Pri zostavovaní vlády chýbala v poslednej dobe dôležitá osobnosť. Kiska sa vyjadroval, že je to preto, lebo jeho zdravotný stav nie je najlepší. Špekulovalo sa teda o jeho politickej budúcnosti. Dnes to na sociálnej sieti napísal úplne jasne: „Vzhľadom na môj zdravotný stav sa vzdávam mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Zmena sa podarila, ale zdravie máme len jedno.“

Kiska sa vo svojom príspevku vrátil aj k tomu, prečo do politiky vôbec vstúpil: „Do politiky som vstúpil v roku 2014, pretože som videl, ako našu krajinu unáša jedna strana a jej predseda. V tom čase ovládali skoro všetko. A chceli viac.“ Zlyhávajúci štát, korupcia a moc „našich ľudí“ Kisku vraj priviedla k tomu, aby kandidoval za prezidenta Slovenskej republiky. „To bola posledná funkcia, ktorá im chýbala,“ upresnil Kiska.

„Akokoľvek ťažké časy naša krajina momentálne prežíva, som veľmi rád, že parlamentné voľby nám priniesli novú vládu,“ napísal Kiska vo svojom príspevku. Ozrejmil v ňom aj svoje postoje po vražde Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27), čomu všetkému musel čeliť on sám, ako odolal tlaku Fica, prečo konkrétne sa rozhodol vzdať mandátu, ako aj to, čomu sa bude v najbližšej dobe venovať. 

CELÉ ZNENIE STATUSU EXPREZIDENTA NÁKDETE V NAŠEJ GALÉRII.