Reklama

Po otvorenom liste 11 prokurátorov reaguje minister Susko: Ostré slová o Lipšicovi a anarchii

Reklama

Prokurátori, ktorí museli po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prejsť na Generálnu prokuratúru, sa po mesiaci ozvali v nespokojnom liste, pod ktorý sa podpísali jedenásti z nich. Maroš Žilinka označil tento spôsob komunikácie za nedôstojný.

Časť prokurátorov v otvorenom liste kritizuje Maroša Žilinku pre „evidentne negatívny vzťah" k špeciálnemu prokurátorovi a obviňuje ho aj z „tichej podpory“ zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Generálnemu prokurátorovi vyčítajú aj viaceré rozhodnutia z minulosti.

Domnievajú sa, že je len otázkou času, kedy „proces normalizácie odradí a znechutí" aj ďalších kolegov, ktorí z rezortu napokon odídu. Žilinka vo svojej reakcii upozornil na fakt, že list podpísalo 11 prokurátorov z 28, navyše celý spôsob komunikácie nepovažuje za vhodný.

Zdroj: Martin Baumann

Na otvorený list už na sociálnej sieti zareagoval aj minister spravodlivosti Boris Susko, ktorý poslal ostrý odkaz Danielovi Lipšicovi spolu s prokurátormi. Podľa jeho názoru Lipšic „odmieta rešpektovať hierarchický princíp" prokuratúry Slovenska.

Na otvorený list už na sociálnej sieti reagoval aj minister spravodlivosti Boris Susko, ktorý poslal ostrý odkaz Danielovi Lipšicovi spolu s prokurátormi. Podľa jeho názoru Lipšic „odmieta rešpektovať hierarchický princíp" prokuratúry Slovenska, keď verejne a bez argumentov kritizuje svojho nadriadeného.

Uvádza, že týmto krokom zároveň porušuje interné predpisy. „Ja osobne nepoznám demokratickú krajinu, v ktorej by bolo úplne normálne, aby sa zamestnanci verejne a mediálne vyjadrovali voči svojim nadriadeným, a to navyše svojimi subjektívnymi pocitmi, a tým podkopávali autoritu samotnej inštitúcie v očiach verejnosti," sťažoval sa Susko.

Zdroj: Martin Baumann

Ja osobne nepoznám demokratickú krajinu, v ktorej by bolo úplne normálne, aby sa zamestnanci verejne a mediálne vyjadrovali voči svojim nadriadeným, a to navyše svojimi subjektívnymi pocitmi, a tým podkopávali autoritu samotnej inštitúcie v očiach verejnosti," sťažuje sa Susko.

Spôsob komunikácie označil minister za cestu k anarchii a rozkladu štátu. Na záver podotkol, že Daniel Lipšic kritizuje bez argumentov nadriadeného, no sám sa podľa jeho slov stal prokurátorom bez toho, aby „splnil celý procesný postup".

Je tiež presvedčený, že načasovanie zverejnenia listu je zámerne na obdobie počas rokovania Slovenska s Európskou komisiou. Tento krok považuje za politický a dezinformačný tlak na Európsku komisiu. „Napriek statusu prokurátora je stále najmä politikom," podotkol na margo Lipšica.