Bývalý politik Pavol Paška stál pri zrode Smeru-SD a dvanásť rokov bol súčasťou úzkeho vedenia strany. Vládna strana z neho urobila v prvej aj v druhej vláde Roberta Fica (53) predsedu Národnej rady. Jeho pravou rukou bol v tom čase súčasný generálny manažér Smeru-SD Viktor Stromček (42). Práve Pavol Paška vytiahol Stromčeka do popredia, keď z neho po voľbách v roku 2006 urobil šéfa svojej kancelárie. Do tejto funkcie postavil Paška Stromčeka aj v roku 2010. Počas tých rokov, keď spolu pôsobili v parlamente, sa z Pašku a Stromčeka stali dobrí priatelia. V kontakte boli podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ aj po odchode Košičana z vrcholovej politiky.

Podľa našich informácií sú oporou Jane Paškovej a jej dvom synom aj mnohí ďalší.
Podľa našich informácií sú oporou Jane Paškovej a jej dvom synom aj mnohí ďalší.
Anton Štefunko

Stromček, ktorý sa len nedávno vzdal funkcie štátneho tajomníka na ministerstve dopravy a vzal funkciu generálneho manažéra Smeru-SD, tak nechýbal ako opora pri vdove Jane Paškovej. Do Košíc za rodinou vyrazil Stromček hneď, ako mu to pracovné povinnosti umožnili. Nášmu fotografovi sa ho podarilo zachytiť vo dvore areálu Mestského parku, kde Paškovci bývajú, v sobotu pred obedom. Za manželkou Pavla Pašku ho priviezol šofér. K úmrtiu svojho priateľa sa Stromček vyjadrovať nechcel. „Nečakaná smrť Pavla Pašku sa ma veľmi dotkla. Bol človekom, ktorému za veľa vďačím. Úprimnú sústrasť rodine a všetkým blízkym,” napísal generálny manažér Smeru-SD na sociálnu sieť už v piatok, keď Paška zomrel.

Podľa našich informácií sú oporou Jane Paškovej a jej dvom synom aj mnohí ďalší, s ktorými zosnulý Paška spolupracoval. Najbližšie k nemu, ale aj k rodine mali bývalý košický župan Zdenko Trebuľa (62) či primátor Košíc Richard Raši (47), ale aj poslanec Smeru-SD Jozef Burian (56). Pohreb bývalého predsedu parlamentu pomáhajú vdove vybavovať synovia Michal a Matúš. Pavla Pašku pochovajú v utorok o tretej hodine popoludní v košickom krematóriu. Ako bývalý najvyšší ústavný činiteľ mal Paška nárok na štátny pohreb, rodina však túto ponuku odmietla. Podľa našich informácií najmä preto, aby na pohreb manžela a otca nemali prístup žiadni novinári. Posledná rozlúčka sa vraj bude konať pod prísnym dohľadom ochrankárov.

Chystal sa na operáciu

Pavol Paška síce zomrel náhle, zdravotné ťažkosti ho však vraj trápili už dlhší čas. Bývalý predseda parlamentu má dokonca v rodine lekára, ktorý bol pri zosnulom posledné hodiny aj minúty. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ, keď prišlo bývalému politikovi v piatok ráno zle, zavolal svojmu švagrovi Petrovi Jonášovi, ktorý pôsobí ako primár na Klinike gerontológie a geriatrie v Leteckej vojenskej nemocnici v Košiciach.

Jonáš Pašku okamžite naložil do auta a viezol do srdcovo-cievneho ústavu, kam už nestihli doraziť. V železničnej nemocnici, ktorú mali muži po ceste, Paška na dvore napriek opakovanej resuscitácii na následky masívneho infarktu zomrel a to pred očami svojich blízkych. Oslovili sme aj Jonáša, o celej udalosti nemá silu rozprávať. Pašku od záchrany života totiž delilo možno len pár dní. Tento týždeň sa malo podľa našich informácií v ústave rozhodnúť o operácii srdca, na ktorú expredsedu parlamentu lekári už pomaly pripravovali.

Prečítajte si k téme: