Od postupného otvárania malých obchodov či vonkajších trhovísk, cez znovu-spustenie taxislužieb a bohoslužieb, až po úplný návrat do normálneho života. Vláda predstavila tzv. 4 fázy uvoľňovania ekonomiky. Ako sa na tento plán pozerá finančný expert? Naplnil vaše očakávania?

Nevyhnutne sme plán potrebovali a je dobré, že sme ho v takejto komplexnej a ucelenej podobe dostali. Je veľmi dôležité, že je kvantifikovaný, má jasnú časovú postupnosť a sú definované aj okolnosti, za akých by sa nariadenia neuvoľňovali, ale naopak vracali by sa naspäť.

Viacerí špičkoví ekonómovia Smeru vyčítali, že v čase ekonomického rastu nevytvoril dostatočné finančné rezervy. Skutočne je na tom Slovensko v tejto chvíli tak zle?

Z ekonomického hľadiska je vždy veľký problém, pokiaľ sa nevytvárajú rezervy v čase konjunktúry. Tak ako v zdravotníctve je lepšie chorobe predchádzať, než ju následne liečiť, tak aj v ekonomike hovoríme, že prevencia je vždy lepšia, než represia. Je to podobné ako v rozprávke O troch prasiatkach, kde sa na vlka musíme pripraviť ešte predtým, než príde. Teraz však neprišiel vlk, teraz sa objavila Godzilla.

Ján Müller - finančný expert
Zdroj: archív

Čoraz častejšie sa v médiách hovorí o najväčšej ekonomickej kríze, akú si žijúce generácie pamätajú. Naozaj je na tom svetová ekonomika tak zle, že nám hrozí scenár podobný veľkej hospodárskej kríze z 30. rokov?

Všetko bude záležať od toho, akým spôsobom dostaneme vírus pod kontrolu z medicínskeho hľadiska. Ak by sa nám to nepodarilo a významným spôsobom by nám narastal počet infikovaných a počet úmrtí, tak by nám to mohlo ochromiť ekonomiku. Znamenalo by to, že čím dlhšie by bola ekonomika utlmená, tým dlhší a náročnejší by bol aj proces znovunaštartovania ekonomických väzieb. Prináša to so sebou pokles HDP, zvýšenú nezamestnanosť, znižovanie investícií a podobne. Ale nerád by som túto krízu prirovnával k akejkoľvek inej kríze, pretože ešte nepoznáme jej dopady a je veľmi odlišná. Sto rokov sme nečelili pandémii a ekonomické dopady budú vážne, ale je teraz náročné čokoľvek predpokladať.

Takže sme v móde vyčkávania - ako to celé dopadne a ekonomika ide teraz čiastočne bokom. Čo sa však s našou ekonomikou stane, ak bude počet chorých neustále pribúdať? Dokedy sme schopní financovať zdravotníctvo a plynulý chod štátu?

Kým nebude vakcína, nedokážeme úplne zabrániť nárastu počtu infikovaných, ale nemôžeme si dovoliť nadmerné a už vôbec nie nekontrolované šírenie vírusu. Práve preto musíme byť disciplinovaní a nanajvýš zodpovední na všetkých úrovniach od inštitúcií po jednotlivca.

V relácii TV Markíza ste pred niekoľkými dňami spomenuli, že hoci nevieme, čo bude o týždeň, ekonómovia majú celkom ucelenú predstavu o tom, čo bude napr. v roku 2022. Čo nás teda čaká a neminie, ako to bude podľa vašich odhadov na Slovensku vyzerať o dva roky?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE