Vymenovali ste množstvo vecí, ktoré sa zdajú neriešiteľné. Čo je podľa vášho názoru ten prvý bod, kde treba začať a postupne riešiť ďalšie? 
- Už dnes by sme mali začať s personálom a motiváciou študentov, aby sme videli o 6 alebo 10 rokov výsledky. Aby sme ich konečne „vyvzdelávali“ a dostali do systému. Ale toto musí ísť ruka v ruke s financovaním. Do slovenského zdravotníctva ide oveľa menej peňazí aj v porovnaní s priemerom krajín Európskej únie. Bez toho, aby sme skokovito navýšili zdroje v zdravotníctve, sa nepohneme. Ja nerozumiem tomu, ako sa pripravoval rozpočet na rok 2022, minimálne teda pre zdravotníctvo. Lebo my nemôžeme v čase najväčšej pandémie, keď nám zdravotníctvo kolabuje, predložiť návrh rozpočtu, ktorý dáva do zdravotníctva menej peňazí ako minulý rok. A potom počujete pána Visolajského, ktorý hovorí, že minister zdravotníctva či premiér sa s lekármi od leta nestretol. Potom počujeme Asociáciu nemocníc Slovenska, že od júna nemajú zaplatené covidové príplatky. A keď sa opýtate ministra financií, kde je problém, ten povie, že nevie o takej požiadavke. Mám pocit, že nikto s nikým nekomunikuje a problémy sa valia jeden za druhým.  


Je možné, že sa tu odzrkadľuje aj konflikt medzi ministrom financií Igorom Matovičom a ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským? V kuloároch sa začína hovoriť o návrate Marka Krajčího... 
- Verím, že to je len zlý vtip. Nech je teda pán Lengvarský akýkoľvek, nedá sa porovnať vedenie pandémie aj celého rezortu zdravotníctva s tým, ako to manažoval Marek Krajčí. Nemôže sa minister zdravotníctva rozplakať na vláde, keď vidíme, že nám ide kolabovať systém. Jednoducho, ak som si ja vedomý, na základe odporúčaní odborníkov, že musíme prijať sprísňujúce opatrenia, tak sa to nemôže skončiť tým, že budem plakať na vláde a nič iné neurobím.  


V posledných dňoch je veľkou témou vysoký počet ľudí nakazených covidom, ktorý je každým dňom vyšší a vyšší. Čím si vysvetľujete tento raketový rast za posledné týždne? 
- My sme už v lete hovorili, že poďme robiť konkrétne opatrenia, aby sa nám nezopakovali chyby z minulého leta. Poďme to robiť od tých ambulancií, zabezpečme lieky, aby sa nám do nemocníc dostalo čo najmenej pacientov. Je to, samozrejme, ruka v ruke so zvyšovaním percenta zaočkovanosti obyvateľstva. Pred pár dňami som videla usmernenie ministerstva zdravotníctva o tom, ako sa majú podávať monoklonárne protilátky. My vieme, že tieto lieky sme mali už v lete na Slovensku, tak prečo prišli pokyny o spôsobe podávania pacientom až teraz? Hovorili sme, poďme posilniť úrady verejného zdravotníctva. No a teraz máme už komunitné šírenie a nikto už ani netrasuje kontakty.  


Nie je to tak. Keď idete do kina či divadla, musíte nadiktovať svoje kontakty, aby vás mohli upovedomiť v prípade nakazenej osoby napríklad v hľadisku.  
- Pri tom komunitnom šírení je to už veľmi ťažko dosledovateľné. Ale tak, ako som povedala – tá ambulantná liečba zostala úplne nevypočutá a práve tento sektor by dokázal veľa ľudí odbremeniť a zastabilizovať, aby pacienti nemuseli ísť nemocníc a aby v nemocniciach nemuseli následne zastavovať bielu medicínu.  


Tá už je v mnohých zastavená. Nemocnice odkladajú plánované operácie, lôžka sú plné pacientov s koronavírusom.  
- A zároveň sme leto vôbec nevyužili na to, aby sme zvýšili zaočkovanosť na Slovensku. Nemotivovali sme dostatočne. Nevysvetľovali sme a nekomunikovali.

Do volieb Dolinková kandidovala za Druckerovu Dobrú voľbu.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO


Som rada, že ste o tom začali. Pretože práve váš predseda Peter Pellegrini nie je zaočkovaný. Nevyrušuje vás to? Vás, čo považujete očkovanie za najlepšiu prevenciu a možnosť, ako odbremeniť nemocnice? 
- Odborníci hovoria, že očkovanie je prevencia nielen pred covidom, ale aj pred inými chorobami, na ktoré máme vakcíny. Napriek tomu som za to, aby očkovanie bolo dobrovoľné a aby sme o očkovaní hovorili otvorene. Aj o pozitívach, negatívach a aby sme ľuďom vysvetľovali. Som presvedčená, že tí ľudia, ktorí dnes na Slovensku zaočkovaní nie sú, väčšinou nie sú vôbec žiadni antivaxeri, ale majú prirodzené obavy, čo im spôsobí, ak sa dajú zaočkovať. Každý má iný zdravotný stav, inak to vníma.  


O vakcínach sa hovorí veľa. Po zaočkovaní dostanete vytlačené informácie, kde sú napísané možné komplikácie či nežiaduce účinky. Aj na internete je množstvo informácií.  
- To je to smutné – že my vedieme kampaň na sociálnych sieťach a na druhej strane hovoríme, že nemáme staršiu populáciu v dostatočnej miere zaočkovanú.  


Podľa vás sa teda starší nedostanú k dostatočným informáciám o očkovaní? 
- Myslím si, že nie. Úprimne, moji rodičia nie sú najstaršia generácia a napriek tomu si informácie na internete vyhľadávajú relatívne ťažko. Lekári by mali o tejto problematike viac rozprávať. Tí lekári, ktorým ľudia dôverujú a sú pre nich prirodzenými a nie mediálnymi autoritami.


No aj množstvo lekárov odmieta očkovanie. Takže je možné, že svojich pacientov od vakcíny odhovárajú.  
- No to je samostatná kapitola. Napriek tomu hovorím, že každý iný názor nie je zlý, len sa treba o tom rozprávať. Vo všeobecnosti platí, že iný názor nie je zlý len preto, že je iný. Treba úprimne a otvorene o veciach diskutovať. A opakujem, mali by o tom rozprávať lekári, ktorí najlepšie poznajú svojich pacientov.  


Len sme v časoch, keď chodia pacienti pred domy odborníkov, lekárov, vyhrážajú sa im a ich názory neakceptujú.  
- To už sme sa, žiaľ, dostali do štádia, keď sme premrhali čas, keď sme vedeli pozitívne aj negatívne rozprávať o očkovaní, benefitoch a rizikách. Toto všetko sa deje po kauzách, keď sme nenakúpili dostatočné množstvo vakcín, keď pán Matovič povedal, že vakcína AstraZeneca nie je dobrá – čo tiež ľuďom nepridalo k tomu, aby sa dali zaočkovať. Potom prišiel Sputnik V, o ktorom nikto nevedel, či áno či nie. A potom sa čudujeme, že je takáto nálada v spoločnosti a ľudia majú rôzne názory, masívne podporované rôznymi „múdrosťami“ a „kampaňami“ na sociálnych sieťach o tom, či sa očkovať alebo nie.  


Ako by to malo podľa vás vyzerať? Na dedinách by sa mali vysielať správy v obecnom rozhlase alebo by mali chodiť po domácnostiach dobrovoľníci a informovať ľudí o očkovaní? 
- Chýba nám to, aby sa pravidelne na dennej báze zverejňovali štatistiky. Ale nielen nakazených a hospitalizovaných, ale aj ventilovaných a ľudí, ktorí zomreli na COVID-19 a ktorí z nich boli zaočkovaní a ktorí nie. Viem si predstaviť, že tieto čísla by sa vysielali v primetime pred hlavnými správami vo všetkých televíziách, minútu by tam boli vysvietené. 


Ale veď média píšu o tom, že 80 percent ľudí, ktorí sú s ochorením COVID-19 hospitalizovaní v nemocniciach, nie je očkovaných.  
- Stránka korona.gov zverejňuje informácie o tom, koľkí ľudia sú pozitívni alebo hospitalizovaní a koľkí z nich sú zaočkovaní alebo nie. Tie grafy vznikajú a vidíme ich ako rôzne grafiky na internete a stránkach, ktoré nie sú oficiálnymi štatistickými autoritami, no ak si pozriete štatistiky na korona.gov.sk, tak údaje o očkovaní pri ventilovaných a ľuďoch, ktorí zomreli, nemáme.  

Prečo? 
- Keď som bola v debate s pani predsedníčkou výboru pre zdravotníctvo – a myslím si, že aj minister hospodárstva v médiách povedal, že sa to bude zverejňovať – vraj sú tam ešte nejaké technické problémy.


Zatiaľ sa tieto údaje stále nezverejňujú. Nenapadá vám, aké tam môžu byť technické problémy? Veď nemocnice pošlú dáta, tie sa spracujú a vyhodnotia. Či je to zložitejšie? 
- Áno, preto sa pýtame, prečo tie dáta nezverejňujeme. A druhá vec je, že leto sme mohli využiť na to – keďže bolo pekné počasie, mali sme dobrú epidemickú situáciu – že by sme si s ľuďmi v dedinách sadli, spravili okrúhle stoly a rozprávali sa a dokola sa pýtali a trpezlivo vysvetľovali.  


Vravíte, že bolo potrebné chodiť v lete po regiónoch. Vaša strana cestovala po Slovensku, ale nemám pocit, že by sa chodilo po všeobecných lekároch a hovorilo o očkovaní. Skôr sa burcovalo na protesty, zbierali sa podpisy na referendum a varil sa guláš.  
- Hlas sa cez leto stretával so sympatizantmi a s členmi a práve aj na týchto stretnutiach sme rozoberali pandemické opatrenia. Ale že by sme burcovali na protesty, to úplne odmietam. Zodpovednosť za vývoj pandémie má však táto vláda. Keď som počula rezort zdravotníctva, keď sa novinári pýtali, či a ako sme pripravení na tretiu vlnu, odpoveď bola vždy len v tom duchu, že sledujeme situáciu, nemocnice sú pripravené, lôžka vieme reprofilizovať.  


No aj opozícia by mala ísť príkladom. Jana Bittó Cigániková povedala, že nikde vo svete nemá opozícia nezaočkovaných všetkých lídrov, ako je to u nás. Nemali by ste v tomto prípade ťahať za jeden povraz a povedať „áno, očkovanie je dobré riešenie“? 
- Sedemdesiat percent voličov strany Hlas je zaočkovaných. Odkedy som aj ja súčasťou strany Hlas, komunikujeme, že podporujeme očkovanie, ale na dobrovoľnej báze. Ja si myslím, že ľudia by sa mali dať zaočkovať nie preto, že sa dá zaočkovať Peter Pellegrini či pani prezidentka, ale preto, že veria, že vakcína je prevencia. A ak sa dám zaočkovať, tak tým znížim riziko ťažkého priebehu covidu. Konštantne toto hovoríme a nikto nemôže povedať, že strana Hlas je antivaxerská strana. Ak Peter Pellegrini má protilátky, ktoré si dáva pravidelne merať, a stále sa cíti na základe tohto chránený, je to v poriadku. Takisto si on sám vie zistiť rôzne údaje a štatistiky o tom, ako sa môže alebo nemôže nakaziť a aká je preňho hladina protilátok dostatočná a aká nie.  


Ale odborníci tvrdia, že presná hladina protilátok, ktorá ochraňuje, nie je stanovená a nedá sa aplikovať na každého.  
- Napriek tomu si myslím, že keď si dáte urobiť test po očkovaní na protilátky a máte hladinu viac ako 150 (v závislosti od typu vyšetrenia protilátok na covid), je to dostatočné na to, aby ste boli chránení – tak to môžeme počuť aj od lekárov. Dokonca niektoré krajiny teraz začali uznávať aj test o protilátkach ako covid pas, pokiaľ som správne zachytila. Myslím si, že je to Švajčiarsko. 


Takže aj toto je podľa vás cesta, ako sa chrániť pred nákazou koronavírusu? 
- Peter Pellegrini sám a slobodne spraví vhodné opatrenia, ak by sa cítil diskomfortne alebo nechránený, keďže nie je zaočkovaný. Je to jeho osobné rozhodnutie, tak ako každého jedného z nás.


V strane Hlas ste odborníčka na zdravotníctvo, no členom je aj bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. Máte ambíciu byť ministerkou zdravotníctva? Alebo je to už rozhodnuté, že keď sa dostanete do parlamentu a budeme môcť obsadzovať miesta vo vláde, tak tento post pripadne pánovi Rašimu? 
- Nie, v strane nemáme rozdelené, kto má ambíciu byť alebo nebyť ministrom. Máme širokú pracovnú skupinu pre zdravotníctvo a pripravujeme aj oficiálny program strany pre zdravotníctvo, ktorý bude predložený na rokovanie snemu ako najvyššieho orgánu strany.  

Zuzana Dolinková sa okamžite po vstupe do Hlasu-SD stale jeho podpredsedníčkou.
Zdroj: MARTIN DOMOK


Trúfli by ste si na funkciu ministerky zdravotníctva? 

Odpoveď na túto otázku nájdete v našej galérii. 

Vstúpili ste však do strany, ktorá je podľa predvolebných prieskumov na prvom mieste. Komunikujete o tom, ako by sa delila moc, kto by mal aké funkcie v prípade, že by ste vyhrali najbližšie voľby? 
- Musíme byť veľmi pokorní k tým percentám. Samozrejme, boli by sme veľmi radi, keby to takto dopadlo, prípadne čísla by boli možno aj priaznivejšie. Ale čo by bolo keby... o tom sa budeme rozprávať, až keď budú reálne rozdané karty. 

Prečítajte si tiež: