PENIAZE z druhého piliera môžu ostať doma: Úspory SLOVÁKOV pôjdu na byty, diaľnice aj nemocnice
10. 4. 2025, 12:42 (aktualizované: 10. 4. 2025, 19:14)

Zdroj: Koláž P1D (tasr, fb/e.tomáš)
Dôchodkové peniaze už nemusia končiť len na zahraničných trhoch. Parlament schválil horúcu novinku, vďaka ktorej sa vaše úspory z druhého piliera môžu pretaviť do slovenských projektov – a to rovno do výstavby bytov, ciest, nemocníc či energie.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Galéria k článku
Druhopilieristi, zbystrite pozornosť! V parlamente v tichosti prešla významná zmena, ktorá môže ovplyvniť nielen vašu budúcnosť, ale aj tvár Slovenska. Poslanci v skrátenom legislatívnom konaní odsúhlasili novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá dáva správcovským spoločnostiam zelenú na to, aby investovali vaše úspory doma – priamo na Slovensku.
Čo to znamená v praxi?
Správcovia dôchodkových fondov budú môcť zveriť miliardy eur – ktoré si sporíme na starobu – do výstavby nájomných bytov, modernizácie nemocníc, budovania diaľnic alebo energetickej infraštruktúry. Ide o infraštruktúrne projekty, ktoré krajina akútne potrebuje.
„Chceme, aby sa peniaze Slovákov neprelievali len za hranice, ale pomohli aj doma,“ vyhlásil minister práce Erik Tomáš, ktorý návrh presadil. Pripomenul, že v druhom pilieri je dnes približne 17 miliárd eur.
Minister práce Erik Tomáš ešte v stredu 9. apríla v parlamente reagoval na kritiku opozície, ktorá zákon týkajúci sa nasporených miliárd hejtovala nemalou kritikou.
Anketa
Súhlasíte, aby sa vaše úspory z 2. piliera investovali na Slovensku?
„Progresívci opäť hlúpo klamú. Nový zákon o 2. pilieri môže pomôcť sporiteľom, špeciálne mladým ľuďom," vyhlásil v stredu 9. apríla v parlamente rezortný šéf a video zo svojho vystúpenia pred poslancami zverejnil aj na sociálnej sieti.
Dobrovoľné, ale pod kontrolou
Nemusíte sa však báť, že vaše peniaze budú rozhadzovať bez rozmyslu. Investície majú byť dobrovoľné a pod prísnym dohľadom, s dôrazom na výhodnosť a bezpečnosť pre sporiteľov.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Čo to znamená pre sporiteľov?
Kde môžu skončiť vaše úspory z 2. piliera?
- V nájomných bytoch
- V nemocniciach
- Na diaľniciach
- V energetike (elektrina, plyn a pod.)
Bude to povinné?
- Nie. Investície budú dobrovoľné a správcovia ich budú vyhodnocovať podľa výnosnosti a rizika.
Je ohrozená bezpečnosť úspor?
- Nie. Zákon zachováva všetky existujúce limity a ochranné mechanizmy.
„Každý projekt budeme zvažovať podľa výnosu a rizika. Vždy pôjde o záujem klienta,“ zdôraznil Miroslav Kotov, šéf Asociácie DSS. Podobne reagoval aj predseda predstavenstva Uniqa DSS Peter Socha, podľa ktorého je rozšírenie možností vítané, ale musí dávať zmysel.
Praktické načasovanie?
Zmena prichádza v čase, keď Slovensku podľa ministra hrozia vážne hospodárske škody - a to aj kvôli americkým clám na európske tovary. Nový investičný priestor z druhého piliera má preto pomôcť nakopnúť domácu ekonomiku a vytvoriť nové pracovné miesta.
Zdroj: hud
Strašili znárodnením, nakoniec zahlasovali za
„Zákon podporila aj veľká časť opozície,“ skonštatoval minister práce Erik Tomáš a pripomenul, že ešte nedávno tí istí politici strašili Slovákov, že vláda chce druhý pilier zoštátniť. Za novelu zahlasovalo napokon 100 poslancov naprieč politickým spektrom.
A čo hovorila opozícia pred dvomi mesiacmi? „Príde zákon do Národnej rady SR, vieme, čo sa zvykne diať vo výboroch, vieme, čo sa zvykne diať v druhom čítaní v pléne, kde zrazu príde pozmeňovací návrh, ktorý zmení literu zákona,“ – varoval ešte vo februári poslanec Marián Viskupič (SaS) pre STVR.
Realita však ukázala opak – žiadne znárodňovanie sa nekonalo a zákon prešiel aj s podporou veľkej časti kritikov.