Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stretla s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽANO). Rozprávali sa najmä o situácii so zásobovaním plynom na Slovensku, ale aj o napätých vzťahoch v koalícii.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v piatok (22.7.) v Prezidentskom paláci premiéra Eduarda Hegera. Témou ich spoločnej debaty mala byť najmä koaličná kríza a napäté vzťahy medzi koaličnými stranami.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Prezidentka Čaputová sa stretla s predsedom vlády Eduardom Hegerom
Heger po stretnutí s hlavou štátu informoval, že s prezidentkou Čaputovou preberal aj takú dôležitú tému, akou je situácia ohľadom plynu. „Mal som telefonát s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a českým premiérom Petrom Fialom, a diskutovali sme o súčasnom vývoji, čo môžeme očakávať a aké sú možnosti,“ začal Heger.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Heger: Celý tento spor je zhmotnený len do osoby Igora Matoviča.
„Aj pri jednotlivých návrhoch, ktoré pochádzajú z pera Európskej komisie, som hovoril aj s prezidentkou o tom, že si musíme uvedomiť, že Slovensko je silne industriálna krajina. Kostra našej ekonomiky je postavená na priemysle, a časť tohto priemyslu je závislá na plyne,“ hovorí. „Preto je veľmi dôležité, aby všetky opatrenia zohľadňovali jednotlivé východisková štartovacie pozície jednotlivých krajín,“ ozrejmil.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Sulík odpovedá, či máme DOSTATOK PLYNU na nadchádzajúcu VYKUROVACIU SEZÓNU?
„Slovensko je krajinou, ktoré od začiatku hovorí, že aj v tejto otázke je potrebná, aby medzi krajinami Európskej únie bola solidarita,“ povedal ďalej premiér. „Áno, je problém, že Slovensko zanedbalo investície do alternatívy fosílnych palív z Ruska, a sme vysoko závislí od ruských palív. Toto nevieme dohnať z večera do rána, robíme všetko preto, aby to nastalo, ale musíme tento stav rešpektovať,“ skonštatoval. „Za európskym stolom chceme určite diskutovať o rozmere solidarity, ale vieme, že v konečnom dôsledku tým predmetom solidarity sme práve my a ďalšie krajiny, ktorí sme závislí od ruských palív v najväčšej miere,“ podotkol.
Následne sa premiér vyjadril aj k téme koaličnej krízy. Najväčší problém súčasnej koalície je podľa SaS minister financií Igor Matovič (OĽANO). Podľa lídra liberálov Richarda Sulíka šéfovi OĽANO sa svojimi nápadmi podarilo rozoštvať celú spoločnosť. Vyhlásil, že vzťahy v koalícii sa musia zmeniť, liberáli sa preto rozhodli vypovedať koaličnú zmluvu. Od premiéra očakávajú návrh novej, ktorej súčasťou bude, že Matovič už nebude členom vlády.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Richard Sulík oznamuje, že SaS opúšťa koalíciu. Tvrdý odkaz Matovičovi!
„Do konca leta máme necelých šesť týždňov. Očakávam, že to finálne rozhodnutie bude zrejme padať v posledné dni a hodiny, pretože je to vec hodná rokovania a ja najbližších šesť týždňov využijem na rokovanie,“ hovorí Heger.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Remišová dostala nepríjemnú otázku: Má Matovič na to, aby upokojil rozkol v koalícii?
"Celý tento spor je zhmotnený len do osoby Igora Matoviča. Spustilo sa to prieskumom popularity. Áno, vidíme, že Igor Matovič je dnes v tomto prieskume najnepopulárnejší politik, ale osobne si myslím, že v demokratických krajinách by nemali a neurčujú zostavenie koalícií prieskumy popularity a preferencií. V demokratických krajinách o tom rozhodujú voliči v demokratických voľbách, kde dávajú mandát jednotlivým stranám na štyri roky,“ uviedol v tejto súvislosti Heger.
Článok pokračuje na ďalšej strane!
Prezidentka Čaputová vo svojom vyhlásení zdôraznila, že veľmi dôležitou témou jej stretnutia s premiérom bola vnútropolitická situácia. Kvôli tejto téme sa vo štvrtok (21.7.) stretla aj s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. „Je jasné, že kríza neprišla zo dňa na deň, vyžadovalo si to opakovaný prístup. Nie som rozhodcom tohto sporu, ale môžem konštatovať, že pokiaľ ide o identifikáciu príčin, myslím, že bola identifikovaná pomerne presne“ uviedla prezidentka.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Prezidentka Zuzana Čaputová prešla areál Pohody 2022 na bicykloch s inovujme.sk
„Bez ohľadu na to, ako si ktorá koaličná strana vykladá dôvody vnútornej situácie z pohľadu občanov je tu niekoľko jasných faktov,“ podotkla. „Dva roky od parlamentných volieb tu máme už druhú vážnu vnútropolitickú krízu,“ hovorí. Pripomenula zároveň, že táto kríza sa deje v kontexte iných globálnych problémov akou sú pandémia, bezpečnostná kríza, inflácia, či energetická kríza, ktoré majú svoje sociálne a ekonomické dopady. Vnútropolitické spory sa dejú na pozadí mnohých domácich problémov, ktorých nevyriešenie viedlo k štrajkovej pohotovosti samospráv, k hrozbe štrajku zo strany učiteľov, či k hrozbe výpoveďami zo strany lekárov. TVRDÝ ODKAZ ČAPUTOVEJ HEGEROVI NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII!
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Ako vyzerá BÝVANIE našej PREZIDENTKY? Zuzana Čaputová ho ukázala! Tak TOTO by ste NEČAKALI
Heger zdôraznil, že žijeme veľmi náročnú dobu. Pripomenul krízy, ktorému Slovensku aj celý svet muselo v uplynulé dva roky čeliť. „Odmietam kritiku, že by štát nefungoval. Keď si zoberieme jednotlivé veci, ktoré naša vláda za dva a pol roka dosiahla, sú to veci, o ktoré sa predchádzajúce štyri vlády na Slovensku ani len nepokúsili,“ hovorí.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Hegerov odkaz SaS: Toho, čo nás spája, je viac ako toho, čo nás rozdeľuje!
Podľa premiéra aj dnešné čísla o nadvýbere daní jasne ukazujú, že sme ako krajina pandémiu zvládli. Podobne aj čísla o nezamestnanosti podľa jeho názoru ukazujú, že vláde sa za pomoci veľkej investície podarilo miesta zachrániť a dnes tieto firmy generujú tržby a a zisky. Na záver pripomenul reformu nemocníc, súdnictva, národných parkov, školstva, respektíve investícia Volkswagen a Volvo, ktoré podľa premiéra dokazujú, že robia viac ako predchádzajúce vlády.„Aj toto sú parametre, ktoré dokazujú, že táto vláda má výsledky. Takto vyzerá štát, ktorý robí výrazné pokroky,“ vraví Heger. Verí, že leto poslúži na to, aby opadli emócie a mohli sa sústrediť na ďalšie výsledky.
Podľa Hegera je dôležité dokončiť volebné obdobie v štvorkoalícii. Do tohto scenára vyriešenia vládnej krízy vkladá premiér Eduard Heger (OĽANO) celé svoje úsilie. Nevylučuje menšinovú vládu, ale nechce s týmto scenárom pracovať. Je podľa neho dôležité pripraviť Slovensko na ďalšie voľby tak, aby aj po nich zostavovali vládu demokratické strany.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
MATOVIČ: Je to katastrofické zlyhanie R.Sulíka, spôsobil škodu štátu skoro štyri miliardy eur Zdroj: tasr
"Som otvorený akémukoľvek riešeniu, ktoré pomôže štvorkoalícii, aby dokončila toto volebné obdobie," povedal premiér s tým, že sa zaoberá aj ďalšími alternatívami, pričom za realistický označil aj scenár menšinovej vlády. "Rozprávali sme sa o tomto, momentálne neviem nič garantovať," odpovedal na otázku, či vedel hlave štátu garantovať, že by po odchode SaS mala vláda podporu v parlamente.
Premiér dodal, že protiinflačný balík bol dohodnutý tak, že bude mať podporu troch koaličných strán. Šéf SaS Richard Sulík podľa Hegera povedal, že nemá problém, aby balík prešiel s podporou opozície. To teda nemal byť dôvod na odchod Matoviča.