Jedinečné a najstaršie na svete: V opálových baniach vyrobili unikátnu kraslicu z drahokamu
11. 4. 2025, 19:00 (aktualizované: 13. 4. 2025, 9:25)

Jedinečná atrakcia, aká na polovici sveta nemá obdobu! Najstaršie, a do 19. storočia jediné opálové bane, máme na Slovensku, v Červenici pri Prešove. Vzácny drahokam tam ťažili už od 16. storočia. A teraz môžete aj vy. Ak v nich opál nájdete, môžete si ho nechať!
Zdroj: archív
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Vzácny drahokam výnimočný svetlohrou rôznych farieb rastie v najstaršej bani na ťažbu opálu na svete v Červenici pri Prešove v pohorí Slánskych vrchov. Ťažba v Dubníckych baniach prebiehala až do roku 1922. Vzácne kamene, ktoré tu vyťažili, zdobili koruny európskych panovníkov, v šperkoch ich mali aj členovia rodiny cisára Napoleona. Po 90. rokoch ju znova obnovili a túto unikátnu pamiatku sprístupnili. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov, prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, má 17 poschodí.
Môžete v nej zažiť prehliadku s odborným výkladom z oblasti histórie, spôsobe ťažby, geológie aj mineralógie. Vybrať si môžete z dvoch okruhov. Prvý trvá hodinu a je dlhý kilometer. Druhá štvorhodinová dobrodružná výprava do podzemia s čelovkami má 8 kilometrový okruh do rôznych profilov až celkom dole k zatopeným častiam banského systému. Vyskúšate si ťažbu vzácneho drahokamu s použitím rovnakého náradia, aké sa tu používalo pred 150-timi rokmi.

Kým neboli vozíky na kolesách, nosili baníci 150 kilogramov ťažké drevené debničky. Neskôr vozíky aj s nákladom vážili 800 kilogramov a chlapi museli vynaložiť poriadnu silu, aby ich potlačili. Vzduch v bani je vďaka nízkemu obsahu sírnych solí a vysokej vlhkosti prospešný zdraviu. Bacily tu totiž neprežívajú.
Druhý okruh je dostupný iba mimo zimnej sezóny. Zimuje tam totiž 14 druhov netopierov, sú ich tisíce. V tejto časti prehliadky čaká na návštevníkov aj tajný opálový bar, kde si môžu doplniť tekutiny. Návštevníci si môžu vyskúšať aj hľadanie opálu. Ak si nejaký nájdete, môžete si ho nechať.

Prvá zmienka o bani je z roku 1409. Až do 19. storočia do objavenia nálezísk v Mexiku a Austrálii boli jedinou ťažobnou lokalitou na svete. Najslávnejšie obdobie zažili za rodiny viedenského klenotníka Samuela Johanna Nepomuka Goldschmidta, ktorý sídlil v osade Dubník. Odtiaľ pochádza aj doteraz najväčší opál na svete vážiaci 594 gramov. Našli ho v roku 1775 a nazvali ho Harlekýn. Má až 3000 karátov a vystavujú ho Prírodovednom múzeu vo Viedni.
Zdroj: Ingrid Timková
Najväčší opál z bane v Červenici pri Prešove Harlekýn a šperky z dubnického drahého opálu v šperkoch európskych panovníkov.
Najstarším dochovaným šperkom je “Izabelin náhrdelník”, ktorý dostala ako svadobný dar Izabela Jagelovská od svojho budúceho manžela a uhorského kráľa Jána Zápoľského v roku 1539. “Náhrdelník “Horiaca Trója” zdobil krk francúzskej cisárovnej Jozefíny a drahý opál v korune hlavu Viktórie, kráľovnej Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska,” vraví Jozef Čurik, manažér skanzenu Dubnícke opálové bane.
Šperky z rôznych druhov drahého opálu si môžete kúpiť aj dnes v obchodíku pri tajuplnom podzemnom svete slávnych opálových baní. Vyrába ich Elena Čuriková (38). Špeciálne na veľkonočné sviatky vyrobili aj s manželom, ktorý je brusič drahých kameňov, opálové kraslice, jedna z nich je z ružového opálu.
Zdroj: Ingrid Timková
Šperky, v ktorých je drahý opál, vyrába Elena Čuriková (38).
V bani sú stabilné štyri stupne Celzia, žiaden prach a steny zdobia kamene hrajúce rôznymi farbami. Niektoré jej šachty sú aj 155 metrov pod zemou. Okrem opálu a kvaplí v nej môžete vidieť staré banské vozíky, pumpy, síranovú a limonitovú miestnosť a aj veľkú relaxačnú. Dozviete sa, ako sa tu razilo, ako si baníci svietili, ako vyzerala baňa po zasypaní. Vlani tu mali 23-tisíc návštevníkov.
Anketa
Aký je váš názor na obnovenie ťažby opálu v Dubníckych baniach ako historickej pamiatky a turistickej atrakcie?
Aká je cena opálu?
Na svetových burzách sa v najlepšej kvalite predáva 1 karát za 120 až 200 eur. 1 karát váži 0,2 gramu, priemer má 6 milimetrov. Na porovnanie: 1 gram zlata sa predáva za 34 eur.