Reklama

Rázne rozhodnutie STVR: TÝCHTO sme z debát odstavili, nie sú pre nás partneri

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ministerka Šimkovičová odmieta slová o skončení slobody a nezávislosti v STVR
    Zdroj: Archív
    Reklama

    Verejnoprávna Slovenská televízia a rozhlas (STVR) prišla s ráznym rozhodnutím. Od dnešného dňa nebude pracovno-právne otázky komunikovať s zástupcami Štrajkového výboru iniciatívy zamestnancov a spolupracovníkov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.

    Slovenská televízia a rozhlas (STVR) oznámila, že od dnešného dňa bude komunikovať pracovno-právne otázky a témy výlučne len s odborovými organizáciami STVR, ktoré sú pre túto oblasť jej partnerom. Vedenie STVR sa stretlo aj so zástupcami Štrajkového výboru iniciatívy zamestnancov a spolupracovníkov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ministerka Šimkovičová odmieta slová o skončení slobody a nezávislosti v STVR
      Zdroj: Archív

      „Napriek našej úprimnej snahe viesť konštruktívny a vecný dialóg aj s týmto výborom, do budúcna už, žiaľ, nevnímame túto Iniciatívu ako partnera na vecnú diskusiu, keďže niektoré jej doterajšie kroky považujeme za nekorektné a neprofesionálne,“ uviedla Andrea Pivarčiová, poverená vedením Sekcie marketingu a komunikácie STVR. Zároveň podotkla, že do dnešného dňa nedisponuje informáciou, koľkých zamestnancov a spolupracovníkov STVR táto iniciatíva skutočne zastupuje. Preto ju vedenie vníma len ako aktivitu jednotlivcov.

      Zdroj: koláž/P1D

      STVR a ministerka kultúry Martina Šimkovičová

      Podľa STVR Štrajkový výbor nie je svojím konaním oprávnený zasahovať do pracovnej, obsahovej a sociálnej oblasti. „Jediným partnerom pre pracovnú a sociálnu oblasť sú odborové organizácie STVR. Pokiaľ ide o hodnotenie obsahu a výkonov relácií, táto oblasť  je riešená v rámci vnútorných procesov a orgánov, ktorými sú programové rady a denné a týždenné hodnotiace porady, pričom závery nie sú z dôvodu ochrany osobných údajov a ochrany osobností zverejňované,“ vyjadrilo sa STVR.

      Zdroj: STVR

      Igor Slanina – zástupca GR Slovenskej televízie a rozhlasu

      Pokračovanie na ĎALŠEJ STRANE >>>

      Stalo sa tak len jeden deň potom, ako platforma Otvorená kultúra a iniciatíva Kultúrny štrajk oznámili, že chcú spustiť štafetový protest s názvom Slovenská kultúrna pochodeň. Odštartovať by mali v symbolický dátum a nevylúčili ani ostrý štrajk. „Cieľom štafetového protestu je upozorňovať a bojovať proti deštrukcii kultúrnej identity na Slovensku,“ povedala členka platformy i výboru Kultúrneho štrajku Veronika Nemcová. Dodala, že symbolický bude nielen začiatok akcie - na Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý pripadá na 17. novembra. Symbolické bude aj miesto štartu štafetového protestu - v Humennom, slovenskom Meste kultúry 2024. Slovenská kultúrna pochodeň má prejsť z východného Slovenska až do Bratislavy, kde sa v decembri, v zatiaľ nespresnený deň, uskutoční protestné zhromaždenie spojené s hodinovým ostrým štrajkom pracovníkov v kultúre.

      Zdroj: Archív

      Kultúrny štrajk - Otvorená kultúra - v Bratislave v septembri

      Proti rozhodnutiam šéfky rezortu kultúry Martiny Šimkovičovej sa počas roka pochodovalo už viackrát. Za mienku stojí nezvyčajná demonštrácia pred ministerstvom kultúry, kedy nespokojní občania prišli na bicykloch a odišli "vyzvoniť" ministerku pred jej dom v rakúskom Kittsee. Protestovali aj herci či rôzny umelci. Šimkovičovej sa postavili aj samotný zamestnanci verejnoprávneho média. Pred schválením zákona o STVR zamestnanci prešli od budovy Slovenského rozhlasu k Národnej rade.

      Zdroj: nmh

      Pracovníci RTVS sa zhromaždili pred parlamentom.

      Ministerku kultúry kritizujú aj za jej výmeny v ďalších inštitúciách. Počas leta vymenila riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mateja Drličku a nahradila ho Zuzanou Ťapákovou. Iba jeden deň po Drličkovi odvolala aj riaditeľku Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandru Kusú. Galériu momentálne ako riaditeľ spravuje Miloš Timko.