Zomrel exminister Kukan, ZDRVENÉ reakcie politikov: TOTO odkazuje Čaputová, Korčok a Dzurinda!
10. 2. 2022, 8:05 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:59)
Eduard Kukan bol trojnásobným ministrom zahraničných vecí Slovenskej republiky v rokoch 1994 a 1998 až 2006. V roku 2004 sa dokonca snažil aj o funkciu prezidenta republiky.
Zdroj: archív
Zdroj: Julius Dubravay
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Vo veku 82 rokov zomrel bývalý trojnásobný minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Informoval o tom spravodajský portál TV JOJ noviny.sk, podľa ktorého mali Kukana nájsť na Univerzite Komenského, kde mal mať konzultačné hodiny ako odborný asistent na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov.
Úmrtie Kukana potvrdila pre TASR hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller. Príčinou smrti má byť údajne zlyhanie srdca.
V posledných dňoch ide už o tretie úmrtie slovenského exministra. V pondelok 7. februára Slovensko obletela správa o úmrtí bývalého ministra kultúry Ivana Hudca († 74) a štyri dni pred tým, 3. februára, zomrel po boji s rakovinou bývalý minister školstva László Szigeti († 64).
Ovládal swahilčinu, chcel byť aj prezidentom
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Eduard Kukan bol ministrom zahraničných vecí SR v rokoch 1994 a 1998 až 2006. Následne, v rokoch 2009 a 2014 až 2019 bol zvolený za europoslanca. V roku 2004 neúspešne kandidoval na funkciu prezidenta.
Kukan sa narodil 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom (okres Šaľa). V roku 1964 absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, kde sa, okrem iného, naučil aj swahilčinu.
Na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe získal titul doktor práv, v roku 1993 mu americká Upsala College udelila čestný doktorát práv.
Počas svojej profesionálnej kariéry sa vystriedal na rôznych miestach. Pôsobil na veľvyslanectve v Lusake (Zambia), Washingtone aj Etiópii, v sekretariáte ministra bol riaditeľom odboru krajín subsaharskej Afriky, neskôr pracoval tiež ako riaditeľ odboru krajín Latinskej Ameriky.
Politicky sa angažoval ako člen aj podpredseda Demokratickej únie, tiež pôsobil ako podpredseda strany SDKÚ-DS. V rámci regionálnej politiky bol členom zastupiteľstva Bratislava Nové Mesto. Neskôr sa angažoval aj ako člen zahraničného výboru NR SR, po čom nastúpil do funkcie ministra zahraničných vecí.
V Európskom parlamente sa angažoval v témach ako ochrana ľudských práv, zahraničnej a susedsej politiky EÚ, Slovensko v rámci európskych inštitúcií, ale aj rozvoj krajín juhovýchodnej Európy a rozširovanie EÚ.
Eduard Kukan bol ženatý, má dve deti. Okrem swahilčiny hovoril plynule po anglicky, rusky aj španielsky.
Ivan Korčok je v šoku, ešte minulý týždeň sa s usmiatym Kukanom stretol v meste
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Ivan Korčok správe o smrti Kukana nemôže uveriť. Úprimnú sústrasť rodine vyjadril na sociálnej sieti. "Ešte minulý týždeň sme sa náhodou stretli v meste. Edo bol, ako vždy, usmiaty a dobre naladený. A dnes, dlhoročný minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec nášho aj Európskeho parlamentu, Eduard Kukan, už nie je medzi nami," napísal Kukanov nástupca, súčasný minister zahraničných vecí Korčok.
Na Kukana si zaspomínal aj jeho kolega, europoslanec Ivan Štefanec. "Eduard Kukan bol elegán, rovný chlap a dobrý kamarát, s ktorým som dlho spolupracoval. Na jeho rady a na naše rozhovory nikdy nezabudnem. Dnes v modlitbe myslím na neho aj na jeho rodinu. R.I.P. Edi..." napísal Štefanec na sociálnej sieti.
"V tejto chvíli je v hlave prázdno... Odišiel človek, ktorý bol symbolom najvyššej ligy diplomacie. Nepoznal som osobnosť s väčšou morálnou integritou. Rozhľadom, erudíciou, taktom a zmyslom pre humor," napísal na Facebooku slovenský diplomat František Ružička.
Dzurinda označil Kukana za elegána, pre Univerzitu Komenského je nenahraditeľný
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Zomrel noblesný politik, ale najmä dobrý človek, povedal pre TASR bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Kukana označil za diplomata-elegána. "Zaslúžil sa o renesanciu Slovenska a jeho vstup do Európskej únie a NATO. Zdieľam bolesť manželky Zdenky a všetkých blízkych," uviedol Dzurinda, v ktorého vláde bol Kukan ministrom zahraničných vecí a boli aj členmi v strane SDKÚ-DS.
Podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša bol Eduard Kukan bol nielen vynikajúci diplomat a politik európskeho formátu, ale aj skvelý človek. Mikloš bol s Kukanom súčasťou vlády Mikuláša Dzurindu a boli členmi v strane SDKÚ-DS.
Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Eduard Burda, tvrdí, že Kukan je pre fakultu nenahraditeľný. Univerzite odovzdával obrovské skúsenosti a vzdelával mladších kolegov. "Pôsobil u nás po ukončení svojho pôsobenia v Európskom parlamente. Zásadným spôsobom sme využívali jeho potenciál a obrovské skúsenosti v oblasti medzinárodných vzťahov, ktoré u nás vyučoval, a vzdelával mladších kolegov," uviedol pre TASR Burda.
Béla Bugár označil Kukana za rozvážneho človeka. Práve v tejto hektickej dobe bude podľa neho chýbať.
Slovensko stráca v Eduardovi Kukanovi významného a rešpektovaného politika, odborníka na zahraničnú politiku. Pre TASR to uviedol predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Kéry (Smer-SD). Bol pre neho rozhľadeným a slušným politikom. Pre podpredsedu výboru pre európske záležitosti Petra Kmeca (nezaradený) bol Kukan veľkým vzorom.
Eduard Kukan reprezentoval kultúrne a politicky vyspelé Slovensko. Jeho strata je obzvlášť teraz viac pociťovaná, uviedol právnik, vysokoškolský pedagóg a bývalý politik Jozef Moravčík, ktorý bol ministrom zahraničných vecí ČSFR, neskôr ministrom zahraničných vecí Slovenska a od marca do decembra 1994 bol predsedom vlády SR.
Kondolencie prichádzajú aj zo zahraničia
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Srbský prezident Aleksandar Vučič a viacerí zástupcovia zahraničných veľvyslanectiev i slovenských inštitúcií v zahraničí vo štvrtok vyjadrili sústrasť v spojitosti s úmrtím bývalého ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana.
Vučič na svojom oficiálnom účte na Twitteri napísal, že správa o Kukanovej smrti ho zarmútila. "Bol to štátnik, ktorého kariéra výrazne prispela k podpore európskych hodnôt," napísal. Pripomenul, že Kukan na ich poslednom vzájomnom stretnutí prejavil dôveru v "európsku budúcnosť Srbska", za čo je Vučič podľa svojich slov "nesmierne vďačný".
"Sme hlboko zarmútení správami o náhlej smrti Eduarda Kukana," napísalo na Twitteri veľvyslanectvo USA na Slovensku. Kukanova oddanosť hodnotám demokracie a slobody na Slovensku podľa veľvyslanectva "posilnila partnerstvo" medzi SR a USA.
Sústrasť vyjadrilo i írske veľvyslanectvo na Slovensku. Pripomenulo, že Kukan počas svojej kariéry zastával viacero vyššie postavených funkcií na ministerstve zahraničných vecí a pôsobil ako osobitný vyslanec pre Balkán (1999 – 2001) a poslanec Európskeho parlamentu (2009 – 2019).
"Spolu so slovenskými kolegami a jeho (Kukanovou) rodinou smútime za odchodom dlhoročného ministra zahraničných vecí SR, skvelého diplomata v službách svojej krajiny a medzinárodného spoločenstva a bývalého poslanca EP Eduarda Kukana. Česť jeho pamiatke!", napísal na Twitteri hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano.
Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Tchaj-peji na Twitteri pripomenul, že Kukan vo februári 2019 Taiwan navštívil. Počas tejto svojej návštevy prevzal občianske ocenenie za svoj dlhodobý prínos pre vzťahy medzi SR a Taiwanom.
Stála delegácia Slovenskej republiky pri NATO Kukana označila za "hlavného architekta" vstupu Slovenskej republiky do EÚ a NATO a "ozajstného štátnika, ktorý vždy chránil slobodu a demokratické hodnoty".
Eduard Kukan v roku 2019 oznámil, že končí v politike, do dôchodku sa však nechystal. Pozrite si VIDEO rozhovoru s ním:

Prečítajte si aj: