Minister TAKÁČ kvôli SLAK-u pritvrdzuje a pripravuje TRESTNÉ OZNÁMENIA: Spúšťa hon na HOAXEROV!
23. 4. 2025, 13:45

Od víťazstva sme ešte ďaleko. Slintačka a krívačka (SLAK) je ochorenie, ktoré si už vyžiadalo životy tisícok kusov dobytka. V posledných týždňoch sa zdá, že situácia sa stabilizovala a to najhoršie máme za sebou.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Galéria k článku
V rozhovore Karty na stôl s Norom Dolinským to potvrdil aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer). Varuje však, že ešte nie je koniec. Zároveň chystá trestné oznámenia na šíriteľov hoaxov, medzi ktorými vraj nechýbajú ani bývalí politici.

Slovensko je bez nového ohniska nákazy SLAK-om už takmer tri týždne. To zatiaľ posledné, šieste, odhalili v obci Jurová v okrese Dunajská Streda ešte 4. apríla. „Nemáme žiadne informácie, že by sme očakávali podozrivý chov, kde by sa nebodaj niečo prejavovalo,“ vydýchol si minister pôdohospodárstva Richard Takáč, ktorý verí, že to tak aj zostane. „Situácia je momentálne stabilizovaná. Všetky zložky robia to, čo majú, a verím, že všetci tí, ktorí majú dodržiavať opatrenia, ich aj dodržiavajú,“ dodal minister a poklopal si na zuby na znak odvrátenia nešťastia.
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) zvolal tlačovú konferenciu k aktuálnemu vývoju slintačky a krívačky, na ktorej sa vyjadril k porušovaniu rôznych opatrení prijatých v súvislosti so zabránením šírenia tohto nebezpečného vírusového ochorenia, na ktoré budú použité techniky, drony s termokamerou 14. apríla 2025 v Bratislave.
Podľa šéfa agrorezortu prvá etapa po utratení nakazených zvierat je za nami. „Budem sa opakovať aj tisíckrát, aby to pochopili aj v opozícii, aj v koalícii. Konáme na základe európskej legislatívy a nariadenia Európskej komisie. V prípade, že máte potvrdenú pozitivitu v chove, musíte celý chov utratiť,“ vysvetlil Takáč, ktorý si stojí za prísnosťou opatrení. Dodal, že práve v súlade s európskou legislatívou je vhodné vybiť aj chovy v okruhu 10 kilometrov od ohniska nákazy. „Nikto z nás nechce utrácať chovy, ale pokiaľ existuje nariadenie, ktoré má zabrániť šíreniu nákazy a zachrániť ostatné chovy na celom Slovensku, je to nevyhnutnosť,“ uviedol.
Celý rozhovor s ministrom Takáčom

Podľa Takáča však niektoré chovy berú opatrenia na ľahkú váhu. „Mali sme informácie z bezpečnostných zložiek, že dochádza k viacerým porušeniam zo strany poľnohospodárov,“ uviedol a ako príklad spomenul nedodržiavanie dezinfekcie či povinnosti prezliekania sa. Aj preto v prvej polovici apríla kompetentní zriadili dohľadové monitorovacie centrum, ktoré pomocou polície kontroluje, či opatrenia dodržiavajú. „Kontrola prebieha nielen pozemne, ale aj zo vzduchu prostredníctvom dronov. Monitorujú sa poľnohospodárske subjekty v ohniskách, ale aj v iných častiach Slovenska. Aby si niekto nemyslel, že len na juhu,“ priblížil postup minister.
Trestné oznámenia
Okrem toho sa Takáč zameriava aj na šíriteľov hoaxov a konšpirácií. „Pripravujeme trestné oznámenie, aby to malo hlavu a pätu. Pôjde o viacero trestných oznámení, prípadne o ich sumarizáciu. Určite sa medzi nimi nájdu viacerí bývalí politici,“ spresnil s tým, že by malo ísť minimálne o dvoch politikov z minulého volebného obdobia. Konkrétne mená však zatiaľ neprezradil.
Kritika z vlastných radov
Rudolf Huliak (NK), minister cestovného ruchu a športu, je okrem iného známy aj ako vášnivý poľovník a priaznivec pôdohospodárstva. Nepáčilo sa mu, že na Slovensku boli utrácané aj zdravé jedince v okolí ohnísk nákazy. Podľa neho opatrenia v súvislosti s nákazou SLAK, ktoré pripravil aj hlavný veterinárny lekár Martin Chudý, prekračovali rámec nariadení Európskej únie. Huliak to dokonca označil za vlastizradu a požadoval Chudého odvolanie. Takáč si však za veterinárom Chudým stojí. „Ja vidím, čo pán Chudý robí,“ reagoval s tým, že Huliakovi už volal. Vraj si vysvetlili, že išlo o zavádzajúce a klamlivé informácie, pravdepodobne od opozičných poslancov. Zopakoval aj svoj apel, že sa aj naďalej musí postupovať rázne, „aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy.“