Reklama

Koľko Slovákov podporuje registrované partnerstvá? Výsledok prieskumu vás zaručene prekvapí!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Duhový pride 2019:
    Reklama

    Práva homosexuálov vzbudzujú na Slovensku veľké emócie. Organizujú sa pochody za práva LGBTI komunity, opačná strana názorového spektra organizuje pochody za tradičnú rodinu. Aká je však reálna podpora životných partnerstiev medzi Slovákmi, bez ohľadu na pohlavie novomanželov?

    Nadpolovičná väčšina Slovákov podporuje životné partnerstvá ľudí, ktorí nechcú alebo nemôžu vstúpiť do manželstva. Tvrdí to výskum agentúry AKO, ktorá uskutočnila v auguste prieskum verejnej mienky pre Dúhový PRIDE Bratislava, podľa ktorého viac ako 57 % ľudí na Slovensku podporuje životné partnerstvá pre všetky páry. V roku 2015 vznikla platforma mimovládnych organizácií Životné partnerstvo s cieľom presadiť túto formu právneho uznania spolužitia dvoch osôb bez ohľadu na ich pohlavie. Dnes už viacako 85 % obyvateľov EÚ žije v krajinách, ktoré právne uznávajú páry rovnakého pohlavia, a Slovenskoje medzi poslednými šiestimi krajinami EÚ, ktoré tak nerobia. Navrhovaný inštitút životných partnerstiev by bol otvorený aj pre heterosexuálne páry, ktoré nežijú v manželstve a privítali by voľnejší inštitút s jednoduchšími administratívnymi postupmi.

    Zdroj: duhovypride.sk

    Výsledky prieskumu medzo Slovákmi o podpore tzv. životných partnerstiev (registrovných partnerstiev)

    „Ukazuje sa, že podpora verejnosti pre životné partnerstvá rastie aj napriek výraznej antikampani a nečinnosti politikov,“ zdôraznil Martin Macko z Iniciatívy Inakosť. „Slovenské páry rovnakého pohlavia čakajú už príliš dlho. Na rozdiel od ekonomických a sociálnych problémov sa tento dá vyriešiť veľmi jednoducho. Prijatím jediného zákona. Nemusí sa pritom meniť legislatíva o manželstvách a už vôbec sa neznižuje ich ústavou garantovaná ochrana. Dnes už politici nemôžu ospravedlňovať svoju nečinnosť chýbajúcou podporou verejnosti a očakávame, že podľa toho budú aj po nadchádzajúcich voľbách konať,“ dodáva Macko.

    Zdroj: duhovypride.sk

    Výsledky prieskumu medzo Slovákmi o podpore tzv. životných partnerstiev (registrovných partnerstiev)

    Mimovládna organizácia tvrdí, že v posledných rokoch sme boli svedkami toho, že politická reprezentácia namiesto hľadania a presadzovania riešení problémov, ktoré trápia všetkých ľudí na Slovensku, zneužíva tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja a rozdeľovania spoločnosti. „Preto sme politikov počas tohtoročného Dúhového PRIDE Bratislava vyzvali, aby sa v predvolebných kampaniach zdržali akýchkoľvek nenávistných prejavov, nevytvárali z LGBT ľudí na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovali verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudína Slovensku,“ hovorí predsedníčka Dúhového PRIDE Bratislava Diana Pruchnerovičová (celé znenie nájdete na tejto adrese). Aby sme politikom pomohli zistiť, čo ľudí na Slovensku skutočne trápi, pýtali sme sa v prieskume agentúry AKO aj na to, čo podľa nich najviac ohrozuje rodiny na Slovensku.

    Zdroj: duhovypride.sk

    Výsledky prieskumu medzo Slovákmi o podpore tzv. životných partnerstiev (registrovných partnerstiev)

    Podľa prieskumiu 59,7 % ľudí umiestnilo registrované partnerstvá na posledné miesto medzi hrozbami pre rodiny na Slovensku, a naopak najväčšou hrozbou je podľa nich vysoká cena bývania. Na prvé miesto ju dalo 22,5 % ľudí v prieskume a nasledovala ju nezamestnanosť s 21,2 %. „Výsledky jasne ukazujú, že napriek rokom rôznych antikampaní ľudia na Slovensku nemajú obavy z uzákonenia registrovaných partnerstiev (zvolili sme tento termín, keďže ho politici používajú častejšie ako životné partnerstvá), ale skôr zo sociálnych a ekonomických problémov. Od politickej reprezentácie očakávame, že sa na ich riešenie zameria aj v práve prebiehajúcej predvolebnej kampani,“ uzatvára Macko.

    Zdroj: duhovypride.sk

    Výsledky prieskumu medzo Slovákmi o podpore tzv. životných partnerstiev (registrovných partnerstiev)