Parlament prijal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase... Čo sa zmení a KEDY si zapneme STVR?
22. 6. 2024, 17:00 (aktualizované: 22. 6. 2024, 18:40)

Zdá sa, že je vymaľované. Verejnoprávny telerozhlas bude fungovať po novom. Značka RTVS končí, televízia bude mať v názve po novom skratku STVR, teda Slovenská televízia a rozhlas. Zákon o STVR totiž vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady SR aj s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi od koaličných poslancov. Zahlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Ak nový prezident Peter Pellegrini zákon podpíše, vstúpi do platnosti už 1. júla.
Zdroj: TASR
Zdroj: RTVS
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Vládna koalícia dosiahla jeden zo svojich cieľov. Napriek hlasnej kritike opozičných strán a protestom časti verejnosti aj zamestnancov samotnej inštitúcie definitívne dosiahla zrušenie RTVS – a to prijatím nového zákona o STVR.
Zákon si vládni poslanci schválili doslova sami, keďže opozičné strany PS, KDH a SaS rokovaciu sálu na protest hromadne opustili. „Opozícia stojí jasne proti,” uviedla ešte vo štvrtok na sociálnej sieti SaS. Strana zverejnila aj fotku, na ktorej sú saskári spolu s politikmi PS a KDH symbolicky v čiernom. „O tom, že sa zmeny dotknú nezávislosti RTVS, to nehovoríme len my, ale dokonca aj zamestnanci tejto inštitúcie. Prvýkrát v histórii využili najsilnejší nástroj zamestnaneckého odporu, a to štrajk,” reagovali na svojom Facebooku kresťanskí demokrati. „Tento zákon napadneme na Ústavnom súde,” odkázalo na sociálnej sieti najväčšie opozičné hnutie PS. Zároveň, všetci v opozícii apelujú na prezidenta Pellegriniho, aby zákon vetoval.
„Verím, že schválením tohto zákona sa nám podarí vrátiť slovenských divákov a poslucháčov k Slovenskej televízii a rozhlasu,” reagovala po schválení legislatívy ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS), ktorej rezort do parlamentu legislatívu predložil. Šimkovičová je zhodne, ako aj jej kolegovia z vlády, presvedčená o tom, že verejnoprávny telerozhlas nefungoval objektívne a informačne vyvážene, navyše sa v inštitúcii malo šafáriť s peniazmi.
Orgánmi novej STVR majú byť rada a generálny riaditeľ, pričom ich mesačná odmena sa má navýšiť. Rada má mať tak ako doteraz deväť členov. Bude sa však meniť spôsob jej kreovania. Minister kultúry má po novom nominovať štyroch jej členov, zvyšných piatich má voliť NR SR. Funkčné obdobie člena rady má ostať šesťročné.
Rada bude mať opäť kompetenciu voliť generálneho riaditeľa telerozhlasu a v prípade naplnenia príslušných ustanovení zákona ho bude môcť aj odvolať. Funkčné obdobie riaditeľa sa má predĺžiť z piatich na šesť rokov. Dňom účinnosti zákona má zaniknúť funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja, aj mandát členov súčasnej Rady RTVS. „Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku," okomentoval schválenie zákona vo štvrtok Machaj.
Machaj príde o 3 roky mandátu, keďže jeho funkčné obdobie malo trvať do roku 2027. Aktuálne platí, že nové vedenie televízie spoznáme pravdepodobne až na jeseň. „Vyzerá to tak, že v polovici októbra, koncom októbra bude mať štátne vedenie STVR,“ vyhlásil predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS). Predseda SNS Andrej Danko je presvedčený, že v koalícii nájdu cez leto zhodu na dočasne poverenom manažérovi telerozhlasu, keďže najskôr v septembri sa majú zvoliť orgány inštitúcie.
Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Tá má dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR a zároveň navrhovať opatrenia s cieľom zabezpečiť ich dodržiavanie. Členov rady má voliť predseda rady. Legislatíva hovorí aj o prvom kreovaní orgánov STVR, keďže má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
STVR bude mať tiež povinnosť v televíznom i rozhlasovom vysielaní zaradiť v čase od 23.30 h do 00.30 h štátnu hymnu SR. Medzi hlavnú činnosť telerozhlasu sa zahrnie aj vysielanie najmenej troch televíznych programových služieb, doteraz bola v zákone uvedená činnosť najmenej dvoch. Medzi hlavné činnosti sa zaradí aj vysielanie programov zameraných na Slovákov žijúcich v zahraničí. V prípade financovania STVR legislatíva rešpektuje aktuálne platný stav - primárnym zdrojom má byť nárokovateľný príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta z HDP.
Pellegrini: Nepodľahnem mediálnym tlakom ani žiadnym demonštráciám.
Prezident SR Peter Pellegrini sa bude v prípade zákona o STVR čisto riadiť textom zákona a nie emóciou, ktorá okolo neho vzniká. „Nepodľahnem mediálnym tlakom, nepodľahnem tlakom výkrikov na sociálnych sieťach ani žiadnym demonštráciám, ktoré nemusia úplne reálne byť v súzvuku s tým reálnym a živým textom. Ja sa budem čisto riadiť textom zákona a nie emóciou, ktorá okolo neho vzniká,“ uviedol prezident včera v Košiciach, pričom jednoznačne nepovedal, či legislatívu podpíše, alebo ju bude vetovať. Pripomenul, že pri príprave zákona bol ešte predsedom koaličnej strany Hlas-SD a na budúcnosť STVR má svoj pohľad.
Pellegrini podčiarkol, že pre neho je kľúčové, aby sa verejnoprávna inštitúcia rozvíjala a prichádzali do nej investície. „Aby sa zvyšovali platy pracovníkov, aby mali najmodernejšiu technológiu a aby jej areál v Bratislave nevyzeral ako skanzen z čias socializmu. Ak toto všetko ten zákon má priniesť, tak, samozrejme, bude mať aj moju podporu,“ konštatoval. Vrátenie zákona by Pellegrini zvažoval v prípade, že nájde rozpor s ústavou, alebo ak by mal pochybnosti o slobode slova. Taktiež v prípade, že by si zamestnanci nemohli normálne vykonávať svoju prácu.