Reklama

Oskar RÓZSA na rovinu: PRAVDA o peniazoch za HYMNU a TOTO ste o jeho diele NETUŠILI!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Skladateľ Oskar Rózsa o novej verzii hymny: Peniaze nechcem
    Zdroj: P1D
    Reklama

    Yulia Zabneva

    Vedúca oddelenia Politika

    Skladateľ a dirigent Oskar Rózsa (50) oslovil rezort kultúry s nápadom inovácie hymny ešte v roku 2011. Veci sa dali do pohybu až teraz. Ako tomu pomohla ministerka kultúry Martina Šimkovičová a koľko variácií hymny Rózsa pripravil? To všetko a oveľa viac sa dočítate v exkluzívnom rozhovore.

    Koncom októbra sa na povrch dostala informácia, že ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) pripravuje novú národnú hymnu. To však nebola úplne pravda. Hymna by sa mala „len" inovovať. Túto zodpovednú úlohu si na starosť vzal skladateľ, producent a dirigent Oskar Rózsa (50). Rezort kultúry s týmto nápadom oslovil sám – a to ešte v roku 2011.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Skladateľ Oskar Rózsa o novej verzii hymny: Peniaze nechcem
      Zdroj: P1D

      Na internete sa okamžite spustila vlna nevôle. Nielen zo strany niektorých politikov, ale aj istej časti verejnosti. Ako vnímal prvotnú negatívnu spätnú väzbu? „Nebol som, pravdupovediac, pripravený na tú prvú facku. Asi sme boli naivní s pánom Lukášom Machalom. Plánovali sme to ako výnimočné novoročné prekvapenie pre všetkých občanov,“ prezradil Rózsa s tým, že nová podoba národnej hymny uzrie svetlo sveta na Nový rok 1. januára 2025 a mal by ju hrať 120-členný orchester a spievať zbor 140 ľudí, z toho 60 detí.

      Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

      Oskar Rózsa ako hudobník a producent pôsobí na slovenskej hudobnej scéne naprieč žánrami 35 rokov. Podieľal sa na projektoch hudobníkov, medzi ktorých patria napríklad Dežo Ursiny, Marián Varga, Jaro Filip, Marek Brezovský a mnohí iní.

      Ako dokázal v rezorte všetkých spojiť a presvedčiť o svojej vízií? „Podarilo sa nám to dať dokopy práve vďaka ‚zlej‘ pani Šimkovičovej,“ priblížil so smiechom Rózsa zákulisie, ako sa dopracovali k realizácii nahratia novej verzie hymny. Spomenul aj fakt, že ministerka kultúry dala na opravu strechy Slovenskej filharmónie 300-tisíc eur, čo víta. Zároveň by mala podľa Rózsu práve Slovenská filharmónia ako štátna inštitúcia mať to privilégium nahrávať oficiálnu verziu štátnej hymny. Podporu a súčinnosti pri procese nahrávania získal aj od samotného riaditeľa Mariána Turnera, ktorý bol s partitúrou oboznámený vopred.

      Zdroj: Jakub Kotian

      Generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie (SF) Marián Turner.

      Aké variácie pripravuje Rózsa? Rozhovor pokračuje na ĎALŠEJ STRANE >>>

      A ako to je s rôznymi verziami štátnej hymny? „Prvú verziu urobil už postromantický skladateľ Ján Levoslav Bella, potom Mikuláš Schneider-Trnavský urobil ďalšiu verziu, Jozef Grešák s Bystríkom Režuchom majú svoju verziu. Vlastné verzie majú napríklad aj profesor Ladislav Burlas, Adam Hudec či Peter Breiner,“ priblížil Rózsa s tým, že väčšinu z nich aj pravidelne počúvame, ale neuvedomujeme si to, lebo sú si veľmi podobné. „Mne tá aktuálne používaná nahrávka pripadá ako vyblednutá čiernobiela fotografia,“ vyjadril sa. I keď sa mu páčia aj pochodové verzie hymny, podľa neho by mala byť primárne chválospevom. Vieme aj to, že zákon o štátnych symboloch ostáva v platnosti, pričom hymna bude aj naďalej zahŕňať prvé dve slohy textu básne Nad Tatrou sa blýska, ktorá má už 180 rokov.

      Zdroj: Telegram/Martina Šimkovičová

      „Je zarážajúce, ako aj tá najkrajšia a najvznešenejšia myšlienka dokáže rozpútať vojnu. Naše médiá opäť ukázali, za koho kopú. Slovensko to iste nie je… Od rána nám na ministerstvo prichádzajú novinárske otázky o hymne a ich podtón ukazuje jasne, že sme ich ešte aj týmto krokom podráždili. Novinárov trápi, kde sme na to zobrali peniaze a koľko to stálo,“ napísala ministerka kultúry Šimkovičová na svojom telegramovom účte.

