Priemerný plat lekárov je takmer 5 tisíc. Vláda im chce pridať. Odborárom sa to ale máli
22. 9. 2024, 17:05 (aktualizované: 8. 10. 2024, 9:36)
Súčasťou konsolidačného balíka, ktorý predstavila začiatkom týždňa vláda je aj nižšia valorizácia platov zdravotníkov. Pôvodne sa im platy mali zvýšiť o 9,7 napokon to budú len tri percentá. Odborárom sa to máli, začali zbierať výpovede z nadčasovej práce a zvažujú ďalšie kroky.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: Pavol Zachar
Galéria k článku
Lekárom chce vláda aj v tomto roku pridať. „Nech sa na mňa zdravotníci nehnevajú, ale lekári majú priemerný plat 4 898 eur, tie tri percentá im urobia každému lekárovi plus 147 eur. Ja sa pýtam ostatných ľudí, ktorí zarábajú, že kedy naposledy im stúpol plat o skoro 150 eur. Sestry pri trojpercentnej valorizácii plus 68 eur a ich priemerný plat je 2 270 eur. To nie je žiadny malý plat, ja si myslím, že zdravotníci na Slovensku už nie sú tak zle platení, ako sa tu rozprávalo niekoľko rokov dozadu,“ uviedol pri predstavovaní konsolidačných opatrení Ladislav Kamenický.
Už dnes je plat lekárov na na Slovensku na úrovni 3,2 násobku priemernej mzdy. V Nemecku je to 1,7 a v Česku napríklad 2,5 násobok. Podľa odborárov z Lekárskeho odborového združenia ide o porušenie memoranda z roku 2022, kedy sa zdravotníkom zaviedol platový automat. Ten zohľadňuje odbor, kvalifikáciu a počet odpracovaných rokov zdravotníckych pracovníkov. Nezohľadňuje však ich výkonnosť.
Zdroj: Peter Húska
Porovnanie platov lekárov
Platy zdravotníkov pritom kontinuálne stúpali od roku 2010 do roku 2020. Ako píše portál ozdravme.sk v Maďarsku o 6,4% a mzdy všeobecných lekárov o 4,8%. Druhý najrýchlejší rast reálnych miezd mali podľa dát OECD lekári na Slovensku, kde reálne mzdy lekárov stúpli o 5,3%, v Českej republike stúpli za to isté obdobie reálne mzdy o 4,3%.