Najskôr rozvírila vášne, teraz už ZÁBORSKÁ hovorí: Nechceme zakazovať interrupcie, ALE...!
7. 7. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:11)

Každý ľudský tvor by mal mať rovnaké práva, povedala konzervatívna poslankyňa Anna Záborská, ktorá sa do parlamentu prebojovala na kandidátke OĽaNO. Tvrdí však, že určite nechce zakázať interrupcie, ale cieľom má byť pomoc ženám, ktoré sa ocitnú v neľahkej životnej situácii. Pre Plus JEDEN DEŇ zároveň prízvukuje, že nejde o odkláňanie pozornosti od reálnych problémov.

Zdroj: MATEJ KALINA

Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Na dnešnej schôdzi parlamentu, sa bude prejednávať váš návrh zákona o interrupciách, ktorý bude upravovať jeho súčasnú podobu. Čo je pre vás v rámci návrhu kľúčové?
- Nie je to novela len zákona z roku 86, ale komplexu zákonov. Budeme novelizovať až 6 alebo 7 zákonov, medzi ktoré patrí aj zákon o umelom prerušení tehotenstva. Nie je to problém týkajúci sa len tohto zákona. Vidíme problém skôr v motívoch žien, v tom, prečo chcú tehotenstvo ukončiť. Nemáme štatistiky dôvodov, ale na základe poučení z iných krajín, vieme povedať, že ženy chodia na umelé prerušenie tehotenstva z ekonomických a sociálnych dôvodov. Tieto problémy, ktoré sú finančné, sociálne, ale aj zdravotné sa týmito novelami snažíme riešiť.
Stále platí, že nepôjde o zákaz interrupcií?
- Určite nie. Zákonné oprávnenia žien, ktoré je ukotvené v zákone z 86. roku, nebudú dotknuté a nebudú ani iné podmienky, ktoré by komplikovali umožnenie ukončenia tehotenstva. Ženy nekriminalizujeme a ani sa nedotýkame podstaty zákona z roku 1986.
Spomínali ste, že žena, ktorá chce podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, napríklad pre poškodenie plodu, bude musieť navštíviť dvoch špecialistov. Nie je to zásah do je práv?
- Skôr tej žene dávame možnosť, že jej zdravotná poisťovňa uhradí aj stanovisko druhého lekára. Som aj lekárka a viem, koľko vyšetrení na začiatku tehotenstva je falošne pozitívnych. Často sú pozitívne u žien, ktoré sú vo vyššom veku, ale dieťa je zdravé.
Nechceme, aby sa partneri boli nútení rozhodovať na základe jedného vyšetrenia, ktoré nemusí byť pravdivé. Zároveň aj veda pokročila a máme okrem vyšetrení z krvi aj sonografické vyšetrenia, ktoré dokážu lepšie identifikovať prípadný problém. Problémom je z môjho pohľadu aj skutočnosť, že pomáhať ženám je drahšie a zaberie to viac času než zákrok, ktorý stojí pár stoviek eur.
Zdroj: Archív NMH
ANNA ZÁBORSKÁ nedávno oznámila na sociálnej sieti, že jej cieľom je Slovensko bez interrupcií. Ani zmienka o tom, ako chce pomáhať ženám, ktoré sa ocitnú v zlej ekonomickej či sociálnej situácii.
Stále pôjde o možnosť a nie nariadenie druhého lekárskeho názoru?
- Vy máte vždy možnosť na reverz odmietnuť akékoľvek vyšetrenie a nikto vás do toho nemôže nútiť. Budeme o tom ešte komunikovať s odborníkmi, ale sme ochotní pripustiť možnosť odmietnuť druhé vyšetrenie na reverz.
Vaša rétorika ohľadom interrupčného zákona bola na začiatku podstatne tvrdšia. Čo vás primälo zľaviť z vašich nárokov?
- Ja som zo svojich nárokov a cieľov nezľavila, ani zo svojej vízie. Myslím si, že každý ľudský tvor by mal mať rovnaké práva. Mal by mať právo na život a som za rovnoprávnosť nenarodených aj narodených detí. Od toho som neupustila, ale zároveň vidím, že ísť len tou cestou sprísnenia a zákazu v súčasnosti vedie do slepej uličky. Medzitým idú na potrat ženy, ktorým by sa dalo pomôcť. Preto je naším cieľom práve podať týmto ženám pomocnú ruku.
Súhlasíte s tým, že každá žena má právo sa slobodne rozhodnúť?
- Nechcem o tomto diskutovať, pretože to sú aj právne otázky. Myslím si, že právo na život je v prvom rade právna otázka a na život má právo každý. Mohli by sme hovoriť o tom, či je právo na život väčšie ako právo na súkromie alebo právo na slobodné rozhodnutie ženy. Nechcem zachádzať do týchto debát, pretože v nich len ťažko nájdeme spoločnú reč. Hoci možno raz ju nájdeme, ale nie v tejto chvíli. Preto som sa rozhodla ísť cestou podpory a pomoci.
Vieme, že určité názory predkladá aj opozícia a ide o zákazy. Myslíte, že by ste v tomto prípade zahlasovali s opozíciou, hoci predkladáte svoj návrh?
- Ani v jednom nie je absolútny zákaz.
Bežnej žene by to odobralo možnosť sa rozhodnúť, ak by nemala zdravotný problém, alebo nebola znásilnená...
- To, aký zákon kto predloží, je jeho osobná vec...
Ja sa pýtam, či by ste hlasovali za ten obmedzujúcejší variant....
- Určite nie, namiesto nášho návrhu. O tom, či zahlasujeme aj za iné návrhy, bude ešte diskusia aj na poslaneckom klube. Ak si zoberieme návrh Kuffovcov, tak ten je úplne totožný s tým, ktorý minulý rok predkladal Marek Krajčí (v súčasnosti minister zdravotníctva, pozn. red.). Ten zákon neprešiel o jeden hlas a je tak isto založený na pomoci ženám, informovanom súhlase, utajenom pôrode atď.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...
V niektorých je zásadné obmedzenie prístupu k umelému prerušeniu tehotenstva...
- Uvidíme, ako sa rozhodneme v klube OĽaNO, pretože v takýchto hodnotových otázkach je ťažké povedať, čo podala koalícia a čo opozícia. Myslím si, že si to pred voľbami uvedomoval aj súčasný premiér a opakovane hovoril, že v hodnotových otázkach budeme mať voľnú ruku. Myslím si, že tak ako zákony, ktoré by zakazovali interrupcie, neprešli väčšinou v parlamente v minulosti, tak by ním neprešli ani dnes.
Schôdza sa začína už dnes...
- Áno, ale zatiaľ nevieme, ktorý bod programu tento návrh bude, ani koľko bude táto schôdza trvať.
Zdroj: archív
Vladimír Záborský a Anna Záborská (KÚ)
Zároveň sa premiér Matovič vyjadril k jednému poslancovi, ktorý mal na potrat presvedčiť svoju milenku. Povedal, že by za to dával trest smrti...
- K tomuto sa ja neviem a nechcem vyjadrovať, keďže neviem, o čo išlo. Ja som túto informáciu počula prvýkrát a vôbec netuším, čo tým premiér myslel.
Vráťme sa späť. Vy ste povedali, že by spoločnosť mala pristupovať ku každému rovnako a každý by mal mať rovnaké práva. Nemyslíte si, že práva žien obmedzujete?
- Neobmedzujem ich vôbec. Platný zákon z 86. roku bude platiť ďalej a ženy sa budú môcť naďalej rozhodovať tak, ako sa rozhodovali doteraz. My im chceme len pomôcť. Ak chcú ísť na interrupciu z dôvodu, že majú napríklad ekonomické alebo zdravotné problémy. Preto chceme zaviesť aj podporu v tehotenstve a rovnakú materskú pre všetkých. Pre mňa je za 30 rokov v kontexte tejto debaty najväčším úspechom, že už verejne nikto nehovorí, že potrat je dobrá vec. Začiatkom 90. rokov to tak ešte bolo a bola to regulácia pôrodnosti. Teraz vám každý povie, že rozhodnutie ísť na potrat je ťažké a ženy s tým majú problémy a nerobia to rady.
Samozrejme, že potrat nie je niečo, na čo chodíte ako do nechtové štúdia...
- Možno na Slovensku nie, ale bolo isté obdobie, kedy na jednu ženu v Rusku pripadalo 17 interrupcií. Poznám ženy, ktoré sú psychicky na dne, majú tri deti a sedem interrupcií. Ja, samozrejme, nejdem týmto ženám vstupovať do svedomia, ale ony prvé za mnou prídu a povedia, aby sme ženám, ktoré sa rozhodujú kvôli vonkajším okolnostiam, pomohli.
Aký je váš postoj k antikoncepcii a sexuálnej výchove?
- Áno, schvaľujem sexuálnu výchovu, ale nie v podobe, že takto sa používa prezervatív, od tohto roku máte právo na tabletku „deň po“, toto vám má predpísať lekár a tu môžete ísť na interrupciu. Toto pre mňa nie je sexuálna výchova. Tá by mala v prvom rade byť výchovou o zodpovednosti a vzťahoch.
Aj mladé ročníky by mali vedieť, že to nie je niečo technické, mechanické a mali by byť vedené k zodpovednosti a uvedomeniu, že sexuálny život môže mať aj svoje dôsledky. Napríklad mladí ľudia, ktorí videli filmy o vývoji embrya, sa úplne inak stavajú k otázke, či dieťa počať, alebo nie.
Asi sa zhodneme, že sex až po uzavretí manželstva nie je aplikovateľný plošne. Vnímate bariérovú antikoncepciu ako niečo, čo môže zabrániť napríklad šíreniu HIV? Hovoríme nielen o Európe, ale aj o krajinách ako je Afrika, veľké problémy má aj Rusko...
- Poviem vám to inak. V Afrike sú krajiny, kde boj proti AIDS založili na vernosti a zodpovednosti. Počet nakazených na AIDS výrazne poklesol. Ani beriérová antikoncepcia nie je 100 %.
Ale je lepšia ako nič...
- Ale nezaručíte to, že budete každého sledovať, či ju používa, alebo nie. Keď uvoľníte sexuálnu morálku, tak to vždy má dôsledky.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...
Dostatočná informovanosť v tomto nemôže byť nápomocná? Odborníci sa zhodujú, že u adolescentov nie je dostatočná a o téme sa dozvedajú z filmov pre dospelých... Rovnako to má dosah aj na agresivitu, či vnímanie domáceho násilia.
- Áno, celé to myslenie spoločnosti je presexualizované...
Domáce násilie nie je novodobý fenomén, ale siaha ďaleko do histórie....
- Určite áno, ale u nás sa teraz stále hovorí, že je to rodový problém. Sú krajiny, napríklad Francúzsko, kde povedali, že domáce násilie je v prvom rade problém alkoholu.
Myslíte si, že je to tak aj u nás?
- Určite áno, pretože to násilie je pod vplyvom alkoholu oveľa vypuklejšie. Poďme o tom hovoriť a ja som presvedčená, že násilie poklesne. Kto hovorí o rešpekte k druhému? Kto u nás vychováva mladých ľudí v štýle, že za žiadnych okolností nemôžu a nemajú právo siahnuť, či už rukou, alebo psychicky týrať kamarátku, alebo kamaráta? Ak má iného, alebo nevie variť, alebo sa zle češe, tak ju nechaj, ale nemáš právo siahať na ľudskú dôstojnosť.
Ja chodím po školách a pýtam sa, kto to tým deťom kedy povedal? Keď to poviem gymnazistom, tak sa na mňa dívajú s otvorenými ústami. Vždy im opakujem, že ak ich len napadne, že by na seba v partnerstve navzájom použili násilie, tak nech sa rozídu. Pretože na to nemajú právo. Problém je, že to nie je „IN“ ani v médiách. Zato keď sa povie potrat, tak počúva každý, pretože tomu každý rozumie.
Vypuklý je aj problém domáceho násilia, ktorý štát rieši nedostatočne, hoci došlo k určitým zlepšeniam. Aké riešenia máte pripravené v prípade pomoci obetiam domáceho násilia?
- Je to súčasťou novelizácie zákona o sociálnych službách, pretože táto ťarcha nemôže zostať len na neziskových organizáciách a programoch stojacich len na donoroch, ktorí s týmito ženami súcitia. Nemôžu to byť len mimovládky, ktoré sa chodia doprosovať na vyššie územné celky o každé euro a skôr sa im kladú prekážky, než sa im skutočne pomôže. My v tomto zákone chceme, aby to bola aj politika štátu.
Musí to byť v prvom rade záujem štátu a nejde o to, či je to politika konzervatívna, či je potratová, alebo protipotratová. Musí to byť v prvom rade politika prosociálna a prorodinná. Na tom sme postavili novelu niekoľkých zákonov.
Nemyslíte si, že diskusii o týchto témach prospievajú kontroverzné výroky pána Vašečku? Asi nemusím uvádzať, ktorú frázu mám na mysli...
- Viete čo, ja sa k tomu nebudem vyjadrovať a neviem, ktorý výrok máte na mysli. Ona by to nemala byť otázka, či je to mužská alebo ženská téma, ale malo by ísť o súhru oboch elementov. Mali by sme sa snažiť, aby bolo potratov čo najmenej. Neviem vám k tomu povedať viac.
Zdroj: koláž
Richard Vašečka a Anna Záborská (Kresťanská únia - OĽaNO)
Myslela som ten výrok, že ejakulácia mimo pošvu je pre každého muža traumatizujúca...
- Na to sa budete musieť spýtať mužov, nie mňa.
Nemáte pocit, že to odvracia pozornosť od reálnych problémov? Pokiaľ by ste išli naozaj prosociálnou cestou, tak budete mať výraznejšiu podporu...
- Myslím si, že o tejto téme treba viesť diskusiu, zatiaľ s ňou na poslaneckom klube nemali problém ani mladí muži. Ak si vezmete titulky z posledných týždňov, tak to bolo len o tom, že Záborská ide podať poľský model. A pritom som to nikdy nepovedala.
Niekoľkokrát sa tak vyjadril pán Vašečka, ktorý je váš kolega...
- Vašečka nie je Záborská... a ani pán Vašečka nepovedal, že ide podať taký zákon.
Povedal, že presadeniu takéhoto modelu by bol naklonený... a niekoľkokrát ste povedali, že za zákaz by ste boli aj vy... dokonca s ĽSNS....
- Ja som povedala, že zahlasujem za každý dobrý zákon. Hlasovanie o ochrane života je aj otázkou vnútorného presvedčenia a to, že by som zahlasovala, neznamená, že tak urobím tento týždeň, o mesiac alebo o pol roka.
Takýmto hlasovaním vydávam svedectvo o svojom presvedčení a dávam signál aj verejnosti a potvrdzujem, že som za ochranu života. Ideálnej situácie, že by na Slovensku potraty neboli, sa ja asi nedožijem, ale vám by som to dopriala.