      Rózsa prezradil, že rovnako vytvoril viacero variácií. „Bude existovať len čisto inštrumentálna symfonická verzia, potom symfonická s veľkým zborom a máme v talóne ešte jednu verziu, ktorú pracovne nazývame ,Pre matky s deťmi' alebo ,Polnočná',“ povedal a priblížil, že posledná spomenutá verzia by mala byť mimoriadne lyrická, elegantná a prostá. Pre viacero variantov sa rozhodol z jednoduchého dôvodu. „Inak vyznieva hymna pri diplomatickej príležitosti, inak, keď hokejisti vyhrajú zápas, inak, keď deťom znie v škole,“ vysvetlil skladateľ a povedal, že sa mu páčia všetky pripravované verzie, ktoré budú mať medzi sebou výrazný kontrast.

      Zdroj: Ministerstvo kultúry

      Na projekte spolupracuje aj Slovenská filharmónia.

      Rezort kultúry v gescii Šimkovičovej vynaložil na vznik nových verzií štátnej hymny necelých 50-tisíc eur. „Nie je to zákazka. Ja to nerobím pre peniaze. To bol môj nápad a môj sen, primárne,“ podotkol skladateľ s tým, že aj keď sa na mix, postprodukciu, mastering a ďalšie nemenej dôležité produkčné procesy vynaložili desaťtisíce eur, jeho honorár je v tom zvyšku, ktorý zostane. Aj keď väčšina hudobníkov za svoje diela dostáva tantiémy, u Rózsu to tak nebude. „Vyplýva to z platného autorského zákona, kde sú medzi výnimkami vymenované aj štátne symboly, sem spadá aj štátna hymna. Podľa daného ustanovenia sa hymna nepovažuje za predmet autorského práva, a preto SOZA nevyberá za jej použitie odmeny,“ vysvetlil nám Rózsa.

      Ako hodnotí situáciu s hymnou a prečo ZRUŠIL KONCERTY? Dočítate sa na ĎALŠEJ STRANE >>>

      Po prvotnom zdesení zo strany istej časti verejnosti zrušil aj plánované koncerty. „Koncerty som rušiť nemusel, sám som sa tak rozhodol. Mali sme účinkovať na divadelnom festivale vo Zvolene. Organizátor, zhodou okolností môj priateľ, pravdepodobne z iného tábora, mi oznámil, že naše vystupovanie je sporné. Tlačia na neho sponzori, že hymna je teraz kontroverzná vec a nechcú ma tam,“ priblížil Rózsa s tým, že má pocit, že na Slovensku vymizol názorový prienik a existujú len dva tábory. Aj keď sa nezúčastní na festivale vo Zvolene, o rodinu a živobytie sa nebojí. Na tento modus operandi je celý život zvyknutý.

      Zdroj: archív NMH

      Oskar Rózsa ako hudobník a producent pôsobí na slovenskej hudobnej scéne naprieč žánrami 35 rokov. Podieľal sa na projektoch hudobníkov, medzi ktorých patria napríklad Dežo Ursiny, Marián Varga, Jaro Filip, Marek Brezovský a mnohí iní.

      A ako Rózsa vníma situáciu okolo kontroverznej „novej“ hymny? „Vyčistí sa mi publikum, získam aj nových fanúšikov. Nič sa nedeje náhodou,“ myslí si o situácii skladateľ, ktorý absolvoval orchestrálne dirigovanie na Konzervatóriu v Bratislave a Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Ako hudobník a producent pôsobí na slovenskej hudobnej scéne naprieč žánrami 35 rokov. Podieľal sa na projektoch hudobníkov, medzi ktorých patria napríklad Dežo Ursiny, Marián Varga, Jaro Filip, Marek Brezovský a mnohí iní.

      Zdroj: Moja kultúra

      Multiinštrumentalista Oskar Rózsa.

      Autori článku

      Je čerstvý absolvent vysokej školy, ktorý neustále naberá nové skúsenosti. Najradšej sa zaoberá aktuálnou politickou situáciou, no nepohrdne ani témami o životnom štýle politikov.

      Yulia Zabneva

      Vedúca oddelenia Politika
      V médiách sa cíti ako ryba vo vode. Je extrovertka a miluje písanie na rôzne témy. Má vyše 20-ročnú novinársku prax.