Len po niekoľkých týždňoch od nástupu Krajčího do funkcie skončil na ministerstve zdravotníctva celý analytický tím Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) pod vedením Martina Smatanu, ktorý pripravoval aj veľkú reformu nemocníc. Prekvapivo sa porúčal aj dlhoročný riaditeľ detskej nemocnice Ladislav Kužela či šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová však uisťuje, že napríklad s Inštitútom zdravotnej politiky má ministerstvo veľké plány. „O zrušení Inštitútu zdravotnej politiky ministerstvo zdravotníctva neuvažuje, práve naopak, plánuje ho posilniť,“ vyjadrila sa.

Čistky vo veľkom

IZP však nie je jediné miesto, kde sa udiali nečakané výmeny vo vedúcich funkciách. Krajčí totiž „úradoval“ vo viac ako desiatich zariadeniach, okrem iných aj v Záchrannej zdravotnej službe Bratislava, Záchrannej službe Košice, UNLP Košice, vo Fakultnej nemocnici v Nitre či Nových Zámkoch alebo v Nemocnici Poprad.

Všetky personálne výmeny obhajuje tým, že doterajší lídri zariadení nespĺňali požadované kvality a nehospodárili podľa ministrových predstáv. Takéto tvrdenie dáva síce logiku, avšak podstatne naráža na vyjadrenia Mareka Krajčího, keď bol ešte opozičným poslancom. V tom čase totiž poskytol rozhovor pre portál life.tv, kde okrem iného hovorí o tom, že evanjelium by malo meniť spoločnosť a malo by byť prenesené do sféry biznisu, kultúry, médií, ale aj politiky. Krajčí sa vyjadril, že reprezentuje Pána a je Božie dieťa. Taktiež vie, čo je jeho misiou v politike.

„Momentálne je situácia hrozná a my ako boží ľud sme všetky pozície prepustili ľuďom, ktorí nepoznajú Boha a toto satan vyhľadáva a cez svojich ľudí chce všetko ovládnuť,“ povedal v tom čase súčasný minister zdravotníctva. V závere videa dodal, že Božie deti sa nemajú hanbiť a majú prevziať zodpovednosť. Za svoje životy, komunity a za našu krajinu. „Keď nám Boh dá milosť, že jedného dňa budeme môcť spravovať túto krajinu, my potrebujeme charakterných ľudí do najvyšších pozícií. A kde tých ľudí hľadať, keď nie medzi kresťanmi?“ opýtal sa.

Tieto vyjadrenia znepokojujú okrem iných aj politológa Miroslava Řádka. Odborník sa vyjadril, že slová ministra zdravotníctva oprávnene vzbudzujú pochybnosť o tom, či chce vo verejnej funkcii napĺňať demokraticky nadobudnutý mandát a či sa zo svojich rozhodnutí bude zodpovedať verejnosti alebo Bohu. „Hnutie OĽaNO vo voľbách presvedčilo štvrtinu voličov, že bude bojovať proti korupcii a bude viesť čo najtransparentnejšiu politiku. Už prvé kroky jeho predstaviteľov však ukazujú, že OĽaNO zatiaľ vedie sektársky štýl politiky,“ skonštatoval Řádek.

Podľa teológov je základom charizmatické hnutie

Veľké pochopenie pre Krajčího však nemá ani teológ Ondrej Prostredník. Ten je toho názoru, že takéto teologické postoje sú typické pre charizmatické a letničné hnutia, ktoré patria medzi okrajové presvedčenia a sú ťažko zlúčiteľné s chápaním štátu a výkonom sekulárnej sféry politickej moci. „Vyjadrenie je nebezpečné, najmä ak Marek Krajčí stavia svoj prístup takýmto vylučujúcim a exkluzivistickým spôsobom, kde predpokladá, že veci verejné by v sekulárnom štáte mali spravovať len ľudia určitej náboženskej konfesie a úzko vymedzeného teologického smeru. Toto je prístup, ktorý v Slovenskej politike nemá miesto. Slovensko je sekulárny štát, ktorý sa neviaže na žiadnu ideológiu a presvedčenie,“ zhodnotil pre náš denník.

Miroslav Kocúr: Teológ si myslí, že cestou je medzináboženský dialóg a vzájomná úcta.
Zdroj: archív

Identický názor zastáva aj jeho kolega Miroslav Kocúr, ktorý je presvedčený, že osobná spiritualita, ktorá sa prezentuje v rovine politického poslania, môže vo verejnom priestore vyvolávať nepochopenie a otázniky tých, ktorí takúto vieru nezdieľajú. „Delenie ľudí na služobníkov Boha a satana prináša do verejného priestoru polarizáciu a oprávnene obavy,“ poznamenal s tým, že treba hľadať spoločnú platformu, ktorá ľudí vo verejnej službe, ale aj občianskej spoločnosti spája.

Ministerstvo v tom má jasno

Ministerstvo zdravotníctva naďalej tvrdí, že má záujem vytvárať vysoko profesionálne a zaujímavé prostredie, ktoré vytvorí príležitosť súčasným aj budúcim zamestnancom jednotlivých organizačných útvarov s možnosťou ich sebarealizácie v rámci tímovej práce, ktorej cieľom je prispieť k zlepšovaniu stavu slovenského zdravotníctva.

Na záver stojí za zmienku napríklad osobnostný profil Petra Magáta, ktorý nahradil Ladislava Kuželu a stal sa novým riaditeľom Národného ústavu detských chorôb. Vyštudovanú má Lesnícku fakultu vo Zvolene a Fakultu podnikového manažmentu na EU v Bratislave. Navyše, na svojom profile na sociálnej sieti dlhodobo podporoval Kresťanskú úniu, v ktorej je aj poslankyňa Anna Záborská či propagoval podujatie Awakening, ktorého hlavným mottom je: „Vidieť, ako ľudské životy, rodiny, inštitúcie, školy, vláda, kultúra budú premenené mocou evanjelia.“

K celej situácii sme oslovili aj samotného ministra. V jeho mene odpovedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. „Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí sa v pozícii ministra zdravotníctva rozhoduje čisto na základe odborných a profesionálnych poznatkov. Spájanie jeho rozhodnutí s vierou v Boha považuje za tendenčné, zámerné a snahu o diskreditáciu jeho osoby. Faktom zároveň je, že ide o videá, ktoré sú niekoľko rokov staré a sú s najväčšou pravdepodobnosťou zámerne podsúvané verejnosti v čase riešenia dôležitých zmien v rezorte. Minister zdravotníctva Marek Krajčí si za svojimi rozhodnutiami stojí a spájanie s účelovo vystrihnutými časťami z prednášok, kde vystupoval nie v pozícii ministra zdravotníctva pred niekoľkými rokmi, považuje za snahu o cielenú diskreditáciu jeho osoby. Čo sa týka pána Magáta, k jeho menovaniu a odvolaniu predchádzajúceho manažmantu sa minister zdravotníctva vyjadril komplexne v piatok na tlačovej konferencii. Pána Magáta považuje za profesionála s kvalitnými manažérskymi zručnosťami, čo nemocnica potrebuje. Faktom je, že do funkcie je vymenovaný na dobu určitú, najviac na 6 mesiacov, až do ukončenia výberového konania a obsadenia miesta jeho úspešným uchádzačom.“

Anketa
Myslíte si, že by v prípade verejných funkcií malo rozhodovať vierovyznanie kandidáta?

Prečítajte si tiež: