušovanie demokratických princípov a práva zákonodarcov vyjadriť sa. Opozičné strany ho dokonca 21. decembra označili za cenzora či zapchávača úst. „Z predsedu parlamentu sa stal cenzor. Odsudzujeme jeho rozhodnutie a rozhodnutie väčšiny ukončiť diskusiu o rozpočte," vyhlásil líder PS Michal Šimečka. „To, čo sa dnes stalo, že vládna koalícia jedným nezmyselným návrhom zapchala ústa opozícii, je niečo nepochopiteľné," vyhlásil predseda KDH Milan Majerský. Šéf poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling pripomenul, že Pellegriniho rozhodnutie ukázalo, ako si predstavuje riadenie NR SR. Označil to za brutálny zásah do práv poslanca a za neprijateľný krok. "Chceli sme vystupovať odborne, predniesť názory na štátny rozpočet," konštatoval.
Nespochybniteľné riziko potvrdil expert
A čo sa poslancov exOĽANO týka, tí sa búria proti kroku druhého najvyššieho ústavného činiteľa najviac. Pravdou však je, že práve ich Pellegrini pravdepodobne zachránil od vážnej ujmy na zdraví. Rečnícky maratón, v ktorom boli matovičovci zjavne odhodlaní pokračovať, totiž predstavuje nezanedbateľné riziko pre samotného rečníka - maratónca. Potvrdil to pre Plus JEDEN DEŇ špecialista - otolaryngológ Richard Kulich z Bratislavy.
Podľa lekára je rozprávanie, respektíve tvorba hlasu fyzická záťaž ako každá iná, pretože tvorba hlasu je súhra výdychu - činnosť svalov hrudníka a bránice - a práce hrtana, teda kontrakcie svalov, ktoré napínajú hlasivky. Upozorňuje však, že aj pri rečnení, tak ako pri akejkoľvek inej fyzickej záťaži, napríklad pri dvíhaní činiek v posilňovni, platí, že existujú isté mantinely. „Sedemhodinové rozprávanie a čítanie možno považovať za extrémnu záťaž na hrtan a hlasivky," zdôraznil Richard Kulich s tým, že extrémnosť dosahov dlhého rečnenia nie je u každého rovnaká. „Samozrejme, závisí to aj od fyzickej či rečovej zdatnosti jednotlivca, podobne ako vo vytrvalostnom športe. Tu treba zobrať do úvahy aj hlasovú techniku, pretože pri nesprávnom zaťažovaní hlasu si hlasivky môžete poškodiť aj za pol hodinu a niekto bez problémov hravo prerozpráva i dve hodiny s úsmevom na tvári a bez akejkoľvek ujmy," vysvetlil.
Ku konkrétnej situácii v Národnej rade SR tesne pred Vianocami, keď Matovičovi rečníci v jednom kuse hovorili nie dve, nie tri, ale štyri a viac hodín, sa bratislavský špecialista pre náš denník vyjadril veľmi jednoznačne: „V každom prípade si myslím, že či už štvor- či sedemhodinový súvislý rečový prejav je pre hrtan a sliznice horných dýchacích orgánov extrémna záťaž predovšetkým v suchom vykurovanom prostredí, akým parlamentná sála určite je."
(Ne)zdatní rečníci a hlasivky v háji
Čo dodať na záver? Nuž, z informácií odborníka zjavne vyplýva, že Pellegrini tým, že rečnícky maratón v pléne stopol, zastavil aj hrozbu toho, aby si niekto z obštrukčných politikov vážne nepoškodil hlasivky. To, že sa to jednoducho reálne mohlo stať, nie je vôbec vylúčené už len preto, že rozhodne, nie každého Matovičovho poslanca možno za zdatného rečníka pokladať - v parlamente sme toho opakovane svedkami.