Reklama

V parlamente urobili rekord v dĺžke prejavu: Tento politik sa dotiahol na Fidela Castra

Reklama

Poslanec z bývalého hnutia OĽANO vytvoril pravdepodobne rekord v dĺžke hovoreného prejavu v rokovacej sále slovenského parlamentu. Na dobehnutie skutočných velikánov je to však stále málo.

Takmer sedem hodín trvalo čítanie pozmeňovacieho návrhu k štátnemu rozpočtu z úst Gábora Grendela z Matovičovho hnutia. Aj takto sa opozícia snaží oddialiť rokovanie o zániku špeciálnej prokuratúry. Tento bod sa presunul na január budúceho roka. Hrozí však, že sa neschváli budúcoročný rozpočet.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vystúpenie opozičných europoslancov k rušeniu UŠP v Bruseli

    „To, čo som videl včera v nočných hodinách v parlamente, len potvrdzuje, že opozícia sa vybrala cestou deštrukcie štátu,“ uviedol vo svojom včerajšom vyhlásení predseda vlády Robert Fico (Smer). Premiér bol súčasťou celonočného rokovania parlamentu, v ktorom sa opoziční poslanci snažia unaviť koalíciu. Ak by sa rozpočet neschválil, podľa Fica by hrozilo, že v budúcom roku zaplatia občania 200-percentné zvýšenie cien plynu. Správanie a postup časti opozície v tom čase však napovedalo, že v obštrukcii budú pokračovať.

    Čítanie dlhých textov či množstvo aj nesúvisiacich rečníckych prejavov patrí k štandardným nástrojom obštrukcie pri blokovaní zákonov. Z času na čas sa s nimi stretávajú aj parlamenty so stáročnými tradíciami. Najdlhší takýto prejav predniesol bývalý americký senátor Strom Thurmonda z Južnej Karolíny v roku 1957. Rečnil s menšími prestávkami neuveriteľných 24 hodín a 18 minút. Republikánsky senátor sa ním snažil zablokovať prijatie zákona, ktorý priznával volebné právo černochom v USA.
    Najznámejší je však prejav kubánskeho vodcu Fidela Castra. Pri svojom opätovnom zvolení za prezidenta v roku 2008 rečnil pred viac ako 500 poslancami bez prerušenia 7 hodín a 15 minút.

    O dve hodiny menej dokázal rečniť aj najdlhšie slúžiaci premiér Kambodže Hun Sen. V tom istom roku ako Castro rečnil v Dolnej komore kambodžského parlamentu 5 hodín a 20 minút. Nezaostáva ani kolíska demokracie Veľká Británia. Člen snemovne John Golding dokázal v roku 1983 rozprávať s prestávkami 11 hodín. Dlhé rečnenie však môže mať negatívne následky. „Vo všeobecnosti platí, že človek by nemal hovoriť nahlas dlhšie ako 2-3 hodiny denne. Ak je nútený hovoriť dlhšie, mal by si robiť pravidelné prestávky na odpočinok, počas ktorých by sa hlasivky mohli uvoľniť. Hlasivky sú veľmi citlivé orgány a sú náchylné na poškodenie,“ uvádza služba umelej inteligencie Bard od spoločnosti Google.

    Obštrukcia pri rozpočte skončila, uťal ju Pellegrini

    Plénum napokon zákon o štátnom rozpočte na rok 2024 včera podvečer schválilo 79 hlasmi prítomných poslancov koalície. Na hlasovaní sa nezúčastnil nikto z opozície. Rozprava o tzv. zákone roka podľa šéfa parlamentu, ktorý rozpravu rázne uťal, trvala plné štyri rokovacie dni. Deficit verejných financií by mal na budúci rok klesnúť na 5,97 % hrubého domáceho produktu alebo 7,84 miliardy eur. 

    Opozícia postup navrhnutý procedurálnym návrhom šéfa parlamentu Petrom Pellegrinim (Hlas) a schválený plénom vníma ako porušovanie demokratických princípov a práva poslancov vyjadriť sa. Za to, že šéf parlamentu debatu o návrhu rozpočte ukončil chce SaS podať ústavnú sťažnosť. Nielen liberáli sú totiž presvedčení, že Pellegrini hrubo porušil rokovací poriadok. Líder Hlasu s tým však nesúhlasí a možno predpokladať, že skôr, ako by sa rozhodol „nekonečnú" rozpravu stopnúť, zodpovedne sa o svojom kroku poradil so skúsenými odborníkmi.