KEĎ JAZDÍME MY! Zabudnite na LIMUZÍNY: Blanár sa po Haagu presúval na rokovanie BICYKLOM
28. 3. 2025, 9:55 (aktualizované: 28. 3. 2025, 9:57)
Slovenská diplomacia sa snaží upevniť svoje pozície v Európskej únii i mimo nej. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) absolvoval v uplynulých dňoch sériu pracovných rokovaní v Holandsku a Írsku. Cieľom jeho návštev bolo rozšírenie hospodárskej spolupráce, prehĺbenie vzťahov v oblasti bezpečnosti, obrany, ako aj posilnenie spoločných postojov v otázkach medzinárodného práva.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí
Galéria k článku
V stredu (26. 3.) večer začal Blanár svoju cestu v Haagu, kde rokoval so svojím holandským partnerom Casparom Veldkampom. Po stretnutí vyzdvihol, že Holandsko patrí medzi piatich najväčších investorov na Slovensku a zároveň je pre SR významným obchodným partnerom.
„Momentálne prebiehajú ďalšie investície na východe, ktoré len potvrdzujú to, že Holandsko má Slovensko zaradené ako krajinu pre dobré investovanie a som veľmi rád, že sme to potvrdili. Zároveň sme vyjadrili presvedčenie, že tento trend budeme spoločne podporovať,“ konštatoval Blanár. Pripomenul, že na Slovensku pôsobí približne 50 významných holandských firiem, ktoré už investovali viac ako 9 miliárd eur.
Objem vzájomného obchodu medzi oboma krajinami sa podľa neho blíži k štyrom miliardám eur. „Myslím si, že je tu ešte stále priestor aj prostredníctvom týchto investícií, aby sa zvyšoval. Samozrejme, nosným obchodným artiklom pre Slovenskú republiku sú automobily a nie je tomu inak ani s Holandskom,“ uviedol.
Priestor na spoluprácu v oblasti obrany a energetiky
Minister zdôraznil, že spolupráca medzi Slovenskom a Holandskom má potenciál rozvíjať sa aj v iných oblastiach. „Rovnako vidím priestor aj na spoluprácu v rámci jadrovej energetiky, kde je Slovenská republika svojím spôsobom lídrom a Holandsko sa opäť chce postaviť na nohy z hľadiska jadrovej energetiky,“ priblížil Blanár. Poukázal aj na možnosti v oblasti zelených technológií a obehovej ekonomiky, kde má Holandsko náskok.
V oblasti obrany plánuje Holandsko výrazné investície a podľa ministra má Slovensko čo ponúknuť. Témou rokovania bola aj otázka bezpečnosti EÚ po tom, ako nová americká administratíva dala najavo, že Únia má prevziať väčšiu časť zodpovednosti za vlastnú bezpečnosť.
„Rozoberali sme novú aktivitu, posilňovanie zbrojárskeho priemyslu z úrovne Európskej komisie, ktorú predstavila jej predsedníčka Ursula von der Leyenová. Rovnako sme sa bavili aj o spoločnej bezpečnostnej politike EÚ a zhodli sme sa, že je práve čas na to, aby sa aj EÚ viac emancipovala od Spojených štátov a začala sa starať a investovať do svojej obrany omnoho viac ako doposiaľ. Ale, samozrejme, aj v súčinnosti s NATO,“ doplnil Blanár s tým, že je potrebné udržiavať dobré partnerské vzťahy so Spojenými štátmi americkými.
Obaja ministri sa dotkli aj vojenského konfliktu na Ukrajine. „Zhodli sme sa spoločne, že je potrebné podporovať maximálne úsilie novej americkej administratívy a prezidenta Donalda Trumpa o prímerie, a potom mierové rokovania. A že je potrebné, aby aj Európska únia bola prítomná, pretože je významným partnerom v tomto procese, prijala množstvo sankcií voči Ruskej federácii, a preto bude dôležité, aby aj EÚ k tomuto prispela,“ uviedol Blanár.
V tejto súvislosti ponúkol Holandsku logistické kapacity Slovenska ako vstupnú bránu na ukrajinské územie pre účely humanitárnej pomoci a obnovy krajiny.
Podpora medzinárodného práva a bezpečnosti
Vo štvrtok pokračoval minister v Haagu rokovaniami s predstaviteľmi viacerých významných medzinárodných organizácií. Navštívil Medzinárodný trestný súd (ICC), Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a Europol.
„Dnes čelíme naozaj obrovskej erózii medzinárodného práva, nedodržiavaniu medzinárodného práva a pre Slovenskú republiku, krajinu stredne veľkú alebo malú, to je v prenesenom význame slova najsilnejšia zbraň na ochranu jej suverenity. Preto návšteva týchto organizácií,“ vysvetlil Blanár.
V Medzinárodnom trestnom súde diskutoval o práci a výzvach inštitúcie s predsedníčkou Tomoko Akaneovou, prokurátorom Karimom Khanom a tajomníkom Osvaldom Zavalom Gilerom. „Najzávažnejšie porušenia medzinárodného práva vrátane vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy musia byť riadne vyšetrené a stíhané. Vyvodenie zodpovednosti za zločiny podľa medzinárodného práva je jedným z predpokladov trvalého a udržateľného mierového riešenia konfliktov,“ uviedol.
S generálnym riaditeľom OPCW Fernandom Ariasom hovoril Blanár o spolupráci SR s touto organizáciou. „Slovensko je veľmi dobre zapísané, na mnohých projektoch spolupracujeme a ponúkame im aj rôzne asistencie pri rôznych misiách, ktoré organizujú,“ priblížil minister. Zároveň vyzdvihol význam slovenského výcvikového centra radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Zemianskych Kostoľanoch, kde sa školia aj pracovníci OPCW.
Pozitívne hodnotil aj stretnutie v Europole s jeho výkonnou riaditeľkou Catherine De Bolleovou. „Som rád, že v tejto oblasti prebieha konkrétna a dôležitá spolupráca Europolu a Slovenska, keďže i my v poslednom období čelíme rôznym útokom na verejné inštitúcie a školy v podobe bombových hrozieb,“ konštatoval Blanár.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí
Zábery zo zahraničnej pracovnej cesty Juraja Blanára v Holandsku.
Počas návštevy odovzdal minister aj čestnú medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu dlhoročnému sudcovi Medzinárodného súdneho dvora Petrovi Tomkovi. „Pán doktor Tomka je jeden z tých príkladov, kde Slovenská republika má prestížne zastúpenie v takej oblasti, ktorá je pre SR veľmi dôležitá, a to je medzinárodné právo. Byť trikrát zvolený vo veľmi komplikovaných voľbách za člena Medzinárodného súdneho dvora je niečo naozaj výnimočné,“ vyzdvihol Blanár.
Pracovné cesty so sebou z času na čas prinášajú aj rôzne príjemné a nečakané momenty. Jedným z nich bola jazda na bicykli, ktorá je v Holandsku úplne bežná aj pre najvyšších ústavných činiteľov. Na vlastnej koži si ju vyskúšal aj Juraj Blanár, ktorý iný presun na rokovanie, než na aký je zvyknutý, okomentoval slovami: "Bol to skvelý nápad vyraziť na rokovanie na bicykloch! Ďakujem za priateľské prijatie a diskusiu s Casparom Veldkampom. Zhodli sme sa na posilnení slovensko-holandskej spolupráce a pokračovaní nášho silného partnerstva v rámci EÚ a NATO."

Návšteva Írska
Zo severu Európy sa slovenský minister presunul vo štvrtok (27. 3.) večer do Írska, kde rokoval so štátnym tajomníkom írskeho ministerstva pre bývanie a zároveň poslancom parlamentu Johnom Comminsom. Diskutovali o rozvoji bilaterálnej spolupráce v oblasti sociálnej politiky, bývania a regionálneho rozvoja. Blanár sa zároveň stretol aj so zástupcami slovenskej krajanskej komunity v Dubline.
V piatok čaká slovenského ministra stretnutie s jeho rezortným partnerom, podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a obchodu Írska Simonom Harrisom, ktorý zároveň pôsobí ako minister obrany. Témou rokovania bolo prehĺbenie slovensko-írskej spolupráce, možnosti rozvoja hospodárskych a investičných aktivít, otázky európskej bezpečnosti a obrany, ako aj situácia na Ukrajine.