Reklama

HROZIA ostrým štrajkom! Umelci chystajú PROTEST proti Šimkovičovej: Zvolili SYMBOLICKÝ dátum!

Reklama

Sú nespokojní! Výbor Kultúrneho štrajku považuje podporu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) všetkými hlasmi koalície za hanbu, ktorej sa vyrovná azda len rebranding RTVS. Preto platforma Otvorená kultúra chce spustiť štafetový protest s názvom Slovenská kultúrna pochodeň, ktorý odštartujú v symbolický dátum a dokonca nevylučujú ani ostrý štrajk.

Kultúrna obec prostredníctvom štafetového protestu chce spolu s účastníkmi tejto akcie vyjadriť nesúhlas s aktuálnym dianím v rezorte kultúry pod vedením súčasnej ministerky Martiny Šimkovičovej (nom. SNS). Informovali o tom na dnešnom tlačovom brífingu členovia platformy Otvorená kultúra a iniciatívy Kultúrny štrajk.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ministerka kultúry Martina Šimkovičová o problémoch v SNG
    Zdroj: David Lazor

    „Cieľom štafetového protestu je upozorňovať a bojovať proti deštrukcii kultúrnej identity na Slovensku,“ vyhlásila členka platformy i výboru Kultúrneho štrajku Veronika Nemcová. „V každom meste budú ľudia držať štafetu svetla pre kultúru, zároveň s touto štafetou bude putovať kniha, do ktorej môžu ľudia napísať odkaz a prianie kultúre do nového roka,“ priblížila spôsob protestu.

    Silná symbolika

    Dodala, že symbolický bude nielen začiatok akcie - na Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý pripadá na 17. novembra. Symbolické bude aj miesto štartu štafetového protestu - v Humennom, slovenskom Meste kultúry 2024. Slovenská kultúrna pochodeň má prejsť z východného Slovenska až do Bratislavy, kde sa v decembri, v zatiaľ nespresnený deň, uskutoční protestné zhromaždenie spojené s hodinovým ostrým štrajkom pracovníkov v kultúre.

    Zdroj: Ministerstvo kultúry

    Ministerka kultúry Martina Šimkovičová chce zmeniť slovenskú hymnu.

    Zástupcovia výboru Kultúrneho štrajku na brífingu opätovne kritizovali činnosť súčasného vedenia ministerstva kultúry, politické zásahy do orgánov verejnoprávnych inštitúcií, ale aj zlyhávanie v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva. Prepúšťanie v organizáciách kultúry podľa nich už má charakter hromadného prepúšťania. Personálne redukcie podľa iniciatívy Kultúrny štrajk výrazne znižujú odborný potenciál a tak ohrozujú samotné plnenie úloh jednotlivých inštitúcií. Rečníci na brífingu tiež hovorili o nezáujme vlády a prezidenta o stretnutie so zástupcami štrajkujúcej kultúrnej obce.

    Za hanbu označili aj druhé neúspešné odvolávanie Martiny Šimkovičovej. „Je to výsmech nielen 4 000 ľuďom pracujúcim v kultúre, ktorí sa zapojili do Kultúrneho štrajku, ale tiež výsmech občanom a voličom, ktorí v dvoch takmer 200-tisícových petíciách dali najavo, čo si o ministrovaní Šimkovičovej myslia,“ uviedla na tlačovej besede výboru Kultúrneho štrajku jeho členka Katarína Mišíková. Zároveň dodala, že nechcú skrývať hnev. „Áno, hneváme sa, lebo odmietame tolerovať túto nevkusnosť, nekompetentnosť a aroganciu moci, ktorá každým dňom preráža nové dno.“

    Vo viacerých kultúrnych inštitúciách už podľa výboru Kultúrneho štrajku boli splnené zákonné podmienky na vstup do ostrého štrajku. Konkrétne inštitúcie zatiaľ členovia výboru nemenovali. „Zamestnanci týchto inštitúcií o tejto skutočnosti vedia a momentálne túto možnosť zvažujú, nebolo by v tejto chvíli vhodné ich menovať,“ povedal člen výboru Adam Straka.