Najvyšší súd ODSÚDIL Mariana Kotlebu: NEČAKANÁ zmena ROZSUDKU!
5. 4. 2022, 9:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:07)
Kauza šekov predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu bude mať dnes možno definitívnu dohru. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) poslanca odsúdil na štyri roky a štyri mesiace, no odvolal sa voči nemu. Preto si na celý prípad posvieti Najvyšší súd (NS). Ak potvrdí rozhodnutie ŠTS, Kotleba si najbližšie roky posedí v base! Politik ale ešte pred pojednávaním zamiešal kartami.
Zdroj: Šperka Ján
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
14.53 – Verejné zasadnutie skončilo.
14.27 - Kotleba síce nepôjde do basy, ale odíde z parlamentu. Rovnako ako v minulom volebnom období Milan Mazurek príde o mandát poslanca, lebo je právoplatne odsúdený z úmyselného trestného činu.
14.10 - Predseda senátu pri odôvodňovaní rozsudku okrem iného povedal: „Nie je možné prehliadnuť, že odovzdávania šekov so sumou 1488 eur sa udialo 14. marca, teda v deň, kedy bol založený Slovenský štát, ktorý sa prikláňal k fašistickým praktikám. Boli vtedy diskriminovaní Rómovia, židia a ďalšie osoby. Nedá sa teda veriť, že iba náhodne bola vyzbieraná suma v hodnote dvoch nacistických symbolov. Obžalovaný si musel byť vedomý týchto symbolov. Obžalovaný verejne odprezentoval čísla spájané s nacistickou symbolikou, čím sa k tomuto systému prihlásil. Podľa Najvyššieho súdu ale z dokazovania nebolo zjavné, že to chcel obžalovaný presadzovať verejnosti.“

13.55 - Kotleba je vinný! Súd šéfa ĽSNS uznal vinným za to, že verejne prejavoval sympatie k nacistickému režimu tým, že verejne prezentoval symboly, ktoré znázorňujú potláčanie ľudských práv: „Čím spáchal trestný čin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Za to sa mu ukladá trest vo výške 6 mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov.“ Kotleba tak ostáva na slobode. Najvyšší súd totiž zmenil kvalifikáciu trestného skutku na prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, preto mohol dať nižší trest ako 4 roky.
12.47 – Pojednávanie prerušené. Najvyšší súd vynesie rozsudok 13.45.

12.45 – Prokurátor po prehratí záznamu chce, aby išiel šéf ĽSNS do basy „Navrhujem aby senát Najvyššieho súdu odvolanie obžalovaného zamietol ako nedôvodné.“ Kotlebov obhajca Rosina naopak chce, aby Najvyšší súd zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu: „Mám za to, že v konaní pred vynesením rozsudku bol vo viacerých smeroch porušený zákon. Navrhujem aby Najvyšší súd zrušil rozsudok ŠTS a vrátil vec prvostupňovému súdu na nové prejednanie a rozhodnutie, alebo aby sám rozhodol tak, že obžalovaného spod obžaloby oslobodí.“
12.33 – Sudca dal pustiť 10-minútový videozáznam z podujatia ĽSNS zo 14. marca 2017, na ktorom Kotleba rozdával kontroverzné šeky v sume 1488. 14. marec je zároveň deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu, v ktorom bol prezidentom Jozef Tiso. Ten bol obvinený zo spolupráce s nacistickým Nemeckom, zavedenia fašistického režimu, prenasledovania a deportácie slovenských Židov. 15. apríla 1947 bol uznaný vinným a 18. apríla toho istého roku popravený.
12.30 – Bomba sa na súde nenašla, pojednávanie pokračuje. Táto poplašná správa bude mať určite aj trestnoprávnu dohru.

11.10 - Pojednávanie bolo prerušené. Dôvodom je nahlásená možná prítomnosť nástražného výbušného systému. Súd by mal pokračovať po dvanástej hodine.
10.45 - Členka senátu číta stručný priebeh pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde. Sudkyňa pokračuje v rekapitulácii doterajších pojednávaní aj po 11.00.
10.31 – Rozhodnuté! Pojednávanie bude pokračovať za neprítomnosti Kotlebu: „Z dokladov aké máme nie je zrejmé, o aké ochorenie sa jedná. Je na obžalovanom, aby si zabezpečil všetky záležitosti a dostavil sa na súd, keďže on sám sa proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu odvolal.“ Ospravedlnenie prišlo na súd pomerne neskoro, konkrétne včera po 15.00.
Zdroj: MATEJ KALINA
Najvyšší súd SR definitívne rozhoduje o tom, či pôjde Marian Kotleba za mreže. Ten sa odvolacieho procesu v kauze kontroverzných šekov osobne nezúčastnil. Argumentoval vážnymi osobnými a zákonnými dôvodmi. Na snímke vľavo je Tomáš Rosina, obhájca Mariána Kotlebu.
10.25 - Na súd sa dostavil aj poslanec parlamentu. No nie za stranu ĽSNS, ale Miroslav žiak z SaS. Na sociálnej sieti hneď po vstupe do pojednávacej miestnosti napísal: „Keď som sa dozvedel, že hlavný aktér nepríde, tak som indulónu ako darček nezobral.“
10.18 - Prokurátor Tomáš Honz nie je s odôvodnením Kotlebovej neúčasti spokojný, pretože ho nepovažuje za hodnoverné. „Z potvrdenia lekára nie je zrejmé, o aké ochorenie sa jedná. Preto navrhujem, aby sa verejné zasadnutie konalo,“ povedal Honz. Kotlebov obhajca Tomáš Rosina chce, aby sa dnešné pojednávanie neuskutočnilo: „Môj klient sa riadne ospravedlnil.“ Senát súdu sa ide poradiť ako rozhodne. Prestávka bude trvať približne 10 minút.

10.05 - Verejné zasadnutie začalo. To, čo Kotleba avizoval, teda že nepríde, sa stalo skutočnosťou. Súdna miestnosť je plná do posledného miesta. Časť verejnosti sa dokonca do pojednávacej miestnosti ani nezmestila.
9.30 - Kotleba rozdával kontroverzné šeky v sume 1488 eur presne v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu 14. marca 2017. V ňom bol prezidentom Jozef Tiso, ktorý bol obvinený zo spolupráce s nacistickým Nemeckom, zavedenia fašistického režimu, prenasledovania a deportácie slovenských Židov. 15. apríla 1947 bol uznaný vinným a o 3 dni neskôr popravený. Dátum, kedy šéf ĽSNS šeky rozdával ale nebol ani zďaleka najväčší problém.

Tým bola suma na verejne prezentovaných šekoch. Čísla 14 a 88 sú totiž nacistickou symbolikou. 14 symbolizuje vetu zloženú zo 14 slov, ktorú vytvoril americký nacista David Lane a v preklade znamená: „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre biele deti.“ H je ôsme písmeno v abecede a preto je 88 považované za skrytú verziu nacistického pozdravu Heil Hitler.
„Takéto čísla majú význam len v spojení s inými okolnosťami, ktoré dokazujú známky extrémizmu. Súd sa preto zameral na skúmanie, či tieto okolnosti boli zistené na strane obžalovaného,“ povedala sudkyňa ŠTS pri odôvodňovaní rozsudku, v ktorom Kotlebu odsúdili na 4 roky a 4 mesiace. Poslanec bol odsúdený za trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. „Je to odkaz pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí, že súdy a prokuratúra sa zastanú tých, ktorí sú obeťami extrémizmu, násilia, rasovej nenávisti, fašizmu, neonacizmu,“ povedal po rozsudku prokurátor Tomáš Honz. Kotleba sa voči rozsudku odvolal, a tak vo veci rozhodne NS.
Ten môže potvrdiť výrok o vine aj treste, čo by pre Kotlebu znamenalo, že strávi viac ako štyri roky za mrežami. NS môže tiež trest znížiť, alebo pritvrdiť. Za trestný čin ktorý mal podľa ŠTS spáchať mu totiž hrozí 4 až 8 rokov. Ďalšou možnosťou je, že NS vráti súdny proces na ŠTS s tým, aby vo veci znova rozhodol.
Zdroj: TASR
Špecializovaný trestný súd odsúdil Pavla Ruska (v strede) na 19 rokov nepodmienečne. Rusko sa odvolal. Najvyšší súd mal pôvodne v kauze zmenky rozhodovať 15. a 16. decembra 2020, no Pavol Rusko tvrdil, že ho deň pred tým niekto oblial neznámou tekutinou, možno kyselinou. Súd ho ale vzal do väzby. Najvyšší súd 12. januára 2021 Ruska odsúdil na 19 rokov nepodmienečne.
Deň pred pojednávaním ale Kotleba oznámil, že sa na súd nedostaví. Nie je to prvýkrát, čo sa rozhodol, že nepríde. Pôvodne mal NS rozhodovať 8. marca. Kotleba dal ale na súd žiadosť, aby sa pojednávanie preložilo na neskorší termín, lebo si potreboval naštudovať nové dôkazy prokurátora. Teraz pre zmenu tvrdí, že sa s advokátmi pripravoval dva týždne na pojednávanie. „Žiaľ, z vážnych osobných a zákonných dôvodov, ktoré v tejto chvíli nebudem zverejňovať, sa pojednávania nemôžem zúčastniť,“ napísal Kotleba na sociálnej sieti s tým, že si želá, aby sa pojednávalo za jeho prítomnosti. Takto pred viac ako rokom sa dnes už odsúdený Pavol Rusko nedostavil na súd v kauze zmenky kvôli tomu, že ho vraj niekto oblial kyselinou. Potom si pre neho prišli policajti a spolu s Marianom Kočnerom dostali 19 rokov natvrdo. NS môže dnes rozhodnúť aj bez Kotlebu. Ako to napokon dopadne sa dozvieme po 10.00. Vtedy sa začína pojednávanie.
Mohlo by vás zaujímať: