Reklama

Exprezident Kiska o politickej situácii: Fico má našliapnuté vyhrať voľby (ROZHOVOR)

Reklama

Po mnohých problémoch vlády Eduarda Hegera (47) sa prezidentka Zuzana Čaputová (49) rozhodla zveriť moc nad krajinou do rúk úradníckej vlády. Na súčasné kroky hlavy štátu, ale aj na to, kam naša republika smeruje a kto by jej mohol vládnuť po blížiacich sa parlamentných voľbách, sa denník Plus JEDEN DEŇ pýtal bývalého prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku (60).

V rozhovore sa dočítate

  • Akú budúcnosť predpovedá Andrej Kiska strane Za ľudí.
  • Kto môže za rozklad jeho strany.
  • Koho bude pravdepodobne voliť v predčasných voľbách.
  • Čo si myslí o úradníckej vláde a krokoch prezidentky.
  • Kto podľa neho pravdepodobne vyhrá voľby.
  • Prečo pokladá Roberta Fica a Petra Pellegriniho za úplne rozdielne typy politikov.
  • Čo si exprezident myslí o slovenskej zahraničnej politike.
  • Čomu sa venuje na politickom dôchodku a o čom je jeho nový projekt Romade.
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Exprezident Andrej Kiska: "Strana Za ľudí je mŕtva"
    Zdroj: Jakub Kubala

    Začnime stranou Za ľudí. Posledné prieskumy agentúr Focus a AKO jej namerali niečo nad jedno percento. Je vaša strana „mŕtva“?

    Podľa mňa áno. Pani Remišová sa teraz vráti do parlamentu a osobne si myslím, že strana ukončí svoju činnosť. My dvaja nie sme v kontakte, ale predpokladám, že sa zapojí do niektorej z už existujúcich politických strán.

    Bude to podľa vás OĽaNO?

    Možno áno... možno práve Matovičovo hnutie je jej najbližšie. Ale ako a kde napokon skončí, ja netuším.

    Zdroj: Jakub Kotian

    Na snímke vtedajší predseda strany Za ľudí Andrej Kiska počas tlačovej konferencie strany

    Neprajníci váš subjekt premenovali na stranu „Bez ľudí“. Čo spôsobilo jej rozklad?

    Keď som pani Remišovej stranu odovzdával, bol som presvedčený, že je to tá najlepšia a najsprávnejšia osoba, ktorá by ju mala viesť. Vysvetlím to na príklade: Keď vychováte svoje dieťa a neskôr ho pustíte do života, tak veríte, že ste ho niečo naučili a že sa bude riadiť správnymi hodnotami. Vo finále však nikdy neviete, ako to dopadne.

    Rovnako aj ja som predpokladal, že sme do strany vložili to správne DNA. No žiaľ, súboj, ktorý nastal v jej vnútri, dopadol tak, ako dopadol. A dnes k tomu môžem povedať iba toľko, že je mi to nesmierne ľúto.

    Na internete sa v posledných mesiacoch objavilo niekoľko článkov poukazujúcich na nie veľmi dobrú finančnú kondíciu strany. Je známe, že celkovo ste strane poskytli pôžičku 1 750 000 eur, pričom splatnosť podľa informácií na stránke Za ľudí bola určená najneskôr do konca tohto mesiaca. Je pohľadávka alebo jej časť ešte aktuálna?

    Na internete sa v posledných mesiacoch objavilo niekoľko článkov poukazujúcich na nie veľmi dobrú finančnú kondíciu strany. Je známe, že celkovo ste strane poskytli pôžičku 1 750 000 eur, pričom splatnosť podľa informácií na stránke Za ľudí bola určená najneskôr do konca tohto mesiaca. Je pohľadávka alebo jej časť ešte aktuálna?

    Aktuálny dlh voči mojej osobe je niečo vyše dvestotisíc eur. Pravdou je – a tá informácia bola medializovaná – že strane poskytli peniaze traja ľudia. Páni Peter Zálešák, Ján Tomáš a ja. Toto však neboli moje peniaze. V tom čase som poprosil bývalého riaditeľa HB Rreavis, pána Trenku, či by nám do strany tieto peniaze neposkytol.

    Máte ešte prehľad o finančnom stave strany?

    Absolútne doň nevidím, no pokiaľ viem, doteraz boli vždy všetky záväzky z pohľadu strany vyplatené načas a bez problémov.

    S pani Remišovou o financiách nekomunikujete?

    Nie.

    Viacero členov Za ľudí prebehlo k SaS či k Demokratom. Sú to strany, ktoré by ste dnes odporučili svojim niekdajším voličom?

    Demokrati sú pre mňa zatiaľ trochu nečitateľní. Niektoré osobnosti poznám a vážim si ich, aj keď je pravdou, že tí najkvalitnejší zo Za ľudí prešli k SaS. Do volieb máme ešte pár mesiacov, a tak je dnes ťažké povedať, koho voliť.

    S rešpektom si napríklad všímam správanie Progresívneho Slovenska, ktoré vnímam veľmi pozitívne. Nebudem dávať žiadne odporúčania, no moja osobná dilema by bola medzi SaS a progresívcami. Inak pána Hegera si ako človeka vážim. Žiaľ, opäť sa ukazuje, že v politike nestačí byť slušným a schopným. A že potrebná je aj dávka prieraznosti a silnej charizmy.

    V pondelok príde k vymenovaniu úradníckej vlády, no časť opozície prezidentke vyčíta, že výber jej členov nekonzultovala s lídrami politických strán. Postupovali by ste na jej mieste inak?

    Určite nie. Toto je úradnícka vláda, nie vláda, ktorú by mali menovať politické strany. Prezidentka postupuje precízne, profesionálne a ja si jej prácu vážim.

    Zdroj: Martin Baumann

    Andrej Kiska a Zuzana Čaputová.

    Neurobila chybu, keď súhlasila s termínom septembrových volieb? Spočiatku hovorila o prvej polovici roka...

    Som presvedčený, že voľby chcela mať skôr, no napokon dospela k dohode s parlamentnými stranami. Takto sa dohodli a treba to akceptovať.

    Vidíte na obzore niekoho, kto by jej v najbližších voľbách mohol výrazne konkurovať?

    Môj hlas bude mať určite. Očakávam, že silného protikandidáta postaví Matovič. Svojho kandidáta určite predstaví aj Smer, a pokiaľ by sa mu podarilo nájsť neutrálnu osobu, ktorá by dokázala zjednocovať voličov Smeru či Hlasu, potom by aj tento človek mohol získať výraznú podporu. Konkrétne mená mi však nenapadajú.

    A čo parlamentná politika? Máte tip na víťaza volieb?

    A čo parlamentná politika? Máte tip na víťaza volieb?

    Z prieskumov vidno, že rastie napríklad Robert Fico, ktorý pritom už dávno v politike byť nechcel. Zrejme aj preto ma tak prosil, aby som ho vymenoval na Ústavný súd, pričom sa ma pokúsil vydierať kauzou KTAG. Teraz však pochopil, že ak sa nedostane k moci, hrozí mu väzenie.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Exprezident Andrej Kiska: "Strana Za ľudí je mŕtva"
      Zdroj: Jakub Kubala

      Tento argument používa opozícia pomerne často, no Robert Fico v súčasnosti nie je z ničoho obvinený.

      Jedno obvinenie tu už bolo, i keď je zrušené. Napriek tomu si myslím, že jedným z „motorov“, ktorý ho poháňa vo volebnom boji, je strach zo spravodlivosti. Ďalší tromf do ruky mu svojou neschopnou politikou vložil Igor Matovič. A do tretice mu nahrávajú aj covid a vojna. V tomto je Fico nesmierny profík.

      Zdroj: Martin Baumann

      Fotka z marca 2018, kedy Robert Fico končí ako premiér.

      Zameria sa na veci, ktoré sa ľudom nepáčia, a ide po nich. Nepáči sa vám očkovanie? Aj Fico bude proti očkovaniu. Sú ľudia proti dodávkam zbraní na Ukrajinu? Fico bude proti dodávkam zbraní. Je mu pritom absolútne jedno, čo si myslí on sám, jediné, o čo mu ide, sú volebné preferencie.

      Váš tip na víťaza volieb je teda Robert Fico?

      Má k tomu veľmi dobre našliapnuté, no už sa mu stalo, že voľby vyhral a vládu nezostavil. Chcem preto veriť, že v prípade jeho opätovného víťazstva sa tento scenár zopakuje.

      Mimochodom, Veronika Remišová sa vyjadrila v zmysle, že Hlas je podobné „zlo“ ako Smer. Súhlasíte s jej názorom?

      Mimochodom, Veronika Remišová sa vyjadrila v zmysle, že Hlas je podobné „zlo“ ako Smer. Súhlasíte s jej názorom?

      Nie. Nebudem tvrdiť, že Pellegrini a ľudia okolo neho sú vo všetkom čistí, ale určite sa to nedá porovnávať s Robertom Ficom. Čo potvrdzuje aj moja osobná skúsenosť na poste prezidenta. Komunikovať s Ficom a komunikovať s Pellegrinim boli dva rozdielne svety. Fico bol symbolom zloby a pomsty, zatiaľ čo Pellegrini bol vždy pokojný, normálny človek. Jednoducho dva úplne rozdielne typy politikov.

      Ak by ste dnes boli v politike, dokázali by ste si predstaviť spoluprácu s Pellegrinim?

      S osobou Petra Pellegriniho áno.

      Náš posledný rozhovor sa odohral len niekoľko dní pred ruskou inváziou na Ukrajinu. A v tom čase ste ešte aj vy dúfali, že ruské vojská na ich hraniciach sú skôr „napínaním svalov“. Slovensko sa medzičasom zaradilo medzi najvýraznejších podporovateľov Ukrajiny. Ako hodnotíte súčasnú zahraničnú politiku? A je niečo, čo by ste prezidentke odporučili zmeniť?

      Nie. Skôr ma mrzí, že sa Európa nepostavila k Rusku nekompromisne už počas anexie Krymu. Na čo som už vtedy poukazoval spolu s poľským prezidentom a ďalšími lídrami. Miesto toho Nemci naďalej budovali Nord Stream 2, čím prehlbovali našu závislosť od ruského plynu. A Putin tancoval na svadbe rakúskej ministerky. To všetko ho povzbudilo a pustil sa do ešte väčšieho dobrodružstva.

      Na momentálny postoj Slovenska som hrdý. Páči sa mi, ako sme otvorili náruč ukrajinským utečencom – a aj my sme mali jednu rodinu na našej chate. Je správne, že sa agresorovi postavila aj naša vláda. Tu si totiž treba uvedomiť, že ak by Ukrajina padla, my a pobaltské krajiny sme ďalší na rade.

      Skutočne máte pocit, že na Slovensku sú ľudia takto jednoznačne proukrajinskí? Podľa minuloročného prieskumu „Ako sa máte, Slovensko“ to vyzeralo tak, že až polovica Slovákov by uvítala víťazstvo Ruska.

      V tom prieskume bola otázka položená nešťastne a aj preto to dopadlo tak, ako hovoríte. Podľa môjho názoru inváziu a vojnu Ruska proti Ukrajine nepodporuje nikto s výnimkou proruských fanatikov.

      Po ukončení politickej kariéry ste sa vrátili do charitatívnej organizácie Dobrý anjel a pracujete aj na projekte Romade. O čo vlastne ide?

      Čo sa týka Dobrého anjela, ten funguje výborne. Pomáhame aktuálne viac ako 3 000 rodinám, už sme pomohli vyše desaťtisíc rodinám. Do systému sme zapojili aj ukrajinské deti, ktoré sa z rakoviny liečia na Slovensku. Novým projektom Romade by som chcel pomôcť so začlenením Rómov do normálnej spoločnosti. Vytvorili sme módnu značku inšpirovanú práve rómskou kultúrou.

      Modely navrhujú slovenskí módni návrhári a na šití sa podieľajú Rómovia a Rómky, ktorí chcú pracovať. Aj košeľa, ktorú mám dnes na sebe, vychádza z motívu rómskej ruže. K dispozícii máme stovky obrázkov z Múzea rómskej kultúry v Brne. A návrhárka Lenka Sršňová si z motívu rómskej šatky vybrala práve ružu a preniesla ju do ďalších motívov.

      Koľko Rómov zamestnávate?

      Koľko Rómov zamestnávate?

      Ešte len začíname, takže vo firme je zamestnaných len osem ľudí. Na šití sa spolupodieľali dvaja, traja sú v tréningu a ďalší dvaja do tréningu idú. Do konca roka by sme chceli mať vo firme 20 zamestnancov, z toho desať Rómok. V budúcnosti je naším cieľom zamestnať aspoň 100 Rómov, no to je vízia dvoch-troch rokov.

      Zdroj: MATEJ KALINA

      Andrej Kiska - bývalý prezident Slovenskej republiky počas rozhovoru pre denník Plus JEDEN DEŇ.

      Základom je nahlas hovoriť o nutnosti zamestnávania Rómov, ich inklúzii. Je to ťažká úloha, keďže pekných vecí je v obchodoch milión. Dúfam však, že sa nám ľudí podarí presvedčiť, že ak si kúpia naše oblečenie, získajú nielen peknú vec, ale zároveň dajú prácu Rómkam a tie sa vďaka nim zaradia do normálneho života.

      Nadchli sa Rómovia pre váš projekt, aké majú pracovné návyky?

      Mnohí Rómovia chcú pracovať, no majú problém sa zamestnať. Práca ich dokáže neskutočne potiahnuť a aj oni chcú pre seba a pre svoje deti lepší život. Tie drevené barabizne, v ktorých mnohí žijú, sú strašné. Práve preto prácu nutne potrebujú a my o tom musíme hovoriť, hoci skoro každý politik pred problémami Rómov schováva hlavu do piesku.

      Zdroj: MATEJ KALINA

      Andrej Kiska - bývalý prezident Slovenskej republiky počas rozhovoru pre denník Plus JEDEN DEŇ.

      Osobné skúsenosti sú teda pozitívne.

      Nehovorím, že je to jednoduché. Máme napríklad dvoch – Róma a Rómku – ktorí naozaj tvrdo makajú. No máme aj takých, ktorí napríklad neprišli do práce, pretože vonku pršalo. Niekedy je to ťažké, ale problémy sa dajú prekonať. Mnohí Rómovia pracovať chcú a my nad ich problémami nesmieme zatvárať oči. Musíme im dať šancu. Napokon je ich skoro 10 % celej našej populácie, čo je obrovské číslo.

      Prečítajte si tiež: