Reklama

Nominácia Laššákovej bol omyl, tvrdí SaS. Búri sa už aj verejnosť a Slovenská národná galéria

Ľubica Laššáková na prvom stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom sa previnila voči protokolu čižmami

Zdroj: internet

Reklama

Čosi také sme tu už dlho nemali. Na internete vznikla petícia za odvolanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (58). Jej autorom je aktivista Martin Burlas (63), ktorý šéfke rezortu vyčíta jej čudné počínanie vo funkcii.

Ministerstvo kultúry vedené Laššákovou schválilo príspevkovým organizáciám finančné dotácie na rok 2019 až v polovičke mája. Po tom, čo ministerka nepodpísala dotácie na kultúrne podujatia, ktoré roky organizuje komunita LGBTI, vyplávalo na povrch jej ďalšie zvláštne rozhodnutie. Rozhodla sa totiž nepodporiť organizácie, ktoré majú veľký význam pre rozvoj kultúry v našej krajine. Slovenská národná galéria žiadala dotáciu 367-tisíc eur a dostala len 114-tisíc eur a Slovenské centrum vizuálnych umení Kunsthalle pochodilo ešte horšie. Žiadalo 180-tisíc eur, dostalo 15-tisíc eur.

„Výsledkom reálnych rozhodnutí ministerky Laššákovej v úrade je alarmujúco málo financií pre príspevkové organizácie MK SR, napríklad pre Slovenskú národnú galériu aj pre Kunsthalle, napriek verejným prísľubom ministerky,“ píše Burlas vo svojom odôvodnení. Dokonca si myslí, že od nástupu do funkcie si Laššáková nezískala žiadnu autoritu medzi ľuďmi z kultúry: „Práve naopak. Jej zotrvanie vo funkcii sabotuje to, čo by malo byť chápaním podstaty kultúry.“

Petíciu sa rozhodli podporiť aj ľudia z poškodených inštitúcií. „Mnohí zamestnanci Slovenskej národnej galérie sa už podpísali pod petíciu,“ opísala situáciu v galérii riaditeľka marketingu a komunikácie Bohdana Hromádková. „Je to pre nás demotivačné a likvidačné,“ dodala generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá.

Na ďalšej strane nájdete ostré vyjadrenie na adresu Laššákovej od poslankyne a tímlíderky strany SaS pre kultúru Renáty Kaščákovej.

Zdroj: Matej Jankovič

Andrej Kiska prijal Ľubicu Laššákovú kandidátku na ministerku kultúry v prezidentskom paláci.

Nominácia pani Laššákovej na post ministerky kultúry bol podľa Kaščákovej omyl od samého začiatku. „Azda tou najmenšou priťažujúcou okolnosťou bolo, že je v kultúrnej obci neznáma, lebo hneď sa stala známou, keď sa ukázalo, že aj ona trpí Soros-fóbiou, ako jej stranícky predseda Robert Fico,“ tvrdí Kaščáková. To, že pani ministerka škrtá dotácie pre niektoré kultúrne inštitúcie a umelecké akcie a inde sa zase pridáva, je podľa Kaščákovej súčasť kultúrnej politiky tejto vlády.

„Na rozostavanej Slovenskej národnej galérii sa šetrí, lebo sa musia zohnať peniaze na predražený Národný futbalový štadión, teda pánu Kmotríkovi,“ konštatuje Kaščáková. Tímlíderka SaS sa potom zamerala aj na citlivejšie témy: „Filmový festival inakosť nedostane nič, lebo LGBTI komunita to je to posledné, čo potrebuje štátnu podporu, ale stále nedokončený film Generál je zasa taký národný klenot, že jeho štátne financovanie je bezodné.“ Kaščáková si myslí, že aj keď by mala byť Laššáková odvolaná, nestane sa tak: „Ak umelecká verejnosť žiada odvolanie pani ministerky Laššákovej, strana SaS jej, prirodzene, žiadnu oporu nedá a pridáva sa k tomuto apelu, nech padne. Ale, žiaľ, bol by to zázrak, keby ju Smer-SD pustil. To by zase museli byť plné ulice. Skôr to vidíme tak, že túto dlhodobo suterénnu kultúrnu politiku treba poraziť vo voľbách.“