Reklama

RADIČOVÁ otvorene: MATOVIČ býval KONFLIKTNÝ aj schopný dohody! A ako zvláda FUNKCIU KRAJČÍ?

Reklama

Od parlamentných volieb, ktoré v slovenskej politike spôsobili malú revolúciu, uplynul rok. Expremiérka Iveta Radičová v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ prehovorila aj o tom, čo Slovensko za ten čas posunulo, čo ho ešte čaká, ale aj o spore medzi premiérom Igorom Matovičom (47) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (53).

V článku sa dočítate:

  • Nekompromisné hodnotenie súčasnej vládnej koalície
  • Ako si expremiérka spomína na začiatky Igora Matoviča
  • O zákulisných hrách v politike
  • Detailný pohľad na spor medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom
  • Názor na Sulíkovú ponuku o prevzatí rezortu zdravotníctva
  • Prekvapivé hodnotenie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího
  • Prečo Slováci čoraz častejšie odmietajú dodržiavanie protipandemických opatrení
  • Aké dopady so sebou prináša vymenovania Daniela Lipšica na post šéfa špeciálnej prokuratúry
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Brífing Igora Matoviča k predbežným výsledkom volieb

    Od parlamentných volieb uplynul rok. Ako by ste ako expremiérka hodnotili súčasnú vládu?

    Treba povedať, že zažívame najťažšiu krízu od vojny a pandémia zasiahla väčšinu krajín sveta. S výnimkou niekoľkých krajín, ktoré čelili napríklad epidémii SARS a tie skúsenosti mohli využiť v súčasnej situácii, je to pre vlády niečo, s čím doteraz nemali skúsenosti. Žiaľ, tá naša sa dostala do situácie, keď je podľa výskumu väčšina obyvateľov Slovenska presvedčená, že protipandemické opatrenia spôsobujú väčšie ekonomické škody, ako sú ich zdravotné benefity.

    Vy sa s tým názorom stotožňujete?

    Mnohí to takto prežívajú. Kým v prvej vlne väčšina Slovákov uprednostňovala potrebu opatrení bez ohľadu na ekonomické dosahy, teraz to už tak nie je. Opatrenia jednoducho doľahli na náš každodenný život a mnohých ohrozujú existenčne. Na druhej strane je však počet infikovaných veľmi vysoký a sme v najhoršej situácii na svete v počte úmrtí či hospitalizácií.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Iveta Radičová

    Igor Matovič sa do parlamentu dostal na kandidátke SaS a už v čase vášho premiérovania bol veľmi vizuálnym politikom. Často bol však nelichotivo označovaný za šaša, ako ste ho vnímali vy?

    Pána Matoviča som poznala ešte pred rokom 2010. Vždy bol autentický v svojej protikorupčnej agende. Stalo sa však aj to, že po odhlasovaní programového vyhlásenia vlády prišiel s požiadavkou asi 100 bodov na dodatočné zakomponovanie. To už v podobe, v akej si to predstavoval, nebolo možné. Nakoniec sme predsa len našli kompromisné riešenie.

    Takže premiéra si pamätáte ako muža kompromisu?

    Tak ako dnes, rovnako aj v minulosti bol konfrontačný až konfliktný. No v niektorých prípadoch bol schopný dohody.

    Mnoho Slovákov vníma konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom veľmi intenzívne. Kým však preferencie premiéra klesajú, tie Sulíkove paradoxne rastú. Z toho ako poznáte Richarda Sulíka vy – skutočne je takým pokojným a rozvážnym politikom alebo tiež podlieha emóciám?

    Zásadnejší ako spor medzi týmito dvoma pánmi je spor o obsahovej podobe pandemických a ekonomických opatrení, ktorý sa týka celej koalície. Sú tu obsahové rozdiely v postojoch viacerých členov vlády a tie sú viditeľné cez spory medzi Matovičom a Sulíkom či Remišovou, ale aj medzi Kollárom a ostatnými členmi koalície. Samotný spor Matovič vs. Sulík je iba povrchom hlbšieho sporu o charaktere štátu.

    Dosť výrazným povrchom… Matovič nazval Sulíka idiotom a vyzval ho na odstúpenie.

    Dosť výrazným povrchom… Matovič nazval Sulíka idiotom a vyzval ho na odstúpenie.

    Áno, spor sa dostal za hranicu politickej kultúry. Najvážnejšie je obvinenie zo zodpovednosti za smrť ľudí.

    Je správne, že Sulík výzvu na odstúpenie odignoroval?

    Zrejme volí spôsob racionálnej reakcie ako jediný možný pre udržanie vládnej koalície. Zároveň však svojím návrhom, že prevezme ministerstvo zdravotníctva, v skutočnosti navrhuje otvorenie, prípadne zrušenie koaličnej zmluvy.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 28.2.2021

      Sulíkov záujem o stoličku ministra zdravotníctva premiér označil za drzosť a zlý vtip. K čomu podotkol, že to mal byť práve on, kto „toto peklo spôsobil”. Bol by Sulík z vášho pohľadu dobrým krízovým šéfom zdravotníckeho rezortu?

      Zdravotníctvo je rezort vyžadujúci si nielen zdatného krízového manažéra, ale aj človeka, ktorý sa vyzná v problematike zdravotníctva.

      Bol alebo nebol by schopný Richard Sulík viesť ministerstvo zdravotníctva?

      Nevyjadrujem sa o schopnostiach. Ale na vašu otázku som už odpovedala.

      Ako vnímate osobu Marka Krajčího? Udržal by si stoličku ministra aj za predpokladu, že by ste na čele dnešnej vlády stáli vy?

      Spôsob jeho komunikácie je vysoko korektný s veľkou informačnou hodnotou. Nie je v moci jediného rezortu zvládať pandémiu a pán Krajčí ho prevzal v katastrofálnom stave. Asi sme zabudli na fotografie plesnivých stien v našich nemocniciach a na to, v akom stave sa slovenské zdravotníctvo nachádzalo ešte pred začiatkom pandémie.

      Na druhej strane treba povedať, že ak bol minister už v decembri presvedčený, že sprísnenie lockdownu je jedinou možnosťou na odvrátenie katastrofy, potom mal postaviť situáciu do jasnej roviny: buď prísny lockdown, alebo demisia.

      Podľa slov premiéra sa mala SaS v prípade odvolania Richarda Sulíka vyhrážať rozbitím koalície. Čo by vraj mohli docieliť rozbitím klubu Za ľudí, kde už majú údajne uzavreté dohody. So stranou SaS ste v minulosti úzko spolupracovali, takže ako vnímate podobné tvrdenia? Majú liberáli vo zvyku hrať obdobné zákulisné hry?

      Podľa slov premiéra sa mala SaS v prípade odvolania Richarda Sulíka vyhrážať rozbitím koalície. Čo by vraj mohli docieliť rozbitím klubu Za ľudí, kde už majú údajne uzavreté dohody. So stranou SaS ste v minulosti úzko spolupracovali, takže ako vnímate podobné tvrdenia? Majú liberáli vo zvyku hrať obdobné zákulisné hry?

      Podobné vyjadrenia sú skôr politikárčením, keďže ich nikto nevie potvrdiť ani vyvrátiť. A teda ani nie je vhodné na ne reagovať. Iná bola situácia pri voľbe generálneho prokurátora v rokoch 2010 až 2011. Súboj o zmenu na Generálnej prokuratúre trval 10 mesiacov.

      Viete, že v tom čase došlo aj k stretnutiam Richarda Sulíka s Mariánom Kočnerom a podobne aj k stretnutiu Matoviča s Kočnerom. Aby som to uzavrela, v zákulisí sa vždy nejaké veci dejú, no riadiť sa intrigami je cesta do pekla.

      Zdroj: archív

      Iveta Radičová - bývalá premiérka Slovenskej republiky

      Premiér tvrdí, že lockdown nefunguje najmä pre nedodržiavanie pravidiel. S čím sa dá z časti súhlasiť. Ste sociologička, takže otázka zo sociologického hľadiska: Prečo ľudia odmietajú lockdown a sú schopní v uliciach masovo protestovať proti dodržiavaniu pandemických opatrení v čase zúriacej pandémie?

      Neexistuje jediná príčina, je to celý reťazec problémov. S podobnými protestami sa stretnete kdekoľvek vo svete. Vychádza to primárne od ľudí, ktorí nie sú presvedčení o rizikách pandémie. Koronavírus prirovnávajú k chrípke, alebo sú presvedčení, že ide o zárobky farma firiem. Iní sa domnievajú, že si vlády upevňujú moc. Prípadne sa nájdu aj takí, ktorí ani neveria, že covid existuje. Ide teda o rôzne skupiny ľudí, ktorých momentálne pandémia spája.

      V spoločnosti sa nájde vždy nespokojná skupina obyvateľov. Lenže teraz je nerešpektovanie opatrení priamym ohrozením zdravia i života aj ďalších ľudí. Ide teda o to, ako sa vo výsledku rešpektuje väčšinový princíp demokracie a zákony. Nespokojní občania, samozrejme, majú právo na slobodu prejavu, no rešpektovať spomínaný princíp znamená, že počas núdzového stavu nesmiem vlastnou nezodpovednosťou zhoršovať celkovú situáciu. Ďalšou príčinou nerešpektovania opatrení je, že celá situácia trvá až príliš dlho. Ľudia sú unavení, žijú v neistote, čo prirodzene vedie k apatii či protestom. Nezabúdajme tiež na silu tzv. alternatívnych médií a hoaxov.

      Za daných okolností má šancu na úspech toľko skloňované referendum? A znamenalo by podľa vás predčasné voľby?

      Jednoznačná odpoveď by bola trúfalá, no z rozloženia momentálnej verejnej mienky to vyzerá na možnú úspešnosť z hľadiska účasti. To by však ešte stále nemuselo znamenať predčasné voľby. Na chvíľu teda predpokladajme, že by prezidentka po úspešnom vyzbieraní 350 000 podpisov referendum vyhlásila. Predpokladajme aj to, že by bolo z hľadiska účasti úspešné (účasť väčšia ako 50 % pozn. red.) a predpokladajme, že by sa v ňom väčšina občanov vyslovila za predčasné voľby.

      Následne by takýto návrh musel prerokovať parlament, no tu je ešte stále v hre slobodný mandát poslanca. Jednotliví poslanci sa totiž samostatne musia rozhodnúť, či budú výsledok referenda rešpektovať a za predčasné voľby aj skutočne zahlasovať.

      S referendom si mnohí spájajú osobu Petra Pellegriniho. Politika, ktorý bol mimoriadne populárny počas svojho premiérovania. Populárny bol počas úvodného boja s pandémiou a jeho popularita naďalej rastie aj rok od volieb. Čím to je, že práve on sa teší takému veľkému spoločenskému uznaniu?

      S referendom si mnohí spájajú osobu Petra Pellegriniho. Politika, ktorý bol mimoriadne populárny počas svojho premiérovania. Populárny bol počas úvodného boja s pandémiou a jeho popularita naďalej rastie aj rok od volieb. Čím to je, že práve on sa teší takému veľkému spoločenskému uznaniu?

      Reprezentuje pôvodných voličov strany Smer, ale aj nových voličov, ktorí sú zo súčasnej zmeny sklamaní. Pre istú časť môže byť prijateľný aj svojím nekonfrontačným spôsobom politiky.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Andrej Danko a jeho drsný odkaz Pellegrinimu: "Nie si Kráľ Slnko"
        Zdroj: facebook - Andrej Danko

        Kontroverznou témou sa stala otázka nákupu ruskej vakcíny Sputnik V. Ako vnímate vyhlásenia premiéra, že by sme ju mali nakúpiť napriek tomu, že nebola odobrená Európskou liekovou agentúrou (EMA)?

        Bez ohľadu na krajinu pôvodu vakcíny nie je možné vystavovať našich občanov experimentom. Pokiaľ nie je vakcína registrovaná, a teda nie je garantovaná jej bezpečnosť, je to problém. Vyjadrenie EMA je v tejto veci skutočne zásadné.

        Do funkcie špeciálneho prokurátora bol vymenovaný váš niekdajší minister vnútra, Daniel Lipšic. Vnímate jeho úspech ako krok smerujúci k zvýšeniu dôvery v justíciu?

        Zmeny vo vedení Generálnej aj Špeciálnej prokuratúry boli potrebné. Oceňujem ich transparentnosť a verejné vypočúvanie, no na konci dňa musím konštatovať, že v podstate šlo o politické nominácie. Samotný pán Lipšic bude nepochybne sústavne konfrontovaný so svojou politickou minulosťou či s faktom, že bol advokátom.

        Na druhej strane práve pán Lipšic je spoluautorom vytvorenia takejto inštitúcie. A ja nepochybujem, že „svoje dieťa” sa bude snažiť viesť najlepšie, ako dokáže. Nič to však nemení na fakte, že vznikol precedens, v rámci ktorého je možné jeho nomináciu považovať za politickú a môže to znamenať aj riziká pre budúcnosť, teda v prípade iného rozloženia politických síl.

        Čím sa zaoberáte počas lockdownu a uvažovali ste niekedy o návrate do politiky?

        Pokračujem vo vyučovaní na univerzite, a tak ako všetci kolegovia aj ja intenzívne očakávam návrat do škôl. Pokračujem v projekte zriaďovania tzv. technických škôlok, školíme ďalšie učiteľky. Zároveň som v pozícii európskej koordinátorky a mám kompetenciu pre tzv. mediterian koridor, čo je pri práci online mimoriadne komplikované. O návrate do politiky neuvažujem.

        Prečítajte si tiež: