Reklama

11 prokurátorov obviňuje Žilinku! Ten im posiela drsný odkaz

Maroš Žilinka

Zdroj: Jakub Kotian

Reklama

Bolo jasné, že prechod prokurátorov z Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na Generálnu prokuratúru, nebude jednoduchý. Po mesiaci jedenásti píšu svojmu nadriadenému otvorený list a v podstate hrozia, že časť z nich z prokuratúry odíde. Maroš Žilinka hovorí, že je to nedôstojný spôsob komunikácie.

„Je to neriadený (alebo mimoriadne zle riadený) chaos,“ komentujú prokurátori zo zrušeného ÚŠP svoj prechod. Od 20. marca sú už súčasťou Generálnej prokuratúry a podľa otvoreného listu, ktorý poslali do niektorých médií, sú viac ako nespokojní. Svojmu šéfovi, generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi vyčítajú, že mal „evidentne negatívny vzťah“ k špeciálnemu prokurátorovi a jeho podriadeným. Obviňujú ho z „tichej podpory legislatívneho zrušenia ÚŠP“ a pasivity.

Naopak, tvrdia, že zmena nebola pripravená a väčšina spisov skončila v suteréne Generálnej prokuratúry, kde si ich museli „triediť a doslova utierať od prachu“. Potom sa vraj spisy zmiešali a niektorí sa k tým svojim ani nedostali.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kto klame? Prezidentka Čaputová verzus generálny prokurátor Žilinka

    Ohradili sa, že nemali 20. marca „materiálne ani technicky pripravené kancelárie, nemali v nich žiaden nábytok, počítače…“. Tvrdia, že viacero spisov dostali až v apríli, keď už „vo viacerých prípadoch boli doručené rozhodnutia súdov, u ktorých už bola zmeškaná zákonná alebo poriadková lehota na podanie opravného prostriedku, resp. vyjadrenia“.
    Prokurátorom z bývalého ÚŠP prekáža, že nevybavujú veci, ktoré súvisia najmä s tzv. spolupracujúcimi obvinenými. Tie sú totiž prideľované na krajské prokuratúry, ktoré podľa nich nepoznajú detailne kmeňovú vec a „nevedia posúdiť rozsah spolupráce“ kajúcnika.

    Najviac sa ich však dotýka personálna politika a Žilinkovi vyčítajú aj rozhodnutia, ktoré urobil pred rokmi. Za prejav jeho negatívneho vzťahu k ÚŠP považujú zrušenie operatívnych porád či zahraničnej pracovnej cesty do Spojených štátov, ale aj „neumožnenie výroby darčekových predmetov s označením ÚŠP pre zahraničné delegácie“. Pričom sa im nepáči obsadenie funkcie námestníka žilinského krajského prokurátora či pridelenie dvoch prokurátoriek na nové oddelenie závažnej kriminality.
    Žilinkovi, ktorý stojí v čele orgánu presadzujúceho právo, v závere vyčítajú autoritárske riadenie a tvrdia, že „je len otázkou času, koľko ďalších prokurátorov proces normalizácie odradí a znechutí natoľko, že taktiež odídu z rezortu“.

    Zdroj: Martin Baumann

    Na snímke Maroš Žilinka

    Žilinka v odpovedi upozornil, že list podpísalo 11 z celkového počtu 28 prokurátorov z bývalého ÚŠP. „Zverejnený list, v ktorom prezentujú svoje subjektívne názory a pocity, som zobral na vedomie,“ reagoval generálny prokurátor. Dodal, že nepovažuje „za dôstojné viesť s kolegami názorovú polemiku prostredníctvom médií“.

    Podľa Žilinku je to len pokračovanie „v konfrontačnom spôsobe komunikácie z ich strany“. Kolegom adresuje poznámku: „Tým, že ani len nevyčkali na moju reakciu, len potvrdili, že im vlastne nešlo o nič iné, ako o útok prostredníctvom médií. Snahu o seriózny dialóg a konštruktívnu diskusiu si totiž predstavujem obsahovo, ako aj formálne úplne inak.“ Napriek výčitkám zo strany 11 prokurátorov Žilinka konštatuje, že „tak náročná operácia, akou bol prechod agendy bývalého ÚŠP na krajské prokuratúry a Generálnu prokuratúru SR, prebehla bez zásadných problémov“.

    Prečítajte si tiež: